Kuřáci si příští rok připlatí tisíce korun. Zvýší se jim daň za cigarety


26. 11. 2020  00:39     Miroslav Zeman     komentáře (1)

Pro kuřáky se jedná o další ránu. Nejdříve jim v roce 2017 zrušili možnost kouřit v hospodách a restauracích. Kromě toho se ceny cigaret každý rok výrazně zvyšují. Příští rok to bude zvýšení spotřební daně o 10 procent a další roky o 5 procent. V případě krabičky za 100 korun bude zvýšení představovat cca 10 korun. 

Kuřáci si příští rok připlatí tisíce korun. Zvýší se jim daň za cigarety
Víte kolik dělá z ceny cigaret výše daní? Pan Poplatek zjistil, že se jedná o neuvěřitelných 77 - 82 procent. Z krabičky za 100 korun tak kuřák odvede do státního rozpočtu přes 80 korun. Zbytek pak představuje marže prodejců a výrobce. 

Kdyby neexistovalo žádné zdanění cigaret a platilo se jen klasické DPH, jako je tomu u ostatních běžných výrobků, pak by krabička cigaret mohla stát, namísto současných 100 korun, pouhých 25 korun. Taková je výborní cena cigaret, včetně veškerých přirážek a marží.

I tak jsou ale ještě cigarety v České republice levné. V severských zemích zaplatíte za krabičku cigaret i dvojnásobek oproti cenám v tuzemsku. 

Pro kuřáky přichází jedna rána za druhou

Kuřáci to tak nemají vůbec lehké. Od roku 2017 musí kuřáci kouřit před restauracemi a hospodami. Nesmí kouřit na zastávkách hromadné dopravy apod. V hodpodách dokonce nemají kuřáci ani žádné místnosti určené pro kouření, a tak v dešti, v zimě či v horku musí prostě kuřák ven. Z pohledu rodiny Poplatkových a jejich dětí je to tak v pořádku. 

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že zvýšení cen cigaret postihne zejména rodiny s nejnižšími příjmy. Právě nejvíce kuřáků je ve skupině lidí s podprůměrnými příjmy, kdy z velké části kouří i lidé na sociálních dávkách. Zvýšení daně z cigaret se tak výrazně projeví na rodinných rozpočtech těchto rodin. 

I málo kouřící kuřáci zaplatí téměř tisícovku měsíčně

V případě, kdy člověk kouří 5 cigaret deně, což není na kuřáky moc, potřebuje takový kuřák měsíčně přibližně 8 krabiček cigaret měsíčně. V současné době zaplatí takový kuřák 800 korun při ceně 100 korun za krabičku. Po zvýšení zaplatí takový kuřák o 80 korun více a jeho výdaje za cigarety se budou pomalu blížit  k tisícovce. Nejlepším lékem na zdražování cigaret je samozřejmě nekouřit. Pro velkou část kuřáků se ale jedná o velmi těžký problém.Kuřáci si příští rok připlatí tisíce korun. Zvýší se jim daň za cigarety


Jsem jednoznačně pro, pokud by to pomohlo snížit počet kuřáků (ale o tom silně pochybuji). Tito drog...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13355023100

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,8460
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5100
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6470
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9350
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5445
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2466
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více