Komentář BP:
Za spor o poplatky mohou i banky


05. 06. 2014  00:36     Miroslav Zeman     komentáře (4)

Spor o bankovní poplatky za vedení či správu úvěrového účtu rozhodl v jednom případě již Ústavní soud. Ten se částečně ztotožnil s argumentací bank, že poplatky za vedení úvěrového účtu nejsou protiprávní. Tím se však naše právo vzdálilo pojetí hodnocení Německému, které poplatky tohoto typu za normální a bezproblémové nepovažuje. Tento nález však ani neodpověděl na nejdůležitější dotazy klientů bank.

Komentář BP: Za spor o poplatky mohou i banky
Je jen zvláštní, že na této oblasti dosud nedochází ke sjednocování praxe i pravidel v rámci EU, která jinak reguluje mnoho méně závažnějších a nepodstatnějších věcí. Pokud může EU regulovat pravidla telefonování s mobilními operátory, roaming, podporu investic a další věci, proč nereguluje i bankovní poplatky tak, aby pravidla pro ceny bankovních služeb ve formě poplatků byla stejná na celém území EU.

Zvlášť vhodné by to bylo právě v segmentu, ve kterém probíhají stále právní boje v rámci mnoha členských zemí EU, které jsou následně velmi rozdílně rozhodovány. Jak je možné, že v Německu, které má podobný právní základ jako Česká republika jsou banky za vedení účtu označeny za protiprávní, zatímco v České republice jsou v pořádku? Jedná se přitom o podnikání v rámci celé EU. Matky tuzemských bank přitom z velké většiny pocházejí právě ze zemí EU a je paradoxní, že zatímco v domovské zemi vlastníka naší banky se považují poplatky za vedení úvěrového účtu za protiprávní, v České republice je tomu naopak.

Dá se navíc říci ze na problému a jeho vzniku se podílely i banky samotné. Nedostatek komunikace vůči klientům, absence řádného vysvětlení, proč za velmi jednoduchou a nenákladnou službu je často účtováno více než za vedení běžného účtu s mnoha službami a širokou aktivitou, vedlo k tomu, že se klienti dožadovali vysvětlení po dalších autoritách.

Tuto skutečnost potvrzuje i Petr Kučera, vedoucí redaktor sekce finance na zpravodajském portálu Aktuálně.cz, který vysvětluje: "Spor o bankovní poplatky za vedení či správu úvěrového účtu sice nebyl jasným soubojem "dobra a zla", ukázal ale mimo jiné, že banky nedokázaly lidem ani za rok a půl vysvětlit, za co vlastně poplatky účtují. U hypotéky chtějí 150 korun za měsíc - tedy více než u běžného účtu, který přitom nabízí konkrétní, praktické a klienty skutečně využívané služby. Zůstalo u obecných frází jako "poradenství" (kolik lidí a jak často si chodí pro "radu" v průběhu splácení hypotéky?) nebo "výdaje banky za provoz a vývoj počítačového systému" (proč jsou vyšší u "neměnné" hypotéky s jedinou pravidelnou příchozí platbou na "technicko-provozní" účet než u běžného účtu s řadou služeb?)."

Je zřejmé, že spor o poplatky neskončí dříve, než budou tyto poplatky klientům ze strany bank či někoho jiného řádně vysvětleny a odůvodněny. Jasno do věci zatím nevnesly ani nejrůznější rozsudky, včetně nálezu Ústavního soudu, který na otázky klientů zcela jasně neodpověděl.

Další zajímavé komentáře serveru Bankovní poplatky naleznete ZDE!

Petr KučeraKomentář BP: Za spor o poplatky mohou i banky

Souhlas
Souhlasím, nejzřejmější to je např. u poplatku za uzavření smlouvy o stavební spoření, který se počí...

A ještě mi to nedá - vážně si pane komentátore myslíte, že by mělo platit, že právo země, kde je maj...
Re:
A ještě doplněk - výsledkem akce je 19.000 lidí, kteří zaplatili na soud poplatek 1000 a ten už nikd...

Schopnost přiznat porážku je podle mého názoru jedna ze známek dospělosti. Ve skutečnosti to oproti ...
Diskutovat (4)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

19713629865

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více