Ján Franek z Fio banky:
Vloni jsme získali 67 tisíc nových klientů, letos už dalších 40 tisíc


29. 06. 2012  02:39     ar     komentáře (0)

Fio banka boduje. To je prostě fakt... Prvenství v soutěžích, desítky tisíc nových klinetů, inovace v produktech, vstřícnost, jednoduchost, srozumitelnost... Zdá se, že tato česká banka našla klíč na úspěch na bankovním trhu, kde je jinak nespokojených lidí habaděj. "Věříme, že se nám podaří trend udržet," říká tiskový mluvčí Fio banky Ján Franek v exkluzivním rozhovoru pro server BankovniPoplatky.com.

BP.com: Ač se FIO na trhu pohybuje již delší dobu, jako banka fungujete od 2010, kdy jste zakončili proces integrace Fio družstevní záložny, jak informujete na svém webu. Byl tento datum opravdovým zlomem, nebo jej lze označit jen jako jeden z mnoha důležitých při vývoji společnosti?

Milníků ve vývoji Finanční skupiny Fio bylo více, z pohledu veřejnosti byl však přerod v banku skutečně zásadní. Od získání licence a následné integrace investičních a bankovních služeb pod hlavičku banky roste počet klientů rychlým tempem, jen za první rok se téměř zdvojnásobil. Nyní máme již přes 180 tisíc klientů.

BP.com: Daří se vám držet a plnit vytyčené obchodní plány?

 

V loňském roce jsme si kladli za cíl získat 50 tisíc nových klientů, ve skutečnosti jsme jich získali cca 67 tisíc, plán byl tedy překročen zhruba o třetinu. Dobře máme našlápnuto i v letošním roce, kdy jsme získali již přes 40 tisíc nových klientů. Věříme, že se nám podaří trend udržet.

BP.com: Klienti jsou s FIO velmi spokojeni, což dokladují četní prvenství v nejrůznějších soutěžích (OVB Vstřícná banka, Zlatá koruna…). Znamenají pro vás tato umístění něco? Řada subjektů, které se neumísťují, má tendenci tyto výsledky bagatelizovat…

 

Dobré umístění v soutěžích není naším hlavním cílem, ale samozřejmě nás vždy potěší a vážíme si jej. Vítězství v různých soutěžích a anketách bereme jako potvrzení, že jsme se vydali správnou cestou. Primárním měřítkem úspěchu je ale to, že stále větší počet klientů nám dává důvěru nejen hlasováním v některé ze soutěží, ale zejména tím, že si u nás otevře účet a svěří nám své peníze.

BP.com: Pomáhá vám při získávání klientů fakt, že jste českou bankou (a dlouho jste byli jedinou českou bankou)?

V poslední době stále více lidí sympatizuje s českými výrobci a dodavateli služeb a přizpůsobuje tomu své chování. To se samozřejmě projevuje i u nás a my jsme za to rádi. Hlavním argumentem pro volbu Fio banky je však stále především nabídka kvalitních bankovních služeb za nulové či nízké poplatky.

BP.com: Zůstaňme ještě u procesu akvírování klientů. Vím, že se tak u FIO četně děje podle následujícího vzorce: osoba A se stane vaším klientem, je spokojena s vašimi službami, vychvaluje vás, kde se dá, a tak vám vlastně dělá reklamu zdarma. Sedí to?  A počítali jste s tím dopředu, nebo to přišlo tak samospádem?


Ano, přesně tak to funguje. Naši klienti často naše služby doporučují dále, a to aniž bychom je k tomu vyzývali nebo jim za to slibovali nějaké výhody. V podstatě se tento efekt projevoval ve Fio od počátku existence, nyní je však samozřejmě díky rostoucímu počtu klientů a rostoucímu povědomí o Fio bance daleko silnější.

BP.com: Na bankovním trhu v ČR začíná přituhovat. Co si vlastně myslíte o nové konkurenci? Je užitečná?

Nová konkurence opět vnesla na český bankovní trh otázku bankovních poplatků, což bylo v konečném důsledku výhodné pro všechny banky s konkurenceschopnou nabídkou. V dobách vstupu konkurence přírůstky klientů sílily, takže efekt byl pro nás opravdu pozitivní. S čerstvými nováčky na trhu jsme sice konkurenti, ale v podstatě jsme na jedné lodi – naším zájmem je přesvědčit českou populaci, že kvalitní bankovní služby lze poskytovat i bez zbytečných poplatků.

BP.com: Krom bankovních služeb pro retail nabízíte širší portfolio služeb pro podnikatele a také investiční služby. Jak velkou výhodu tento široký záběr představuje?

Díky tomu, že nabízíme podnikatelům a firmám stejné podmínky jako fyzickým osobám, tzn. bezplatné vedení účtu, Internetbanking, realizaci tuzemských transakcí apod., získáváme stále více klientů z řad malých a středních podnikatelů a firem. Možnosti investování zase přitahují ty, kteří se nespokojí s nízkými úroky na vkladech. Výhodou tedy je, že naši klienti mohou vybírat z nabídky podle svých preferencí – a to se samozřejmě projevuje v jejich spokojenosti i počtu.

 BP.com: Jste signatářem Kodexu mobility bankovních klientů- Představuje pro vás velkou výhodu? Jak dobře podle vás tato myšlenka funguje – ujala se v praxi?

Vidíme, že přibývá klientů, kteří k nám přejdou tímto způsobem. Kodex mobility je užitečným nástrojem, jak pomoci klientovi se změnou banky. Stále však existuje část agendy, kterou banka za klienta na svá bedra z podstaty věci přenést nemůže – jako například nutnost informovat třetí strany o změně čísla účtu. Proto jsme pro potenciální klienty připravili informační materiál na našich stránkách, který shrnuje podstatné věci a ukazuje lidem, že změna banky není složitá.

BP.com: Kde bude podle Vás FIO banka za rok?  A za pět let?

Fio banka prožívá dynamická léta, její cíl je však stále stejný – chceme dál růst - chceme získat více klientů a nabídnout jim více služeb na více místech. V tomto roce jsme již otevřeli několik nových poboček a nainstalovali jsme nové bankomaty. Začali jsme vydávat vlastní platební karty včetně bezkontaktních a zlepšili jsme služby v oblasti devizových směn. Připravujeme novou verzi aplikace Smartbanking i zcela novou aplikaci pro obchodování s cennými papíry přes smartphone. Věřím, že Fio banka bude mít za rok více klientů, poboček i bankomatů a taky širší portfolio služeb. A za pět let? Nechme se překvapitJ

BP.com: Nekrouží kolem FIO zahraniční finanční skupiny s nabídkami?

Nekrouží a ani Fio banka v této chvíli nehledá investora.Ján Franek z Fio banky: Vloni jsme získali 67 tisíc nových klientů, letos už dalších 40 tisíc

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20332369843

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více