Nejvyšší soud se ve sporu o poplatky postavil na stranu bank


25. 04. 2014  09:31     ČTK     komentáře (1)

Ve sporu o poplatky za správu úvěrů se Nejvyšší soud (NS) postavil na stranu bank. Smluvní ujednání s klienty podle nového sjednocujícího stanoviska NS nemusí obsahovat přesný výčet služeb, které poplatek zahrnuje. Justice také nemůže přezkoumávat přiměřenost konkrétního poplatku. Stanovisko dnes poskytl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig.

Nejvyšší soud se ve sporu o poplatky postavil na stranu bank
NS v podstatě potvrdil převažující názor českých soudů, které nevyhověly jasné většině žalob klientů, požadujících vrácení poplatků. První klientskou stížnost nedávno zamítli také ústavní soudci, kteří zároveň vyzvali kolegy z NS, aby judikaturu sjednotili prostřednictvím stanoviska.

Podle NS poplatek za správu úvěru zahrnuje všechny činnosti peněžního ústavu, které nekryjí jiné sjednané platby ani úrok z poskytnutého kapitálu, tedy například poradenství, klientský servis, změny smlouvy a vydávání různých potvrzení.

"Z ekonomického hlediska každá cena odráží náklady prodejce a jeho marži, a proto není neobvyklé ani nelegitimní, aby náklady úvěrového věřitele na správu úvěru kryl příslušný poplatek jako součást ceny plnění," rozhodl NS. Na poplatek za správu úvěru se pak nevztahuje možnost soudního přezkumu přiměřenosti ve smyslu ochrany spotřebitele.

Iniciativa Poplatkyzpet.cz již v minulých dnech oslovila klienty a doporučila jim podniknutí kroků k ukončení jejich soudních řízení. "S odůvodněním stanoviska Nejvyššího soudu ČR nesouhlasíme a domníváme se, že nepřispívá k rozvoji ČR jako právního státu. Nezbývá nám proto, než doporučit českým spotřebitelům, aby se obrátili na své poslance, kteří jediní mohou jejich situaci změnit k lepšímu. Například zákazem poplatků bez jasného protiplnění, nebo osvobozením spotřebitelů od soudních poplatků," reagoval Petr Toman, který iniciativě poskytuje právní poradenství.

"Konec zpětného zpochybňování řádně uzavřených smluv je dobrou zprávou nejen pro jistotu celé ekonomiky, ale i pro banky a jejich klienty. Právě pro ně je totiž výhodnější, když bude ceny určovat konkurenční soutěž bank o zákazníky," řekl ČTK náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek. Věří, že iniciátoři sporu a hromadných žalob v čele s iniciativou Poplatkyzpet.cz nyní ukončí celou kauzu tak, aby neohrožovali zájmy svých klientů a nevystavovali je dále "nereálným očekáváním".

První z mnoha stížností nespokojených klientů bank zamítl v polovině dubna Ústavní soud. Zmínil tehdy svobodnou vůli obou stran při uzavírání úvěrových smluv. Banky nález přivítaly, právník Petr Toman, který zaštítil službu Poplatkyzpet.cz, avizoval stažení tisíců žalob proti bankám. Naznačil však to, že by se problematikou mohly ještě zabývat evropské soudy.

Požadavek na vrácení poplatků údajně vzneslo nebo chtělo vznést až 300.000 lidí. Podle České bankovní asociace padlo do poloviny dubna 297 soudních rozhodnutí ve prospěch bank, třikrát uspěli klienti. Některé banky se přesto rozhodly poplatky zrušit. Loni na nich v hrubém vybraly dohromady bezmála 50 miliard korun.Nejvyšší soud se ve sporu o poplatky postavil na stranu bank


Takže si to shrňme - obecné soudy, ústavní soud, nejvyšší soud, finanční arbitr, česká národní banka...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20331741447

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více