Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce


18. 02. 2020  00:56     Dušan Šídlo     komentáře (0)

Tuzemská zima letos zatím milovníky zimních sportů moc nepotěšila, sněhu je na našich horách nejméně za 20 let. O to více vyrážejí Češi na zahraniční sjezdovky. Většina lidí, kteří vyjedou na dovolenou za hranice, si s sebou „sbalí“ i cestovní pojištění, ne každý ale ví, jak takovou pojistku správně nastavit, aby v případě komplikací skutečně pomohla. Podívejte se na pět tipů, na co se u cestovního pojištění zaměřit.

Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce




Cena ani sleva nejsou dobrými rádci

Podle čeho vybírat kvalitní pojistku? Rozhodně ne pouze podle její ceny, a už vůbec ne podle výše údajné slevy, kterou některé pojišťovny nabízejí v různých „akčních“ nabídkách. Cestovní pojištění vypadá na první pohled jednoduše, ale opak je pravdou. Stejně jako u ostatních typů pojištění platí, že o jeho kvalitě vypovídá především jeho rozsah, respektive množství výluk. Proto je třeba věnovat pozornost nejen inzerovaným výhodám, ale také pojistným podmínkám. Není to příliš záživné čtení, ale těch pár investovaných minut času se může zásadním způsobem vyplatit.

Raději vyšší limity

Pojišťovny zpravidla nabízejí různě odstupňované pojistné balíčky, které se mimo jiné liší i výší limitů pojistného plnění. Pojišťovna peníze vyplatí jen do výše těchto limitů, vše nad jejich rámec bude muset s největší pravděpodobností dát z vlastní kapsy pojistník. Vzhledem k tomu, že některé zdravotnické úkony mohou být v zahraničí mnohonásobně dražší než v Česku, je lepší sjednávat limity pro léčebné výlohy ve vyšší variantě. Zajímejte se i o výši dílčích limitů, například za stomatologická ošetření. Ověřte si rovněž, aby pojištění zahrnovalo i dostatečné plnění pro případný zásah horské služby a přepravu vrtulníkem pojištěné osoby z místa úrazu do nejbližšího vhodné nemocnice či ambulance.

Přibalte si i pojištění odpovědnosti

Internet je plný příběhů, kdy český lyžař zavinil tu na rakouské, tu na italské sjezdovce zranění někomu dalšímu, svědomitě počkal, než bude pacientovi poskytnuta pomoc, podepsal záchranným složkám protokol a po návratu domů se po pár týdnech nestačil divit nad vysokou fakturou, která mu jako viníkovi nehody dorazila poštou. Zde je na místě hned několik doporučení. Právě pro takové případy je vhodné zvolit pro lyžování cestovní pojistku s připojištěním odpovědnosti s dostatečným limitem. Řada základních balíčků toto připojištění, které se vztahuje na škody způsobené třetím osobám, neobsahuje. Po nehodě rovněž kontaktujte svou pojišťovnu, která vám poskytne asistenci a poradí, jak se zachovat. Ať už jste, nebo nejste viníkem nehody, je lepší bezprostředně na svahu nepodepisovat žádné formuláře, kterým zcela nerozumíte.

Na českých sjezdovkách (i těch zahraničních v rámci Evropy) vám může dobře posloužit také pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Stejně jako při nehodě způsobené při jízdě na kole může z této pojistky pojišťovna uhradit škody, které se staly třetím osobám při lyžování.

Alkohol a extrémní sporty – nepřátelé pojištění

Pojišťovny mohou v případě úrazového připojištění krátit plnění až o polovinu, pokud by se ukázalo, že příčinou nehody bylo požití alkoholu před sportovní aktivitou. U pojištění léčebných výloh a odpovědnosti je běžné, že pojišťovny odmítnou plnění zcela. Některé pojišťovny vylučují z plnění úrazy vzniklé při jízdě na bobech nebo neplní, když by k úrazu došlo při lyžování v extrémních podmínkách a terénech, za což lze považovat i záměrnou jízdu mimo sjezdovku. Milovníci nespoutaného lyžování a snowboardingu si mohou v některých pojišťovnách (a také specializovaných klubech jako například Alpenverein) sjednat připojištění i pro tyto aktivity, většina pojistných ústavů má nicméně ve výlukách vyloženě extrémní terény s vysokým stupněm obtížnosti.

Nespoléhejte se jen na pojištění k platební kartě

Některé banky nabízejí cestovní pojištění i k platebním kartám. V posledních letech se kvalita těchto pojistek zlepšila, nicméně výhradně na ně spoléhat nelze. Tyto předem sestavené balíčky, do jejichž podoby zpravidla nelze zasahovat, nemusejí odpovídat aktivitám, kterým se plánujete věnovat. Řešením může být uzavření ještě jedné smlouvy s připojištěním konkrétních rizik nebo vyššími limity.

Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust



Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce

Diskutovat (0)