Konkurence přitvrzuje. Sazby hypoték znovu míří dolů


06. 09. 2016  13:41          komentáře (0)

Snižování sazeb se závěrem prázdnin nekončí. Ba naopak. V srpnu snížily své nabídkové sazby 4 banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další 2. Konkurence přitvrzuje a blížící se regulace ještě s kartami může pěkně zamíchat.  

Konkurence přitvrzuje. Sazby hypoték znovu míří dolů
Sazby opět klesají. V srpnu jako první snížila své nabídkové sazby Moneta Money Bank (fixace 3 a 5 let), následovala Sberbank se snížením cen hypoték s fixací na 5 – 10 let a v závěru měsíce nasměrovala sazby dolů také Oberbank a Raiffeisenbank, jejíž snížení se týká všech typů fixací a sazby u RB spadly o celé 2 desetiny procentního bodu. Jedinou bankou, která v tomto měsíci zvýšila sazby, i když nepatrně, je Expobank.

 

Výsledkem výše uvedených změn je pokles titulního indexu GOFI 70 měřící průměrnou nabídkovou sazbu nejčastěji poskytovaných hypoték (fixní sazba na 5 let, LTV do 70 %) o 3 setiny procentního bodu na 1,92 %. Jeho aktuální hodnota činí 1,92 %. Oproti loňskému roku je index aktuálně o 25 bazických bodů níže. Zlevnění vykazuje také index hypoték s LTV mezi 70 až 85 %. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl o 3 setiny procentního bodu na 2,10 %. Loni touto dobou byl index o 22 bazických bodů výše (8/2016: 2,32 %). 

graff

 

V poslední měřené kategorii hypoték do 100 % LTV průměr nabídkových sazeb činí 3,15 %, což je oproti červenci o 2 setiny procentního bodu méně, ale obecně 100% hypotéky nyní vykazují spíše rostoucí trend a své minimum mají pravděpodobně za sebou. Tento typ hypoték je pod tlakem ČNB, která chce poskytování 100% hypoték omezit. Svého úrokového dna dosáhly 100% hypoték v letošním dubnu (3,10 %).

 

Po dlouhé době se posunul také index nabídkových sazeb hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Index GOFI 70 VAR díky snížení sazeb v Monetě a Raiffeisenbank klesl o1 setinu procentního bodu na 2,11 procenta.

 

Hypotéky se nabízí již od 1,29 % p.a.

Snižování sazeb se závěrem prázdnin nekončí. Ba naopak. V září začíná hlavní hypoteční sezóna a další banky přicházejí se zvýhodněním svých hypoték. Snížení fixních úrokových sazeb u všech produktů pro fixaci na 3 a více let avizovala k 1. 9. Wüstenrot hypoteční banka. Průlom a posunutí svých minimálních sazeb hlásí také UniCredit Bank, která nově nabízí hypotéky s 3,5,7 a 10 letou fixací s jednotnou sazbou od 1,29 % p.a. Podmínkou získání sazby i nadále zůstává excelentní bonita a především otevření běžného účtu, kreditní karty a sjednání úvěrového pojištění.

 

Otázkou nyní zůstává, jak budou reagovat 3 největší poskytovatelé hypoték v ČR - Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka.  KB zatím na sazby „nesáhla“, nicméně v rámci nově odstartované kampaně nabízí zpracovaní hypotéky, odhad a mimořádné splátky zdarma. 

graf

„Vzhledem k vysoké poptávce a kolísajícím sazbám na mezibankovním trhu se velkým bankám do snižování sazeb nebude chtít. Na druhou stranu blížící se změny související s nabytím platnosti zákona o spotřebitelském úvěru, regulace 100% hypoték ze strany ČNB a zároveň akcelerace podzimního konkurenčního boje jsou faktory, které mohou dynamiku trhu v závěru roku výrazně urychlit,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. „Podle mého názoru půjdou sazby hypoték vlivem konkurenčního soupeření ještě trochu níž. Klienti bez záznamu v úvěrových registrech mají nyní po určitém vyjednávaní reálnou možnost získat hypotéku okolo 1,60 %, a to i na fixace na 7, 8 i 10 let, což je nabídka zcela neobvyklá. Ovšem pozor u hypoték s vyšším LTV, což je dnes už hranice 85 % a výše, zde dojde vlivem regulace ČNB ke zdražení, dodává Libor Ostatek. 

 

Akce míří na sazby i poplatky

Konečnou cenu financování samozřejmě neurčuje pouze úroková sazba. Důležité jsou i s hypotékou související poplatky. Podle našich statistik banky v prvních 7 měsících letošního roku 198 akčních nabídek, z nichž nadpoloviční podíl představovaly akce zaměřené na poplatky. V tuto chvíli je aktivních celkem 25 akčních nabídek, mezi kterými jsou nejfrekventovanější akce na poplatek za vyřízení úvěru, odhad a sleva na úrokové sazbě ve vazbě na objem sjednávané hypotéky. Dokazuje to, mimo jiné, že banky vnímají konkurenční prostor primárně přes akční nabídky, inovace jsou prakticky nulové a bojuje se převážné přes cenu. Pro získání kompletního srovnání nabídek jednotlivých bank včetně poplatků a zohlednění aktuálně běžících akčních nabídek využijte služeb specializovaných hypotečních makléřů s detailním přehledem o trhu.

g

 

 
Konkurence přitvrzuje. Sazby hypoték znovu míří dolů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28702990224

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57700


ČÍSLO TÝDNE - 57.700 právě tolik korun činí aktuálně cena za trojskou unci (31,1 g) zlata na světových trzích. Cena tohoto drahého kovu se tak dostala na svůj rekord.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2200
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1690
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8840
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0760
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0721
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více