Jaro vybízí k rekonstrukcím. Do čeho investujeme nejčastěji?


11. 04. 2019  00:48     Tisková zpráva     komentáře (0)

Jaro je perfektní příležitostí oživit si bydlení rozmanitými doplňky a vnést do domova pestré, pozitivní barvy. Češi se nebojí ani větších zásahů a svoje příbytky či chalupy rádi rekonstruují. 

Jaro vybízí k rekonstrukcím. Do čeho investujeme nejčastěji?
Novou ložnici máme, co teď?

Touha po novém a hezčím bydlení vede mnoho Čechů k rozhodnutí přestavovat. Zatímco 65 procent z nich uvádí, že už mají rekonstrukci za sebou, 14 procent dotázaných si rukávy teprve vyhrne a zapřáhne do práce sebe či profesionální řemeslníky v nejbližších měsících. Každý druhý respondent si plánuje vylepšit koupelnu. Z průzkumu vyplynulo, že doposud Češi nejčastěji rekonstruovali ložnice, dětské pokoje, kuchyně a obývací pokoje. „Zdá se, že lidé se v posledních letech soustředili hlavně na prostory v domácnosti, kde tráví nejvíc času. Nyní postupují dál a objevují se plány na rekonstrukci půdy a sklepa. Když si srovnáme čísla plánovaných rekonstrukcí s těmi již realizovanými, vidíme, že zájem přestavět právě půdu a sklep stoupl na dvojnásobek. Do obnovení střechy se v blízké době pustí třikrát tolik lidí než v posledních letech,“ komentuje trendy v oblasti rekonstrukcí analytik trhu Jaroslav Ondrušek ze společnosti Home Credit.

V plánu je utratit o něco méně peněz

Cena rekonstrukce se různí na základě její velikosti, aktuálního stavu bydlení, výběru materiálů i schopnosti a možností jednotlivce si něco udělat sám. Do již realizovaných rekonstrukcí investovali Češi nejčastěji sumu v rozmezí od 100 tisíc až 250 tisíc korun. „Naproti tomu se respondenti chtějí v plánovaných renovacích přece jenom trochu uskromnit. Třetina počítá s investicí v rozmezí 50 tisíc až 100 tisíc korun,“ uvádí Jaroslav Ondrušek.

Je však otázkou, jestli Češi dokážou reálně zhodnotit finální nákladnost takových rekonstrukcí. Obzvlášť, když je obnova bydlení čeká poprvé. Vždy je lepší počítat s nečekanými vedlejšími výdaji a nepodcenit plánovaní. „Přesný rozpočet je základ, ale i přes ten je potřeba počítat s jistou rezervou na případné dodatečné práce. I z průzkumu vyplynulo, že plánovaný rozpočet se podařilo dodržet necelým 60 procentům dotázaných. Až 35 procent lidí výsledná cena rekonstrukce nepotěšila, byla totiž vyšší, než ji původně plánovali,“ upozorňuje analytik trhu Jaroslav Ondrušek.

Na rekonstrukce mají Češi našetřeno

Rekonstrukce domácnosti nebo chaty není levnou záležitostí a málokdo se do ní pustí bezhlavě. Podle výsledků průzkumu má našetřeno a po úsporách sáhne až 61 procent respondentů. Dalších 13 procent využije spotřebitelský úvěr. „V tomhle případě je důležité poznat své možnosti, dobře si promyslet, kolik jste schopni splácet a na kolik měsíců půjčku chcete. Všeobecně při úvěrech dává smysl si půjčit v případě, když životnost zboží, na které si půjčujeme peníze, je delší, než je doba splácení. Rekonstrukce je v tomto ohledu smysluplný závazek,“ radí analytik trhu Jaroslav Ondrušek ze společnosti Home Credit.

* Průzkum realizovala od 30. 11. 2018 do 4. 12. 2018 agentura STEM/MARK metodou CAWI, na reprezentativní vzorce české populace 310 respondentů, ve věku 18 – 60 roků.    Jaro vybízí k rekonstrukcím. Do čeho investujeme nejčastěji?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24233662016

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3655
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9902
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více