Kupujete byt? O garážové stání vás už nikdo nepřipraví


06. 07. 2020  00:21     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Hodláte koupit byt s garáží? Ještě do konce měsíce června jste mohli o garáž přijít. Mohla zato úprava občanského zákoníku, která umožnila nesmyslné předkupní právo pro spoluvlastníky v bytovém domě. Kterýkoliv vlastník si mohl vzpomenout, že chce pro sebe druhou garáž a mohl vám ji vyfouknout. To se od července změní.

Kupujete byt? O garážové stání vás už nikdo nepřipraví
Od července roku 2020 vstoupila v účinnost novela občanského zákoníku, která univerzální předkupní právo pro spoluvlastníky opět ruší. Lidé kupující byty s garážemi, resp. garážovým stáním se totiž dostávali do velkých problémů a místo bytu s garáží získali nakonec pouze byt. Garáž je přitom hlavně v centru velkých měst absolutně nezbytná a představuje velkou část ceny a hodnoty bytu. O byty bez garáž velká část kupujících nemá zájem.

Jak se dá o garáž snadno přijít?

Koupili jste byt s garáží. Cena bytu byla 6 milionů korun, garáž stála 300 tisíc korun. Po podpisu smlouvy a podání na katastr si kterýkoliv z dalších desítek spoluvlastníků domu mohli vzpomenout, že jako spoluvlastníci domu, kde se garáž nachází, by měli o garáž zájem. Komu by se místo jednoho parkovacího místa nehodilo ještě druhé třeba pro manželku? Mohli tak na katastru převod garáže (podílu na domě) zastavit a využít svého zákonného předkupního práva. Prodávající tak musel uzavřít novou smlouvu na prodej garáže se spoluvlastníkem za cenu 300 tisíc korun. Kupující ale o garáž přišel. Pro kupujícího se tak jednalo o zjevnou nespravedlnost.

Kupujícímu se sice vrátila od prodávajícího kupní cena za garážové stání, ale ztráty jsou mnohem vyšší. Byt bez garáže nebo garážového stání je totiž na trhu výrazně méně prodejný a zdaleka nemá takovou hodnotu. Garážové stání je pro vlastníka bytu prakticky nezbytné.

Zrušit, nezrušit. Zákony jako na houpačce

V roce 2014, kdy začal platit nový občanský zákoník, bylo předkupní právo spoluvlastníků zrušeno. Další novelou před dvěma lety bylo zase zavedeno a další novelou, která začne platit letos v červenci ho zase rušíme. Důvodem je skutečnost, že předkupní právo spoluvlastníků je dosti značnou komplikací a výrazným omezením svobodného nakládání s vlastním majetkem.

Právě příklad předkupního práva je odstrašujícím případem právní nejistoty a neustálé změny zákonů a povinností. Běžní občané tak mají problém se v neustálých změnách orientovat a přizpůsobovat se jim.

Od prvního července se předkupní právo spoluvlastníků ruší a kupující se již nemusí obávat, že o garáž nebo garážové stání při koupi bytu přijdou.

Smluvní předkupní právo platí i nadále

I nadále však platí předkupní práva, která si sjedná vlastník nemovitosti s jinou osobou. Není tak problém si i nadále dohodnout, že v případě prodeje nemovitosti nabídnete tuto nemovitost člověku, kterému jste to předem slíbili. V tomto případě se však jedná o předkupní právo smluvní, které závisí na rozhodnutí a dohodě dvou či více lidí, a není diktováno přímo zákonem.Kupujete byt? O garážové stání vás už nikdo nepřipraví

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32118766850

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více