Konec čekání, Češi otevřeli peněženky


12. 01. 2024  16:15     Tomáš Volf     komentáře (0)

Dlouhých 18 měsíců trvalo čekání na růst maloobchodních tržeb. V listopadu šly tržby maloobchodníků nahoru o 0,9 % a i takto mírný nárůst je příjemným překvapením, Trhy počítaly s dalším poklesem. Meziměsíčně se zvedly o 1 %. 

Konec čekání, Češi otevřeli peněženky
Češi v listopadu začali kupovat vánoční dárky. V nepotravinářských prodejnách nechali za zboží o 1,3 % více než loni. Naopak na potravinách šetřili. V obchodech s počítači a telefony tržby meziročně vzrostly o 6,6 % a s farmacií o 9,9 %. Po delší době rostly také tržby internetovým obchodům a sice o 5,6 %.

Přestože se dnešní číslo jeví jako dobré, stále se jedná o klouzání po povrchu. Češi se zkrátka bojí utrácet v obavě o svou budoucí finanční situaci. Přestože je nezaměstnanost stále nejnižší v EU, tak Češi si dopřejí jen to nejnutnější. Jejich nechuť nechat v obchodech při útratách víc peněz posílá maloobchodníky do nelehké situace.

Paradoxní je především skutečnost, že ani velmi nízká srovnávací základna s loňským listopadem, kdy tržby maloobchodníků klesly o 9,1 % nepomohly k vyššímu růstu v roce 2023.

Lepších výsledků se můžeme dočkat až tehdy, kdy se probudí apetit Němců utrácet. Německý průmysl, podnikové objednávky, ale i německé maloobchodní prodeje jdou dolů a za této situace nelze čekat ani u nás jiný výsledek.

ČNB bude dál v letošním roce snižovat sazby a nižší úroky z úvěrů by mohly motivovat více firem a domácností k útratám, ale i tak budou sazby stále vysoko, a tak ani tento faktor nebude během letošního roku znamenat výrazný obrat k lepšímu.  

Celý článek naleznete ZDE!Konec čekání, Češi otevřeli peněženky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

25189470704

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1710
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3805
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9250
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9854
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více