Plošné testování zaměstnanců, nebo funkční chytrá karanténa ve firmě


18. 11. 2020  09:39     Tomáš Volf     komentáře (0)

Poslední novinkou z dílny české vlády je návrh na plošné testování zaměstnanců ve firmách, které sklidilo okamžitou vlnu kritiky z řad podnikatelů. Ti tvrdí, že plošné testování ničemu nepomůže, zbytečně zvýší firemní náklady a potenciálně podsekne jejich personální obsazenost.

Plošné testování zaměstnanců, nebo funkční chytrá karanténa ve firmě
V Citfin, který má 90 zaměstnanců, na nic nečekali a stejně jako většina odpovědných firem se o zajištění provozu a své zaměstnance postarali sami.

Martina Zvěřinová, CEO Citfin, říká: „Dlouho před tím, než vláda začala přicházet se svými doporučeními a nařízeními, jsme již během letních prázdnin, před příchodem druhé vlny, přijali tvrdá firemní opatření. Klíčem bylo udržení chodu firmy bez omezení služeb, zachování péče o zákazníky a především zdraví všech našich zaměstnanců. V první řadě jsme rozdělili všechny pracovníky do tří skupin. Dvě z nich se navzájem nesetkávají a po týdnu se střídají v kanceláři a na „homeofficu“. Třetí skupina pracuje trvale z domova a do kanceláře nechodí vůbec. To jsou především zaměstnanci z rizikových skupin.“ 

Přemístěním pracovních míst v Citfinu zajistili všem zaměstnancům na pracovišti bezpečné rozestupy, dále přidělili maximální počet samostatných kanceláří a pravidelně provádějí dezinfekci kancelářských prostor. Každému zaměstnanci je při příchodu do práce změřena teplota. V případě zvýšené teploty zaměstnanec není do prostoru firmy vpuštěn a odchází domů. To platí i v případě, že se necítí dobře a pociťuje na sobě příznaky jakéhokoli virového onemocnění. Takového zaměstnance Citfin posílá ihned na testy, které firma hradí plně ze svého.

Chytrá karanténa má smysl, ale jen v malém měřítku

„V první řadě bych chtěla zmínit, že Citfin se vždy plně řídí nařízeními vlády a postupy hygieny. Jak ukazuje realita, chytrá karanténa a trasování na úrovni celé České republiky nefunguje. Nicméně v malých a středních firmách je výborným nástrojem pro trasování a zabránění dalšího šíření nákazy. Konkrétně Citfinu velmi pomáhá. Trasování potenciálních nakažených děláme sami a okamžitě. Své zaměstnance posíláme ihned do karantény a následně na testy pro samoplátce. V tomto případě nečekáme na eŽádanku od hygieny nebo praktického lékaře. Naši zaměstnanci tento aktivní přístup vítají, protože dostávají přesné a jednotné informace jak postupovat bezprostředně po zjištění nákazy koronavirem. Aby vše fungovalo a naši zaměstnanci se cítili v bezpečí, je absolutně nejdůležitějším faktorem výborná komunikace a vzájemná důvěra mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pořád je pro nás absolutně nejdůležitější psychická pohoda a pevné zdraví celého týmu,“ vysvětluje Martina Zvěřinová.

Povinné plošné testování ve firmách je podle mého názoru naprosto zbytečné, drahé a především nepřinese kýžený výsledek. Jsem přesvědčena, že většinu firem trápí ekonomický propad, zejména pokles obratu nebo zisku. O mimořádných výdajích spojených s COVID19 ani nemluvě,“ uzavírá Zvěřinová. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Plošné testování zaměstnanců, nebo funkční chytrá karanténa ve firmě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35455658466

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více