Polovina Čechů si na renovace svého bydlení bere úvěr, většina také sama přiloží ruce k dílu


09. 10. 2018  00:31          komentáře (0)

Podle aktuálního průzkumu od Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny, si 49 % českých domácností bere úvěr, pokud chtějí upravovat či renovovat svá bydlení. Češi jsou však v půjčování peněz zodpovědní – většina kombinuje naspořené prostředky a úvěr, vlastní zdroje přitom jednoznačně převládají.

Polovina Čechů si na renovace svého bydlení  bere úvěr, většina také sama přiloží ruce k dílu
Platí to u tří čtvrtin lidí, kteří si na renovace půjčují. Jen u čtvrtiny větší podíl tvoří finanční prostředky z úvěru. A pouze 1 % si půjčuje celou částku na veškeré investice. Zároveň 22 % Čechů dává přednost tomu, že si na úpravy a renovace bydlení najme profesionály. Naopak 16 % oslovených si veškeré práce dělá samo. 62 % pak zvládne většinu úprav svépomocí, jen na skutečně odborné práce si najímá profesionály nebo řemeslníky.

graf1

Lidé ve věku 27 až 44 let o něco častěji sáhnou po úvěrech, které pokrývají celou nebo větší část plánované investice do renovace bydlení. S vyšším věkem pak stoupá podíl těch, kteří využívají jen naspořené prostředky nebo si půjčí menší část financí.

Málo se ví o tom, že k úvěru ze stavebního spoření není vždy nutné dokládat faktury

Oblíbenou cestou pro financování renovací a rekonstrukcí bydlení je úvěr od stavební spořitelny. Ještě donedávna bylo pro mnohé klienty komplikací dokládat účelovost úvěru ze stavební spoření fakturami. Buřinka nyní umožňuje svým klientům, aby účelové využití úvěrů doložili mnohem jednodušeji. „Nově nám stačí fotografie před a po skončení rekonstrukce či výstavby a soupis prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost i aktualizací znaleckého posudku,“ říká Jana Hrušková ředitelka produktů a marketingu v Buřince a dodává: „Abychom to klientům ještě více usnadnili, spustili jsme na webu Buřinky uživatelsky příjemné webové rozhraní pro nahrání potřebných fotografií a dokumentů.“

 

Raději kutíme sami, jen na skutečně odborné práce si najímáme

Jen malé procento lidí svěřuje úpravy a renovace svého domova zcela do rukou profesionálů. Častěji kutíme sami. Nejvíce lidí (přes 62 %) zvládne větší část úprav svépomocí a jen na skutečně odborné práce zvou řemeslníky nebo jiné profesionály. Platí také, že v menších městech je „kutilů“ ještě více, naopak ve velkých městech roste podíl těch, kteří si na tyto práce sjednávají dodavatele.

graf2

O průzkumu

Sběr dat pro průzkum „Buřinka – Jak Češi renovují“ byl realizován v srpnu 2018 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů.

Graf_Buřinka Polovina Čechů si na renovace svého bydlení bere úvěr, většina také sama přiloží ruce k dílu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2892465967

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

1,3


ČÍSLO TÝDNE 1,3 - právě tolik zaměstnanců bylo pozitivně testováno na Coronavirus při hromadném povinném testování zaměstnanců. Z jednoho milionu testovaných zaměstnaců tak je v průměru nakažených 13 tisíc lidí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4400
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,9380
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3585
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3415
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,8550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9406
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více