Petr při nákupu na e-shopu přišel o tisíce. E-shop si vždy pečlivě prověřte


07. 08. 2023  00:55     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Petr nakupuje na internetu už dlouho. Je to pro něj nejen praktická cesta něco sehnat, ale i zábava. Surfuje totiž v práci, kdy ho nikdo nekontroluje, a tak se jedná o ideální možnost. Jednou se však nechal Petr až moc unést velmi nízkou cenou a e-shop si nijak neprověřoval. Zaplatil klasicky předem... A co se dělo pak? ČTĚTE DÁLE!

Petr při nákupu na e-shopu přišel o tisíce. E-shop si vždy pečlivě prověřte
Petr se rozhodl koupit nový mobilní telefon. Cena, za kterou ho na jednom z e-shopů nabízeli, byla jasně nejlevnější a představovala 15 000 korun. Super cena. Petr ani chvíli neváhal. Zboží přes stránky objednal a zaplatil nejrychlejším možným způsobem, tedy platbou kartou. Pak už se jen těšil a čekal až mobil poštou nebo jiným přepravcem dorazí. Bohužel se ani po třech týdnech čekání nedočkal. V té chvíli už začal mít obavu. Napsal na kontakty e-shopu, ale nikdo nereagoval. Telefonní číslo nefungovalo.

Petr se tedy začal o e-shop zajímat více. Vygooglil si jeho název a kontakty, které tam byly uvedeny, a nestačil se divit. Na diskusích nacházel samé negativní hodnocení a varování před tímto tzv. e-shopem. Pomalu, ale jistě mu docházelo, že naletěl podvodníkům. Teď už je jen jedna cesta. Obrátit se na policii. Podal trestní oznámení pro podezření z trestného činu podvodu, sepsal se protokol. Mezi řečí policista Petrovi sdělil, že je dalším z mnoha desítek podvedených zákazníků povedeného e-shopu. Hlavním problémem však je, že e-shop v tu chvíli nebyl provozován z České republiky, ale z nějaké exotické ciziny. Bezchybná čeština na tomto e-shopu však potvrzovala domněnku, že s ní musí mít něco společného Čech. V každém případě pachatele se dodnes nepodařilo dohledat. Z toho plyne i fakt, že Petr o své peníze definitivně přišel a s ním i desítky dalších zákazníků.

"Jedním ze znaků podvodného e-shopu může být i skutečnost, že e-shop neumožňuje dodávku zboží na dobírku, ale pouze úhradu předem. Zákazník tak nemá šanci v případě porušení povinností e-shopu, který může být dokonce jen virtuální, možnost se jakkoliv bránit," říká redaktor serveru Bankovní poplatky a advokát Miroslav Zeman.

Ani dobírka samozřejmě nemusí zákazníka ochránit. V balíčku může být cokoliv. Na druhou stranu podvodný e-shop si nebude zvyšovat náklady zasíláním nastřihaných papírů v krabici, protože už to by vystavovalo podvodníka většímu nebezpečí při jeho identifikaci a odesílání balíčku.

Varujeme tak před současnou praxí placení předem a zejména na neprověřených serverech. Kdyby se totiž Petr už v době koupě o důvěryhodnost e-shopu zajímal, zjistil by, že tam není vše v pořádku a s největší pravděpodobností se jedná o podvodný e-shop. Nelze dodat než to, že nakupovat přes internet bychom měli především u prověřených s dlouho fungujících e-shopů s dostatečnými referencemi.Petr při nákupu na e-shopu přišel o tisíce. E-shop si vždy pečlivě prověřte

Diskutovat (0)