Podnikatelská i spotřebitelská důvěra roste


24. 06. 2021  09:36     Tomáš Volf     komentáře (0)

Česká spotřebitelská důvěra za červen vzrostla na 105,5b. Podnikatelská důvěra šla na 103,7b. Obě čísla znamenají oproti květnu růst, a to již třetí měsíc v řadě.

Podnikatelská i spotřebitelská důvěra roste
Situace mezi spotřebiteli je slušná. Největší obavy mají čeští spotřebitelé z vyššího nárůstu cen. Jejich podíl se v červnu opět zvedl. Nahoru šel také počet respondentů, kteří počítají v následujícím období s růstem svých úspor. Pozitivní je, že nadále klesá počet těch, kteří se obávají ztráty zaměstnání.

S rostoucími cenami zboží na pultech obchodů včera začali po více než roce bojovat čeští centrální bankéři zvýšením úrokových sazeb. Otázka zůstává, zda utažení měnové politiky zvládne srazit „dovezenou“ inflaci, která souvisí se zdražováním vstupů do výroby.

Důvěra podnikatelů v oblasti služeb, což je sektor, který byl v posledních měsících výrazně poznamenán lockdowny, se oproti květnu zvedla na 97,6b. Nahoru šel počet podnikatelů očekávajících v příštím období nárůst poptávky po službách. To ovšem platí i o hodnocení podnikatelů stávající poptávky. Ta má podle nich slušnou kondici.

Dnešní čísla znamenají potvrzení několika měsíčního trendu zlepšování důvěry v různých oborech ekonomiky. Dá se čekat, že v letních měsících se bude poptávka nadále zvedat. Nezaměstnanost spíše mírně klesne vlivem nárůstu sezónních prací a ekonomice také pomůže fakt, že mnoho Čechů bude i letos trávit dovolenou doma.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKPodnikatelská i spotřebitelská důvěra roste

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28394747425

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3590
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5035
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5545
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1228
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více