Kdo ruší nejabsurdnější poplatek a kolik ušetříte? (Fincentrum.idnes.cz, 25.5.2006)


01. 01. 2005  01:00     Běla Fialová     komentáře (0)

Naprostou většinou hlasujících byl v anketě zvolen poplatek za příchozí (kreditní) platby. Ten činí v současné době u Poštovní spořitelny 4 Kč v případě platby zaslané z Poštovní spořitelny či ČSOB a 6 Kč v případě, že platba přichází z jiné banky.




Kdo ruší nejabsurdnější poplatek a kolik ušetříte?

  fincentrum.idnes.cz, 25. května 2006  

Anketa, v níž svůj názor během dvou měsíců vyjádřilo více než 7 600 lidí, určila svého „vítěze“. Naprostou většinou hlasujících byl zvolen právě poplatek za příchozí (kreditní) platby. Ten činí v současné době u Poštovní spořitelny 4 Kč v případě platby zaslané z Poštovní spořitelny či ČSOB a 6 Kč v případě, že platba přichází z jiné banky. Jak velkou úsporu tento krok ve skutečnosti pro klienty znamená? Je v ČR opravdu natolik průlomový?

Patříte také do skupiny klientů, kteří s příchodem každého výpisu z bankovního účtu marně luští tajenku účetních a jiných položek objevujících se na jeho konci s kamennou pravidelností? A stejně jako u výpisu předchozího po chvíli nechápavě zakroutíte hlavou, pokrčíte rameny a výpis založíte, možná s pevným přesvědčením, že rozhodně při nejbližší návštěvě své banky vznesete na jednotlivé položky dotaz? Kolikrát však na váš dotaz opravdu dojde? Nejspíše mnohokrát ne.

Ve světle Poštovní spořitelnou chystaných změn nabízíme srovnání poplatků za položky, jež banky inkasují z účtů svých klientů za tzv. došlé platby (např. mzda, přídavky, sociální a jiné dávky, příjmy z pronájmu nemovitostí či prosté vypořádání dluhů mezi přáteli). Nicméně se pochopitelně na výpisech z účtu objevují i mnohé další poplatky, ať již pravidelné nebo tzv. mimořádné.

 
Banka Poplatek za pol.v rámci banky/z jiné
ČSOB 7 Kč
eBanka 6,10 Kč/ 8,10 Kč*
Oberbank AG 6 Kč
GE Money Bank 5 Kč
HVB Bank 5 Kč
Komerční banka 5 Kč/ 7 Kč
Česká spořitelna 5 Kč/ 7Kč
Raiffeisenbank 5 Kč/ 7Kč / 10 Kč**
Poštovní spořitelna 4 Kč/ 6Kč
WSPK 3 Kč
Volksbank 3 Kč ***/ 6 Kč
BAWAG Bank 2 Kč
eBanka 2,90 Kč/ 4,90 Kč****
Živnostenská banka zdarma / 6 Kč
Citibank zdarma
ING Bank zdarma
* program Základ nebo Základ zdarma   
** expresní platba z jiné banky
*** v rámci banky (elektronickým prostředkem)
**** program Plus, Plus-zdarma a Student Zdroj: banky            

Kolik ušetříte?

Uveďme si na příkladu, jakou úsporu běžná česká domácnost může očekávat v okamžiku, kdy její banka odstraní ze svého sazebníku položku – došlá platba. Je sice důležité znát poplatky své banky podrobně, nicméně čísla samotná neumožňují dostatečně objektivně situaci posoudit.

Rodina – pracující manžel, manželka na mateřské dovolené, 1 dítě. Manželé vlastní společné bankovní konto u Poštovní spořitelny, které využívají k veškerým běžným finančním transakcím, oba manželé mají svou vlastní platební kartu.

Pravidelně docházející transakce na účtu v kalendářním měsíci – mzda manžela, příspěvek pro manželku na mateřské dovolené, přídavky na dítě, paušální částka z pronájmu garáže a platby za provoz internetu, které se na účtu shromažďují od tří sousedů. Zaměstnavatel manžela nemá konto u Poštovní spořitelny a rovněž další finance jsou zasílány z jiné banky.

Platby, které naše rodina naopak v běžném měsíci realizuje na výdajové straně účtu, jsou tyto - SIPO, inkaso nájemného za byt, trvalý příkaz k úhradě za společné užívání internetu v domě, inkaso splátky úvěru u ČSOB a průměrně v měsíci 3krát výběr z bankomatu ČSOB.

Postžirový účet je veden v programu Rodina a v současnosti došlých 7 položek na našem příkladovém účtu představuje 42 Kč (tj. 7x6 Kč) měsíčně. Ročně naši rodinu tudíž tyto pravidelné měsíční příjmy přijdou na 504 Kč, od 1.6. letošního roku budou nulové.
Výdajové transakce a vedení programu znamenají další poplatky, po jejichž započtení se dostáváme na celkovou částku 151 Kč měsíčně za bankovní služby spojené s účtem, tedy 1 812 Kč za rok.
 
Výsledná částka je z pohledu klienta Poštovní spořitelny poměrně zajímavá, nicméně mnohem více na svém významu získává z pohledu poplatkové politiky uplatňované v našem bankovním sektoru.

Na základě zjištěných údajů a jejich porovnáním lze snadno odvodit, že poplatky za příchozí položky nepatří mezi položky uplatňované výjimečně, nýbrž zcela běžně. Klient je ve svém důsledku trestán za to, že své bance svěřuje vlastní finanční prostředky a ta s nimi nakládá. Je bohužel také pravda, že příchozí platba je transakce, o jejímž průběhu nemůže klient sám rozhodovat a tudíž ji ovlivnit, zatímco např. počet výběrů z bankomatu je možné ovlivnit poměrně snadno.

 

Jedinou bankou, která neúčtuje svým klientům za příchozí transakce poplatky, je Citibank, a to dokonce ani u příchozích plateb z ciziny. Ostatní si účtují až osm korun za jednotlivou položku, což se klientům, kterým chodí na účet více plateb, může značně prodražit. Většina bank přitom rozlišuje příchozí platbu v rámci vlastní banky a z jiné banky.

Poštovní spořitelna přistupuje ke zrušení poplatků za příchozí položky jako jedna z prvních významných bank operujících na českém bankovním trhu. Věřme tedy, že jejího příkladu budou ostatní brzy následovat.

    Běla Fialová, iDNES  


Kdo ruší nejabsurdnější poplatek a kolik ušetříte? (Fincentrum.idnes.cz, 25.5.2006)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12583119424

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3060
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4400
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5935
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0060
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0918
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více