Podílové fondy loni prodělaly, hlavně ty akciové a smíšené


02. 01. 2012  17:19     čtk     komentáře (0)

Většina domácích podílových fondů loni prodělala, důvodem byl propad akciových trhů ve druhé polovině roku 2011. Ve ztrátě byly zejména akciové a smíšené fondy, z nichž některé byly v minusu až o desítky procent. Podílníky vesměs nepotěšily ani dluhopisové a peněžní fondy, jejichž průměrná výkonnost byla okolo nuly. ČTK to zjistila z databáze serveru Penízenavíc.cz k 23. prosinci 2011.





"Loňský rok klienty podílových fondů zklamal, dalo by se konstatovat s letmým pohledem na čísla. Uvedené výkonnosti jsou ale na horizontu pouze jednoho roku a při jednorázovém vkladu. Investoři do podílových fondů však vnímají spíše delší horizonty, desetitisíce lidí v Česku investují dlouhodobě a pravidelně," řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Šimek.

"Šlo opravdu o výjimečný rok, ve kterém správci podílových fondů čelili hned několika výzvám. Nejasné politice vedené představiteli zadlužených vyspělých států a zvýšené nervozitě českého drobného investora," doplnil šéfredaktor serveru Penízenavíc.cz Petr Rozkošný.

. POZOR NA POPLATKY FOND§ - MY VÁM JE SPOČÍTÁME! .

České podílové fondy jako celek zaostávaly za těmi zahraničními. Průměrný výnos českých akciových fondů činil podle Rozkošného minus 17,23 procenta, těch zahraničních pak minus 14,92 procenta. Tuzemské dluhopisové fondy vykázaly v průměru minus 1,21 procenta, zahraniční 1,02 procenta. České smíšené podílové fondy byly v minusu 7,32 procenta, zahraniční fondy stejné třídy minus 5,59 procenta. V případě fondů peněžního trhu zaznamenaly naopak ty české průměrnou výkonnost 0,65 procenta, zatímco zahraniční minus 0,36 procenta.

Konzervativní fondy letos trpěly nízkými úrokovými sazbami, upozornil analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Výsledky akciových fondů závisely na jejich zaměření. Kladné zhodnocení za posledních 12 měsíců měla jen hrstka fondů, vesměs zaměřené na sektory považované tradičně za defenzivní, jako je například zdravotnictví. Naopak největší poklesy zaznamenaly fondy zaměřené na rozvíjející se trhy jako je východní Evropa, Turecko, Indie a podobně. U nich nebyl výjimkou pokles o 30 i více procent, podotkl.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvních třech čtvrtletích loňského roku o 20 miliard na 227,5 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se snížil o 16,5 miliardy Kč. V roce 2010 naprostá většina domácích podílových fondů investorům naopak vydělala. Největší výnosy přinesly akciové fondy, které v průměru zaznamenaly zhodnocení převyšující deset procent. Dluhopisové fondy vynesly průměrně přes tři procenta, fondy peněžního trhu mírně pod jedno procento.



Podílové fondy loni prodělaly, hlavně ty akciové a smíšené

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

44900725404

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2620
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7020
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8330
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5365
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9990
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0774