Milostivé léto 2 schváleno. Přestanou věřitelé a exekutoři mařit splácení jistin?


01. 06. 2022  14:13     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Poslanecká sněmovna schválila dlužníkům další šanci. Takzvané milostivé léto 2 přinese dlužníkům výraznou úlevu. Dlužníci budou moci ušetřit výraznou část svého dluhu a zbavit se tak svých závazků jen splacením jistiny a jednorázové částky pro exekutora. Tak by to ideálně mělo být, ale…?

Milostivé léto 2 schváleno. Přestanou věřitelé a exekutoři mařit splácení jistin?
První milostivé léto, které platilo v loňském roce využilo desítky tisíc dlužníků. Stačilo zaplatit pouze jistinu dluhu a odměnu exekutora a exekuce či dluh se považoval za uzavřený a zcela splacený. Lidé tak mohli ušetřit mnoho tisíc korun za nejrůznější sankční poplatky, úroky a penále. Tyto se po úhradě jistiny dlužníkům odpustily.

Výhodu milostivého léta budou mít i nyní dlužníci pouze v případě dluhů vůči státním, veřejným a polostátním institucím. U milostivého léta 1 se připojilo i mnoho soukromých institucí, což výrazně zvýšilo efektivitu celého opatření.

Podporovatelem milostivého léta je i majitel serveru Bankovní poplatky a poslanec Patrik Nacher.

A jak tomu bylo ve skutečnosti?

V průběhu milostivého léta docházelo ke stovkám problémům při zajištění a uplatnění tohoto práva dlužníků. Problémy jim dělali někteří věřitelé i exekutoři. Ti často včas nezasílali vyčíslení dlužné částky, nebo i po její úhradě nadále pokračovali v exekuci a vymáhání dalších dlužných částek. Pro dlužníky tak bylo velmi těžké domoci se svých práv, a tedy i výmazu příslušných dluhů. V naší kanceláři Bankovní poplatky jsme řešili mnoho případů porušení zákona ze strany věřitelů i exekutorů. Často tak u dlužníků docházelo k promeškání lhůty z důvodu právě nespolupráce ze strany exekutorů. Právě tomu by se mělo u nového milostivého léta zabránit. 

Milostivé léto 2 na tři měsíce

Milostivé léto 2 bude možné využít po dobu tří měsíců, tedy od září 2022 do konce listopadu 2022. V této době musí dlužník uhradit celou jistinu dluhu, tedy to co si skutečně půjčil, nebo co dluží, uhradit jednorázovou odměnu exekutora, a tím bude mít celý závazek za splacený. Vřele doporučujeme před úhradou jistiny ještě požádat exekutora či věřitele o vyčíslení závazku, aby bylo jasné, jakou částku má dlužník uhradit. Tím se vyloučí nejasnosti či spory o výši částky jistiny. Poté stačí jen částku uhradit.

 

 Milostivé léto 2 schváleno. Přestanou věřitelé a exekutoři mařit splácení jistin?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29319079594

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,1120
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0620
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,9470
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5255
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9668
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více