Lidé se ke konci roku více zadlužují. Na co si dát pozor u vánočních půjček?


14. 12. 2017  10:50          komentáře (0)

Češi si před Vánoci půjčují mnohem častěji než v jiných obdobích. Z hlediska finanční gramotnosti je ovšem zadlužování se kvůli zbytným věcem nerozumné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru sice nařizuje přísnější posuzování bonity, ale aktuální průzkum Exekutorské komory ČR ukazuje, že někteří lidé si na Vánoce půjčují opakovaně, a přitom již v minulosti čelili exekuci. Odborníci doporučují důkladně zvážit, zda budete schopni splácet, a vyvarovat se pochybných nabídek, kterými se hemží internet a které před Vánocemi slibují rychlou pomoc.

Lidé se ke konci roku více zadlužují. Na co si dát pozor u vánočních půjček?
Z listopadového průzkumu Exekutorské komory ČR vyplývá, že počet lidí, kteří si chtějí vzít půjčku na výdaje spojené s Vánocemi, klesnul z loňských 19 % na 13 %. I když se jedná o příznivý trend, vysoký podíl lidí si na Vánoce půjčuje opakovaně i přesto, že již v minulosti čelili exekuci. Obecně lze říct, že Češi si na Vánoce půjčují rádi. Chuť a snaha zpestřit si Vánoce a dopřát si něco navíc, popřípadě udělat radost sobě či blízkým se podle odborníků projevuje větším zájmem o půjčky než v jiných měsících. „V listopadu a prosinci se zvyšuje poptávka po spotřebitelských úvěrech u všech společností poskytujících úvěry. Pokud si klient vybere poskytovatele, který důkladně prověří jeho bonitu, je riziko neschopnosti splácet minimální,“ uvádí Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, jež je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. „Počet žádostí o nebankovní financování je v období Vánoc v průměru 2–3x vyšší než v průběhu roku. Zvedá se i výše poptávané půjčky, i když zde je nárůst obecně méně dramatický,“ potvrzuje David Bouda, předseda představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

 

Je zřejmé, že předvánoční půjčky jsou stejně jako půjčky na dovolené nebo na novou elektroniku ve většině případů nadbytečné. „Lidé by si měli průběžně tvořit finanční rezervu pro případ plánovaných i nenadálých výdajů. Když se přece jen chtějí zadlužit, je třeba zvážit, zda splátky nenaruší platbu obvyklých výdajů, jako je nájem nebo energie,“ varuje Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Na internetu lze nalézt spousty nedůvěryhodných společností a nabídek, jež slibují rychlou pomoc před Vánocemi. Podle Exekutorské komory ČR některé společnosti a lichváři dokonce poskytují půjčky beze smlouvy. Lidé by se měli rozhodně vyvarovat jakýchkoliv poskytovatelů nebo zprostředkovatelů, kteří nedokázali splnit nové podmínky vyplývající ze zákona o spotřebitelském úvěru. „Dříve mohl půjčky nabízet prakticky kdokoliv. Nový zákon však okruh poskytovatelů a zprostředkovatelů značně omezil. Na webu ČNB by si proto měl každý ověřit v seznamu regulovaných a registrovaných subjektů, zda má co dočinění se subjektem, který již obdržel příslušnou licenci nebo o ni má alespoň zažádáno,“ dodává Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.

 

Z hlediska finanční gramotnosti mají Češi stále určité rezervy ohledně schopnosti porozumět nabídce úvěru. Podle Davida Boudy je však pozitivní, že vzrůstá počet dotazů na pracovníky zákaznického servisu, kteří klientům poskytují informace o aktuálních produktech. Lidé mnohdy tápou v tom, jak posoudit výhodnost půjčky. Příkladem mohou být akční nabídky půjček odměňující například dobrou platební morálku. Reálné náklady na půjčku se totiž při splnění podmínek pro získání odměn následně snižují, a tak je vhodné kromě RPSN vzít v úvahu i další faktory. „Aktuálně vracíme čtvrtinu až 100 % zaplacených úroků zpět v případě, že klient splácí řádně a včas a půjčku doplatí předčasně do 12. splátky. Na počátku uvedená RPSN však nereflektuje skutečnost, že klient dostane úroky zpět,“ vysvětluje Robin Stránský a doporučuje, aby si spotřebitelé nechali vypočítat reprezentativní příklad přímo k jejich finanční situaci, a to včetně příkladu při využití akční nabídky.Lidé se ke konci roku více zadlužují. Na co si dát pozor u vánočních půjček?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28705877520

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57700


ČÍSLO TÝDNE - 57.700 právě tolik korun činí aktuálně cena za trojskou unci (31,1 g) zlata na světových trzích. Cena tohoto drahého kovu se tak dostala na svůj rekord.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2200
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1690
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8840
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0760
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0721
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více