Máte u Sberbank vklady vyšší než 2,5 milionů? Co se s nimi stane?


16. 03. 2022  08:12     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Veškeré vklady u bank jsou do výše 100.000 Euro, tedy 2,5 milionů korun pojištěny pro případ krachu banky. Co se však stane, pokud vklady klienta tento limit překračují? Přijde o ně, nebo má šanci na jejich vymožení od zkrachovalé banky?

Máte u Sberbank vklady vyšší než 2,5 milionů? Co se s nimi stane?
Limit pojištění může být i dvojnásobný

Pokud vklady klienta překročily 2,5 milionů korun, nemusí být ještě nic ztraceno. V určitých případech totiž může být limit i dvojnásobný, tedy 5 milionů korun. Je to zejména v případech, kdy prostředky na účet přišly z důvodu prodeje nemovitosti, nebo jako vypořádání ze společného jmění manželů, nebo jako pojistné plnění. Nicméně tyto prostředky musí dorazit na účet minimálně tři měsíce před krachem banky, resp. před oznámením ČNB o tom, že banka není schopná dostát svým závazkům.

Prostředky převyšující limit jsou nejisté

Vrácení prostředků vkladu na 2,5, resp. 5 milionů korun je velmi nejisté. Vklady totiž budou figurovat jako závazek banky za klienty a budou vypořádány v rámci likvidace banky. Tedy aktiva banky se zpeněží, včetně jejího majetku a z výtěžku pak budou poměrově vypláceny vklady klientů převyšující limit.

Je otázkou, jestli jsou aktiva banky dostatečná, aby se veškeré pohledávky klientů vypořádaly. Banka sice prohlásila, že veškeré nároky klientů v plné výši splní, nicméně tento příslib není pro banku nijak závazný.

CELÝ SPECIÁL VÁLKA NA UKRAJINĚ A VAŠE PENÍZE NALEZNETE ZDE!Máte u Sberbank vklady vyšší než 2,5 milionů? Co se s nimi stane?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18838280422

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více