Izraelská ekonomika roste nejrychleji na světě


18. 11. 2020  15:41     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ne USA, ne Japonsko, ne Německo, ne Čína, ale nejvyšší opětovný růst HDP za 3.Q letošního roku zaznamenal Izrael. Klíčem je domácí spotřeba a upřednostnění vlastního zboží. Blízké spojenectví s USA bude znamenat pro Izrael také rychlé dodávky vakcíny, což uspíší celkové zotavení ekonomiky. 

Izraelská ekonomika roste nejrychleji na světě
O této zemi slyšíme spíše v souvislosti s velmi tvrdými restriktivními opatřeními a přísnému lockdownu. Koronavirová čísla jsou dávány často za odstrašující příklad, to je však nyní minulostí. Podle nejnovějších čísel se izraelská ekonomika ve 3.Q letošního roku zvedla o neuvěřitelných 37,9 %. Trhy předpokládaly růst „pouze“ o 24 %. 

Tam, kde Izrael roste o 37,9 %, USA o 33,1 %, Japonsko o 21,4 %, Německo o 8,2 %, Čína o 2,7 % a česká ekonomika šla ve 3. Q vzhůru o 6,5 %. 

Za první čtvrtletí klesla izraelská ekonomika o 7 % a ve druhém to bylo o 29,8 %. Nyní přichází robustní nárůst, který do velké míry neguje předchozí pády. Klíčem jsou dílčí ukazatele. Spotřebitelské výdaje se dostaly do růstu o 42 %. Export dokonce vzrostl o neuvěřitelných 63,9 %. Nejdůležitější jsou spotřebitelé. Nárůst jejich výdajů je robustní a je jasné, že žádná vládní pomoc nemůže ekonomiku nikdy podpořit tak, jako domácí spotřebitelé. Důraz při nákupech na vlastní produkty je klíčem i pro kondici české ekonomiky. Patriotismus by měl být v kurzu a čeští spotřebitelé by tak mohli podpořit české výrobce a firmy. 

Izrael ještě nemá vyhráno. Meziroční vyjádření HDP za 3.Q zatím ukazuje na pokles o 1,4 % a souhrnně za prvních devět měsíců je to oproti loňsku pád o 3 %. Izraelská centrální banka počítá s letošním poklesem HDP o 6,5 %. Respektovaná ratingová agentura S&P předpokládá pokles jen o 5 % a růst izraelského HDP v roce 2021 o 4,5 %. 

Izraeli hraje do karet ještě jedna podstatná skutečnost. Vakcína pravděpodobně dorazí na trh z USA. Ať už to bude z laboratoří firmy Pfizer nebo Moderna je jasné, že Izrael, jakožto hlavní spojenec USA v regionu, se k vakcíně dostane velmi brzo. To tamní ekonomiku ještě více podpoří a urychlí zotavení HDP.  Izraelská ekonomika roste nejrychleji na světě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35460821704

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více