Konec hotových peněz je konec svobody a soukromí. Budeme pod kontrolou bank a státu?

Někteří senátoři navrhli zakotvení práva na platbu v hotovosti přímo v zákoně. Akceptace hotovosti by pak byla pro každého obchodníka povinná. Podle průzkumů si navíc Češi přejí zachovat placení v hotovosti v maximálním možném rozsahu. 

Zrušit, nezrušit? Omezit!

Na druhou stranu jsou z druhé strany tlaky na co největší omezení hotovostních transakcí. Už nyní platí limit pro hotovostní operace ve výši 270 tisíc korun. Stát tak najednu stranu platby v hotovosti omezuje, na druhou stranu se chtějí jiní státní představitelé zasazovat za co největší právo a rozsah placení v hotovosti.

Ve Skandinávských zemí přitom už vážně uvažují o úplném zrušení hotovostních plateb. Více než 94 procent všech finančních transakcí tam totiž probíhá bezhotovostně.

Problémy jsou i při placení kartou

Problémy ale nebývají ve chvíli, kdy chcete platit hotovostí, ale výrazně častěji, když chcete zaplatit kartou. Podmínky bank pro provozování platebích terminálů jsou pro stále velké množství obchodníků neakceptovatelné, a proto u nich kartou nezaplatíte a bez držení hotovosti tak nic nekoupíte. Lidé, kteří považují za normální, že platí kartou mají u těchto zejména menších provozoven smůlu a nic si nekoupí, pokud nemají v kapse ještě vybranou hotovost.

Proč hotovost nerušit

Zrušení hotovosti by nemělo za následek jen zhoršení komfortu či možností nakládat s penězi pro velkou skupinu občanů, ale znamenalo by zásadní průlom do soukromí občanů. Podřízení veškerých finančních transakcí do elektronické podoby a jejich veškeré evidování, bude znamenat totální zvýšení moci bank a jejich dohledu nad klienty. I o té sebemenší transakci budou banky vědět a budou tuto informaci vyhodnocovat a pracovat s ní. Participovat na tom bude i stát, který bude mít přístup ke kompletním informacím o svých občanech.

Proč hotovost rušit

Výhody zrušení hotovostních plateb jsou zřejmé. Konec šedé ekonomiky, výrazně lepší boj proti daňovým únikům, větší bezpečnost nakládání s prostředky, konec krádeží hotovosti, konec nákladů na tisk a ražbu hotovosti.

Nevýhodou je ztráta státnosti národa, kdy právo na vlastní měnu je jedním ze znaků suverénního státu, elektronická evidence i těch nejmenších transakcích, kdy banka bude vědět kdy a kde jste byli na toaletě, nebo kde jste obdarovali žebráka – samozřejmě žebráka s platebním terminálem. Ztráta hotovosti tak bude znamenat i ztrátu svobody a soukromí občanů.

HLASUJTE TAKÉ V ANKETĚ O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK A PŘISPĚJTE K JEHO ZRUŠENÍ ZDE!

Anketa absurdní poplatek ruce

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *