Mladí, posílejte Nadaci Antonika návrhy na zlepšení života starších


10. 08. 2016  15:27     TZ     komentáře (0)

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) a agentury STEM/MARK si naprostá většina seniorů myslí, že sdílení zkušeností s mladší generací je důležité. Ovšem jen necelá třetina má za to, že tato mezigenerační výměna probíhá. 

Mladí, posílejte Nadaci Antonika návrhy na zlepšení života starších
Ovšem jen necelá třetina má za to, že tato mezigenerační výměna probíhá. Nejen kvůli tomuto nedostatku vznikla koncem února Nadace Antonika Simony Krainové, jejímž generálním partnerem je právě RSTS. Veřejnost nyní může navrhovat projekty na pomoc seniorům a nadace v září poskytne první finance na jejich realizaci.

V České republice žije okolo 2 milionů seniorů a jejich počet se podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) do roku 2050 dvojnásobně zvýší. ČSÚ v posledních 10 letech navíc pozoruje, že seniorů už je více než osob mladších 14 let.Kontakt s mladší generací by přitom senioři vítali – že je velmi důležité předávat jí znalosti, si myslí 90 % seniorů. Pouze 32 % však uvedlo, že taková výměna napříč generacemi probíhá. „Výzkum nám pomohl zjistit, co seniory trápí a s čím bychom jim mohli pomoci. Podle nás je důležité zprostředkovat jim kontakt nejen mezi sebou, ale i se zástupci mladších generací,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Průzkum dále ukázal, že senioři nemají mnoho zkušeností s využíváním moderních technologií – nerozumí jim téměř polovina dotázaných. Mladí naopak s technologiemi pracují denně a přesně to může být jedním z důvodů odcizení mladší a starší generace. „Jestliže trávíte většinu dne na internetu, může být pro vás problém najít společnou řeč s někým, kdo internet nevyužívá vůbec. A to je škoda, protože prarodiče mají bezesporu co předávat dál,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Nadace Antonika nyní vyzývá veřejnost k tomu, aby zasílala náměty na projekty, které by pomáhaly lidem v důchodovém věku. „Pokud má kdokoliv nápad, jak udělat život seniorů radostnějším, ať nám ho určitě pošle. Každý navrhovaný projekt se však musí vejít do 100 tisíc korun, nezáleží přitom na tom, kdo jej podal – zda jednotlivec, organizace či instituce. Na vybrané náměty pak v září tohoto roku poskytneme první finance,“ říká Simona Bagarová, manažerka nadace. Nápady sepsané na jednu stranu textu je možné posílat na e-mail info@antonika.cz, nebo poštou na adresu Nadace Antonika, Ovocný trh 17, 110 00 Praha 1, a to do 31. 8. 2016.

Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce www.antonika.cz. Každý se může zapojit
a pomoci seniorům k plnohodnotnému prožití stáří.Mladí, posílejte Nadaci Antonika návrhy na zlepšení života starších

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19918548704

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,9


ČÍSLO TÝDNE 2,9 právě tolik procent činila inflace v České republice v měsíci duben. Proti předchozímu měsici vzrostla o vysokých 0,7 procenta. Inflace tak opět začíná nabírat na síle.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6920
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,7190
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7930
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,8570
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,0190
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9654
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více