Letní dovolenou v ČR si zamluvte už teď, jinak nikam nepojedete


08. 05. 2020  03:06     Tomáš Volf     komentáře (0)

Letos budou dovolené Češi trávit v ČR. Tuzemské ubytovací kapacity budou pod nevídaným tlakem. Zvládnou to? Uspokojí poptávku a bude to stačit na jejich záchranu po devastujících opatření vlády?

Letní dovolenou v ČR si zamluvte už teď, jinak nikam nepojedete
V minulých letech byla Praha vždy přeplněná zahraničními turisty. Letos hlavní město vypadá úplně jinak. Praha je doménou zejména zahraničních turistů, kteří v létě nejspíš nedorazí, nebo přijedou v minimálním počtu, než na jaký jsou pražské hotely a restaurace zvyklé. To může cenu pražských služeb stlačit na přijatelnou úroveň i pro mnohé Čechy. Na druhou stranu jindy opomíjené regiony ČR mají šanci získat tuzemské turisty.

Není turista, jako turista

V hotelech nebo penzionech dle statistik ČSÚ v loňském roce u nás přenocovalo 10,890 mil. zahraničních turistů. Další velkou skupinu tvoří necelých 400 tis. cizinců, kteří zamířili do lázeňských komplexů. V souhrnu se tak dostáváme na počet daleko převyšující číslo 11 mil. zahraničních turistů. Zatímco cizinec jel do lázní v průměru na necelých 7 nocí, turista v hotelu strávil jen 2,5 dne. Díky tomu se jejich celkový počet v čase rozprostřel a ubytovací zařízení v ČR vše zvládaly.

V roce 2019 ČSÚ evidoval 9383 ubytovacích zařízení nabízejících různé služby od pětihvězdičkových hotelů, až po turistické ubytovny s celkovou kapacitou necelých 540 tisíc lůžek. K tomu je třeba připočíst ještě téměř 54 tisíc míst pro stany a karavany. Pokud se do léta podmínky vycestování, a především návratu ze zahraniční pro české turisty výrazně neuvolní, budou hotely a restaurace v regionech praskat ve švech pod náporem tuzemských rekreantů.

Ubytovací kapacity v ČR budou pod tlakem

Podle ČSÚ Češi během loňského roku podnikli 5,1 mil. cest do zahraničí a více než 8,4 mil. cest po ČR. Z toho vyplývá, že většina Čechů tráví alespoň jednu dovolenou v roce v tuzemsku. Pokud se k nim letos přidají i ti, kteří dávají obvykle přednost zahraničí, pak je třeba si letní dovolenou v ČR rychle zamluvit. O místa v penzionech a dalších ubytovacích zařízeních, v pro Čechy hojně navštěvovaných tuzemských destinacích, tedy mimo větší města, bude nejspíš velký zájem. To může krátkodobě jejich cenu vytlačit nahoru. Letos tak může dojít k paradoxní situaci, že vynaložené náklady na dovolenou jen několik desítek kilometrů od domova budou v podobné výši, jako za cestu do oblíbeného Chorvatska. Cenový nárůst by se v takovém případě netýkal jen samotných hotelů a penzionů, ale také na ně navazujících rekreačních služeb.

Nestandardní situace si může vyžádat nestandardní přístupy. Každý, kdo má chatu či chalupu, může své prostory poskytnout k pronájmu. Taková cenově dostupná možnost letní dovolené bude pravděpodobně příjemným zpestřením pro ty, kteří jinou možnost nemají nebo si včas nestihli dovolenou v penzionu zamluvit.

Vedlejším efektem letošní situace může být dlouhodobá změna rekreačních návyků Čechů. Ti mohou  letos na tuzemské dovolené objevit místa a regiony, které budou s oblibou navštěvovat i v budoucnu, přestože jejich zájem o zahraniční turistiku nepoklesne. To bude mít příznivý ekonomický dopad právě pro české regiony.

Dalším pozitivním faktorem na celé situaci je skutečnost, že vydělané peníze Češi letos neutratí v zahraničí, ale doma. To dává naději mnoha tuzemským firmám v turistickém ruchu na záchranu, říká Tomáš Volf z Citfin.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Letní dovolenou v ČR si zamluvte už teď, jinak nikam nepojedete

Diskutovat (0)