Ministr Sobotka útočí (Týden, 7.11.2005)


01. 01. 2005  01:00     Jaroslav Mašek     komentáře (0)

Ministr financí Bohuslav Sobotka se pustil do bankéřů a spor o poplatek za zrušení účtu hrozí přerůst ve válku o liberální bankovnictví. Z přestřelek začínají profitovat klienti. Česká národní banka po více než roce zvedla úrokové sazby.




Ministr Sobotka útočí




Zdroj: Týden
Datum: 07.11.2005
Název: Ministr Sobotka útočí
Podtitulek: Soutěž o banku roku ovládly největší peněžní domy, KB obhájila vítězství
Ročník: 12
Číslo: 045
Autor: Jaroslav Mašek
Str.: 86 - KAM S PENĚZI
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 07.11.2005 05:46:21
Identifikace: TY20051107010056

Text:
Ministr financí Bohuslav Sobotka se pustil do bankéřů a spor o poplatek za zrušení účtu hrozí přerůst ve válku o liberální bankovnictví. Z přestřelek začínají profitovat klienti. Česká národní banka po více než roce zvedla úrokové sazby.

Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank a Hypoteční banka. Nikoho dalšího odborná porota ani veřejnost v letošním ročníku soutěže MasterCard Banka roku na stupně vítězů nepustily. Zklamání hlavně pro loni bodující HVB Bank a Živnostenskou banku. Dvě nejsledovanější kategorie, hlavní cenu odborné poroty a nejdůvěryhodnější banku podle veřejnosti, zcela ovládla velká bankovní trojka. Jinak jsou výsledky téměř totožné jako loni a nepřinesly velká překvapení. Neoficiálním vítězem se stala Česká spořitelna. Ačkoli nezískala hlavní cenu, jedno z prvních tří míst obsadila ve všech hodnocených bankovních kategoriích. Novinkou v soutěži byla volba nejlepšího bankéře, jehož ze svého středu vybírali sami šéfové nominovaných peněžních ústavů. Ti nakonec nedali symbolickou cenu odstoupivšímu Alexisi Juanovi z Komerční banky, ale oblíbenému Američanovi Jacku Stackovi, který již pět let vede právě Českou spořitelnu.

Kartely a poplatky


Bankovní rok však probíhal podstatně dramatičtěji, než by se z výsledků soutěže mohlo zdát. O rozruch se postaraly hlavně ministerstvo financí a antimonopolní úřad. Obvinění tří největších peněžních ústavů z kartelové dohody není maličkost. Stalo se tak vůbec poprvé v bankovní historii České republiky. Na jaře zahájilo protibankovní tažení Sdružení obrany spotřebitelů ( SOS), jež zaslalo ČSOB a České spořitelně výzvu ke "zdržení se protiprávního jednání". Většinou bezzubým obranářům běžných zákazníků se nelíbilo účtování poplatku za zrušení účtu. Tentokrát se jejich snahy chytil v předvolebním roce body sbírající ministr financí Bohuslav Sobotka. S velkým humbukem se postavil na stranu klientů a připravil v Česku ojedinělý poziční dokument, který shrnuje ministerské výhrady ke stavu bankovních služeb. Vyzval bankéře k diskusi a zároveň začal vyhrožovat zavedením legislativních opatření, jež by omezovala pravomoci peněžních domů a ve svém důsledku soutěž na volném trhu. Razantní postup zatím slaví úspěch. Banky se zalekly možných nepohodlných zákonů a jdou ministerstvu na ruku. Většinou odbouraly poplatek za zrušení účtu, začaly pracovat na zjednodušení ceníků a pomalu zlevňují. Nový šéf Komerční banky ohlásil zrušení třetiny poplatků od počátku příštího roku, přecenila ČSOB i Česká spořitelna. Své kroky bankéři samozřejmě halí do dlouhodobých strategií, chtěli je prý provést v každém případě. Ačkoli spor není u konce, začínají z něj profitovat zákazníci. Z tohoto pohledu není ministerstvu co vytknout. Pokud by ale skutečně prosadilo do zákona omezující podmínky například ohledně poplatku za zrušení účtu, zbytečně by nabouralo na evropské poměry liberální a poměrně konkurenční mezibankovní trh. Zatím vše vypadá spíše na dohodu státu a bankéřů. Vyšetřování kartelových dohod ještě není uzavřeno, ale pravděpodobnost jejich prokázání je mizivá.

