Poplatky v bance:
vysoké a zbytečné (MfD, 31.1.2006)


01. 01. 2005  01:00     Lenka Vichnarová     komentáře (0)

Když se zeptáte lidí, co jim NEJVÍCE VADÍ NA BANKÁCH, odpoví většina z nich naprosto stejně: neúměrně vysoké poplatky za poskytované služby. Ve srovnání se zahraničím platíme v bankách často úplně absurdní poplatky...
Poplatky v bance: vysoké a zbytečnéZdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.01.2006
Název: Poplatky v bance: vysoké a zbytečné
Ročník: 17
Číslo: 026
Autor: Lenka Vichnarová
Str.: 01 - Peníze
Pořadí: 01
Rubrika: Peníze - Příloha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 31.01.2006 06:39:22
Identifikace: MF20060131000222

Text:

Když se zeptáte lidí, co jim NEJVÍCE VADÍ NA BANKÁCH, odpoví většina z nich naprosto stejně: neúměrně vysoké poplatky za poskytované služby.

Ve srovnání se zahraničím platíme v bankách často úplně absurdní poplatky.
Třeba za to, že na účet vložíme a bance vlastně na čas dáváme k volnému využití naše vlastní peníze.

Zlobíte se, když vidíte na konci výpisu z banky přehled poplatků, které jí každý měsíc zaplatíte? Nejste sami. Naštvaných lidí je tolik, že už na speciálním serveru www.bankovnipoplatky.com hlasují o tom, který poplatek je nejzbytečnější. V prvním kole tipovalo více než 5000 návštěvníků serveru. Neslavným vítězem se stal poplatek za příchozí platby či vklad na účet. Hlasovalo pro něj 46 procent respondentů. Ti také v diskusi mohutně kritizují další podle nich zbytečné poplatky za služby, které nechtějí, ale musí je platit. Třeba papírové výpisy z účtu.
Například Česká spořitelna sice nově umožňuje zvolit frekvenci výpisů od týdenního do čtvrtletního, ale diskutující, kteří ovládají svůj účet přes banku, nechtějí žádné papírové výpisy - stačí jim pohled na počítač a možnost si jej vytisknout.

Jde to pomalu


I když ministr financí Sobotka vystupuje ostře proti poplatkové politice bank a finanční ústavy naopak některé poplatky snížily či zrušily, stejně jsou pořád oproti zahraničí neúměrně vysoké. Aleš Cibulka je sběratelem pohlednic, které nakupuje často na internetovém serveru eBay. Platí malé částky - třeba jen dvě či tři eura. Protože věděl, že v českých bankách jsou poplatky vysoké, otevřel si účet v Rakousku. "Za tři měsíce jsem provedl 230 plateb, které mne stály 4,65 eura za vedení účtu a 23 eur za transakce, celkem tedy asi 800 korun. Kdybych si nastavil účet s častým placením, pak bych zaplatil pouze devět eur za vedení účtu a transakce bych měl zdarma," popisuje Aleš Cibulka. Komerční banka mu nabídla, že jejím prostřednictvím může platit do ciziny a každá platba ho přijde na 225 korun. Za zmíněných 230 plateb by zaplatil 51 750 korun! Oproti 800 korunám, na něž ho platby přišly přes účet v Rakousku, je to horentní suma.
Podle Pavly Kubálkové, tiskové mluvčí Komerční banky má však klient i levnější možnosti. Může platit embosovanou kartou, kterou nechá odblokovat pro placení na internetu nebo použije speciální virtuální kartu E-card určenou jen k nákupům po síti. Platí se za ni 65 korun ročně, podmínkou je, aby zájemce vlastnil klasickou embosovanou nebo elektronickou kartu banky.
Je naděje, že se rozdíly v poplatcích smažou? "S tím, že by brzy poklesly ceny poplatků, se mohou čeští klienti rozloučit. Banky nemají důvod k takovému kroku. Naopak dobře vědí, že je klient natolik loajální, že nejen dokáže tolerovat vysoké ceny ústavu, kde si založil svůj první účet, ale dokonce i další zdražování jeho služeb," soudí analytik Fincentra Jiří Louthan. Podle něho by přinesl výraznější pokles poplatků za bankovní služby jen vstup konkurence s podstatně nižšími cenami nebo by klienti museli začít reagovat na vysoké ceny přechodem k levnější bance, podobně jako je tomu například ve Velké Británii.

Nesmyslný poplatek? Řekněte to dál


Po silném nátlaku veřejnosti a ministerstva financí zrušily všechny banky až na Poštovní banku poplatek za zrušení účtu. Jiné poplatky musíme stále platit.
Pokud narazíte na nesmyslný poplatek, můžete o tom informovat sdružení obrany spotřebitelů, které se zabývá i problematikou bank Také ministerstvo financí zřídilo v uplynulých dnech e-mailovou schránku spotrebitele@mfcr.cz. Je na ni možné posílat jakékoli připomínky či náměty ze všech oblastí finančního trhu.
"Nicméně spotřebitelé by si měli sami uvědomit, že na účtování některých poplatků, které se jim zdají v rozporu s uzavřenou smlouvou či všeobecnými obchodními podmínkami platnými v době jejího uzavření, musí reagovat ve lhůtě, kterou finanční ústavy stanoví na výpisu," upozorňuje tisková mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková.
I když není podrobné čtení výpisů žádným bestsellerem, je potřeba se jimi prokousávat. "Našel jsem na výpisu svého studentského účtu bezdůvodný poplatek 41,60. Bylo to jakési nedopatření, a když jsem se bance ozval, poplatek zrušili a peníze mi vrátili. Podobné zkušenosti měli i známí. Teď každý výpis kontroluji," popisuje student Honza.

***

Přijdou vám peníze na účet a platíte za to bance. Nesmysl? Ne, bohužel realita.


Tabulka

Kolik stoj výběr z cizího bankomatu


banka poplatek
Citibank 15 Kč
Česká spořitelna 25 Kč + 0,5 %*
ČSOB 25 Kč
Raiffeisenbank 19/25 Kč**
GE Money Bank 25 + 6 Kč***
Živnostenská banka 30 Kč
Komerční banka 39 Kč

Poznámka: *procenta z vybírané částky, **první dva
výběry/ostatní, ***výběr z bankomatu + účetní položka
Zdroj: Fincentrum

Foto autor: FOTO: PROFIMEDIA. CZ

 


Poplatky v bance: vysoké a zbytečné (MfD, 31.1.2006)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24163456566

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2000


ČÍSLO TÝDNE 2000 - právě tolik korun dostane každá domácnost tento rok příspěvek od státu v rámci úsporného tarifu jako kompenzaci za drahé energie. Jedná se o výrazně menší čásku než o jaké se dříve mluvilo. Anketa uvnitř.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3520
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2250
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7965
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2050
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1950
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9826
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více