Počet osob s dluhem po splatnosti v negativním registru SOLUS poprvé klesl pod hranici 600 tisíc osob


29. 04. 2019  00:10          komentáře (0)

V negativním Registru Fyzických osob SOLUS bylo ke konci března zapsáno 595 tisíc osob. Jde o nejlepší výsledek v historii sdružení SOLUS, meziroční pokles činí takřka 30 tisíc osob. Dlužná částka po splatnosti klesla ke konci března na 48,1 mld. Kč (oproti 49,8 mld. Kč ke konci března 2018).

Počet osob s dluhem po splatnosti v negativním registru SOLUS poprvé klesl pod hranici 600 tisíc osob
Zatímco ještě na konci prvního čtvrtletí loňského roku bylo v Registru fyzických osob SOLUS zapsáno 7,18 % dospělých občanů ČR, ke konci prvního čtvrtletí letošního roku to bylo jen 6,73 %. Pokles souvisí zejména s pozitivními změnami v legislativě a dobrou ekonomickou kondicí českých domácností. Také díky fungujícím registrům klientských informací se aktuálně dostanou do prodlení jen přibližně dvě ze sta nově uzavřených smluv se spotřebiteli.

 

„Pokles počtu osob v prodlení je výbornou zprávou. V souvislosti se zhoršenými makroekonomickými predikcemi však není vyloučeno, že se v budoucnu trend obrátí a počet osob s dluhem po splatnosti opět poroste. Obchody uzavírané dnes musí být spotřebitelé schopni splácet i za rok, pět let nebo v případě hypoték i za dvacet let. Obezřetnost a citlivé řízení rizika je proto na místě i v době, kdy se spotřebitelům daří lépe zvládat své smluvní závazky,“ uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

 

Přes významný pokles počtu osob v prodlení v rámci celé České republiky zůstávají regiony, kde je v dluhové pasti více než 10 procent dospělých obyvatel. Potíže v Ústeckém kraji (13,02 % dospělých občanů v prodlení zapsaných v registru SOLUS) a Karlovarském kraji (11,42 %) souvisejí především s nízkou finanční gramotností obyvatel i s horší ekonomickou kondicí, než je průměr celé ČR.

 

„Dlouhodobě největší potíže se splácením svých závazků mají občané v okrese Most. Zde evidují členské společnosti sdružení SOLUS dluh po splatnosti u 15,5 % dospělých občanů. Naopak v okrese Žďár nad Sázavou je v negativním registru SOLUS zapsáno jen 3,6 % dospělých občanů, a jde o okres s nejnižším počtem osob v prodlení,“ doplnil Jan Stopka.

 

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém

počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích

KRAJ ČR

Podíl dospělých občanů v kraji s dluhem v prodlení v Registru FO

Vývoj oproti minulému čtvrtletí

KRAJ ČR

Podíl dospělých občanů v kraji s dluhem v prodlení v Registru FO

Vývoj oproti minulému čtvrtletí

 

Praha

5,31 %

     

Královéhradecký

6,30 %

 
 

Středočeský

6,31 %

     

Pardubický

5,71 %

 
 

Jihočeský

6,04 %

     

Vysočina

4,36 %

 
 

Plzeňský

6,85 %

     

Jihomoravský

5,27 %

 
 

Karlovarský

11,42 %

     

Olomoucký

6,38 %

 
 

Ústecký

13,02 %

     

Zlínský

4,34 %

 
 

Liberecký

9,05 %

     

Moravskoslezský

8,68 %

 

 

           
 

Zlepšení oproti předchozímu období

 

Zhoršení oproti předchozímu období (nevyskytuje se)

 

Beze změny oproti předchozímu obdobíDo Registru fyzických osob SOLUS mohou nahlížet pouze členské společnosti Sdružení, a to pouze v případě, že mají zákonem daný důvod. Tím je zejména snaha o prověření bonity a úvěrové historie klienta předtím, než mu umožní čerpat novou službu s odloženou splatností.

 

SOLUS sdružuje takřka 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v oblasti obchodu.Počet osob s dluhem po splatnosti v negativním registru SOLUS poprvé klesl pod hranici 600 tisíc osob

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24230092448

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3655
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9902
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více