ČNB zasahuje


Fádní podzim, kdy vrcholí předvánoční reklamní kampaně usilující o vytvoření dalších zadlužených oveček, přerušila bankovní rada České národní banky ( ČNB). Bankéře a analytiky opět zaskočila, když zvýšila čtrnáctidenní základní repo sazbu, jež ovlivňuje cenu spotřebitelských úvěrů a hypoték. Prozatím z 1,75 na dvě procenta. Stalo se tak poprvé od srpna loňského roku. Zdá se, že vývoj úrokových sazeb definitivně změnil směr a odrazil se od svých historických nížin, ke kterým začal klesat před osmi lety. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy se musí počítat s jejich dalším růstem. Peněžní ústavy zřejmě budou reagovat rychle. Nejsledovanější je kategorie hypoték, jejichž případné zdražení přináší klientům největší nárůst nákladů. Dlouhodobé hypoteční sazby se obvykle změní ve stejném poměru jako základní repo sazba. Zvýšení úroků se odrazí také na ceně krátkodobých spotřebitelských úvěrů a pravděpodobně si připlatí již zájemci o půjčku před letošními Vánocemi. Další ranou pro levné hypotéky může být novela zákona o daních z příjmů, která počítá s patnáctiprocentním zdaněním zástavních hypotečních listů. Ty byly dosud od daně osvobozeny. Banky jejich vydáváním částečně získávají peníze na poskytování úvěrů a logicky hrozí jejich zdražením, pokud bude úprava přijata. Podle Hypoteční banky by se mohly sazby zvednout přibližně o 0,2 procenta. Nutno dodat, že vzrůst by mělo také úročení vkladů. Rozhodně se z nich ale nestanou nástroje pro výnosné investování peněz.

Poprask na jihu


Na mezibankovním trhu docházelo od ledna ke spojování sil, rozšiřování prodejních sítí a propojování produktů. Symbolická je úzká spolupráce mezi bankami a pojišťovnami v rámci mateřské skupiny, prodej bankovních služeb mimo pobočky přes externí spolupracovníky a poskytování vlastních služeb nepřímým konkurentům. Distribuční kanály rozšířila Hypoteční banka, když její úvěry na bydlení začala pod svou značkou nabízet Citibank. Na podobném principu funguje již delší dobu spolupráce s mateřskou ČSOB, jejíž hypotéky se také objevují v bilanci Hypoteční banky. Peněžní dům chce v budoucnu spolupracovat s developery, realitními kancelářemi, a dokonce i se supermarkety. Hypotéku Raiffeisenbank zase nabízí ING. Z pohledu klientů došlo k významnému prodloužení spolupráce mezi ČSOB a Českou poštou až do roku 2017. Poštovní spořitelna, jež sází především na jednoduché služby, tedy obhájila unikátní síť více než tří tisíc "poboček", kterou představují poštovní úřady. Z hlediska bankovního světa bylo důležitější převzetí německé HVB Group italským UniCreditem. V Česku se obchod projeví spojením Živnobanky a HVB Bank do jednoho peněžního domu. Zatím není jasné, která značka vyhraje a zda v čele banky stane Jiří Kunert z menší Živnobanky, nebo jeho protějšek David Grund. Trochu stranou zájmu proběhl jediný letošní run na banku. Na konci září se nahrnuly stovky klientů do jihočeských poboček rakouské spořitelny Waldviertler Sparkasse von 1842 a dožadovaly se svých peněz. Stalo se tak poté, co se její likviditou začala zabývat rakouská centrální banka. Za spořitelnu se nakonec postavil Rakouský svaz spořitelen a z jejího vedení odešel dlouholetý šéf Werner Pohnitzer. Dále se spekuluje o možném převzetí miniústavu jinou spořitelnou.

Fotografie: O dramatický bankovní rok se postaral předvolební body sbírající ministr financí Bohuslav Sobotka. Jeho tlak na peněžní domy zatím funguje.

Fotografie: ČSOB byla poslední velkou bankou, která účtovala poplatek za zrušení účtu. Její šéf Pavel Kavánek se ho vzdal až minulý týden.

Fotografie: Neoficiálním vítězem soutěže MasterCard Banka roku se stala Česká spořitelna a její šéf Jack Stack.

Fotografie: 1 Robert Zlatohlávek, 2 Jan Zatorsky, 3 Tomáš Železný

Jaroslav Mašek

 


Ministr Sobotka útočí (Týden, 7.11.2005)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16376426496

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2390
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6230
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8460
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3705
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8130
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0724
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více