Máme skvělou zprávu. Zisky bank se snížily o skoro 45 procent. A letos zůstávají doma!


21. 12. 2020  08:43     Miroslav Zeman     komentáře (0)

VÁNOČNÍ TÝDEN POZITIVNÍCH ZPRÁV! Většinou nebývá dobrou zprávou, když se zisk nějaké společnosti snižuje. V případě bank to ale vidíme spíše pozitivně. Více peněz totiž zůstává v naší ekonomice a v našich peněženkách. Desítky miliard korun za tento rok tak neskončí na zahraničních účtech vlastníků bank, ale zůstanou doma. Z minulých vysokých zisků bank totiž česká společnost nemá téměř nic. 

Máme skvělou zprávu. Zisky bank se snížily o skoro 45 procent. A letos zůstávají doma!
Bankám se snížily zisky o výrazných 45 procent za první tři čtvrtletí. V posledním čtvrtletí to rozhodně nebude lepší a Poplatkovi si mnou ruce. Protože bankám rozumí, ví, že nízký zisk bank nemusí být špatnou zprávou, a to nejen pro klienty, ale ani pro tuzemskou ekonomiku jako celek. Zisky našich bank totiž byly v posledních letech enormní a přesahovaly svým podílem dokonce výsledky vlastníků těchto bank. Majiteli tuzemských bank jsou v drtivé většině banky zahraniční. Nebylo výjimkou, že dcera Rakouské Erste naše Česká spořitelna měla větší zisk než její vlastník.

To vedlo k tomu, že si vlastně všichni vlastníci našich bank stahovali až 90 procent jejich zisku k sobě do zahraničí. Zisk našich bank, a tedy naše peníze, které jsme jim v podobě poplatků či úroků zaplatili, končily ve své velké části nakonec v Německu, Holandsku, Belgii, Itálii nebo Francii. V případě bank se výše dividend vyplacených do zahraničí pohybovala i v částkách překračujících 80 miliard korun.

Aktuálně činí zisk tuzemských bank za třetí čtvrtletí 38,6 miliardy korun. Fakt, že by mělo z naší ekonomiky odplout za letošní rok za hranice několik desítek miliard korun, jako v minulosti, rozhodně nehrozí. Tento zisk je pro banky defakto dostačující, aby ho použily zde doma, například na nové investice, zlepšení služeb či posílení svých rezerv. Samozřejmě i na vlastníky by mělo něco zbýt, ale rozhodně by to nemělo být třeba 90 procent tučného zisku. 

Kluk u domku, peníze

Právě Česká republika, společně s Irskem, posílá do zahraničí nejvíce peněz na dividendách. A to v absolutních číslech. Mnohem lidnatější Polsko posílá do zahraničí výrazně méně peněz. Investoři a vlastníci jsou totiž motivováni, aby utrácely své zisky právě doma. Naopak u nás jsou banky a jejich majitelé motivováni peníze posílat do zahraničí. 

Pokles zisku je tak i z pohledu typicky české rodiny Poplatkových pozitivní zprávou, která znamená, že peníze, které by jinak skončily v kapse bohatých zahraničních bankovních domů, zůstanou alespoň letos doma.Máme skvělou zprávu. Zisky bank se snížily o skoro 45 procent. A letos zůstávají doma!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19289583791

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7440
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2795
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7860
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7510
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0022
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více