Můžeme žít bez bankovního účtu? 2. díl (pro Peníze.cz, 14.9.2006)


01. 01. 2005  01:00     Patrik Nacher     komentáře (0)

Další články

Sečteme-li obě skupiny, které vyjádřily názor, že bez bankovního účtu to nejde a pokud by se člověk k tomu odhodlal, tak to bude mít těžké, dojdeme k vysokému podílu až 94%. Dá se konstatovat, že kromě pár hlasujících, kteří nevěděli a těch, kteří už dnes žijí šťastně bez účtu, to jsou bezmála všichni.





Můžeme žít bez účtu? Díl druhý

 

 

Před několika týdny jsem pro Peníze.cz napsal článek o tom, zda je možné či nemožné v současnosti žít a fungovat bez účtu. Společně s tímto serverem jsem poté na portálu www.bankovnipoplatky.com zorganizoval anketní otázku na toto téma. Anketa běžela jeden měsíc a výsledky v mnohém potvrzují moje tehdejší slova – až už z jakéhokoliv důvodu, tak fungovat dnes bez bankovního účtu je velmi obtížné ba prakticky nemožné. Připomeňme si, jaké byly tyto stěžejní důvody:

1) Naše pohodlnost - trvalé příkazy na pravidelné platby, využívání bezhotovostního platebního styku, elektronické bankovnictví to vše a další služby nám usnadňují život a v mnohém nám také šetří peníze a nervy.

2) Vliv prostředí – vlivy společnosti, okolí, životních trendů, všudypřítomné reklamy nelze podcenit. Těžko se jim dlouhodobě odolává.

3) Bezpečnost – velkou roli zde hraje motiv strachu ze ztráty peněz, pokud je máte v hotovosti.

4) Legislativa – zákony buď přímo či nepřímo omezují (zakazují) hotovostní převody. Do první skupiny patří zákon číslo 61/1996 Sb. a zákon číslo 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti a pak zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, který přímo nařizuje, aby se přesuny finančních prostředků nad určitou hranici odehrávaly bezhotovostně. Do druhé skupiny můžeme zařadit celou škálu zákonů, které implicitně vyžadují účet či bezhotovostní platby. S tím se lze setkat například při zakládání obchodních či neziskových společností.

 

A jak tedy dopadla anketa na téma fungování bez bankovního účtu? Hlasování se zúčastnilo 876 návštěvníků webu. Pouze 5 z nich nemělo vyhraněný názor, takže hlasovali pro „nevím“. Podle ankety nemá účet kolem 3% lidí, celkově tak odpovědělo 24 hlasujících. Největší skupinu podle očekávání tvořili návštěvníci webu, kteří si v praxi nedovedou představit fungovat bez účtu – více než polovina, přesně 55% (480 hlasujících). Kolem 39% lidí si to sice představit umí, ale velmi obtížně (343 hlasujících). Sečteme-li tedy obě tyto skupiny, které vyjádřily názor, že bez bankovního účtu to nejde a pokud by už se člověk k tomu odhodlal, tak to bude mít těžké, dojdeme k vysokému podílu až 94%. Dá se konstatovat, že kromě pár hlasujících, kteří nevěděli a těch, kteří už dnes žijí šťastně (?) bez bankovního účtu, to jsou bezmála všichni. A to je jistě velmi zajímavý údaj.

Zkrátka si to bez účtu už neumíme představit, i když z toho mnozí nadšeni rozhodně nejsou a nebo to bez něj ani nejde. To je dobrá zpráva pro banky. Na druhou stranu ale logicky vyvstává otázka, zda-li by se poplatková politika bank vyvíjela stejně i v momentě, kdyby lidé nebyli nuceni (objektivně či subjektivně) využívat jejich služeb. Přesto a nebo právě proto, že to banky vědí, by mohly být zejména v otázce poplatků vstřícnější. Z dlouhodobého pohledu by se jim jistě vyplatilo.

 

 

Tabulka

Lze dnes podle vás fungovat bez bankovního účtu?

ano, ale je to obtížné (343)

39 %

 

ne, je to prakticky nemožné (480)

55 %

 

nemít účet je nemoderní (24)

3 %

 

nemám účet (24)

3 %

 

nevím (5)

1 %

 

 

 

 

 

Ing. Patrik Nacher

provozovatel www.bankovnipoplatky.com

(psáno pro server Peníze.cz)

 

 



Můžeme žít bez bankovního účtu? 2. díl (pro Peníze.cz, 14.9.2006)

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16510250688

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1550
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8270
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3610
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,6875
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0552
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více