Poradna BP:
Refinancovat hypotéku lze jen při skončení fixace


09. 01. 2017  00:35     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenářka se v naší poradně dotazuje, zda a kdy může provést refinancování své hypotéky. ČTĚTE DÁLE!

Poradna BP: Refinancovat hypotéku lze jen při skončení fixace
Refinancování hypoték je velmi dobrý finanční produkt. Převedením hypotéky k jiné bance totiž můžete ušetřit měsíčně stovky až tisíce korun. Refinancování hypotéky přitom nabízí i malé, nízkonákladové banky, které klasické hypotéky třeba dosud ani nenabízeli. I při refinancování je však třeba dodržet termín, zejména ukončení fixace původní hypotéky. Pokud by totiž tento termín nebyl dodržen mohla by banka uplatnit sankce za předčasné splacení. Tento problém se s přijetím nového zákona o spotřebitelském problému zmírňuje, nicméně na staré fixace stále dopadají původní pravidla a tedy se na ně zákona až do uzavření nové fixace nevztahuje.

Dotaz čtenářky:

Dobrý den, mám starou hypotéku, kde mi ještě běží fixace, ale je na mě moc drahá. Platím zbytečně hodně vysoké úroky a proti současným nabídkám platím asi o 1500 Kč víc. Nemám přitom peněz nazbyt. Dostala jsem nabídku na refinancování od menší banky, kde vychází platby právě o tolik méně. Chtěla bych tu nabídku co nejdříve využít, ale nevím teď jak postupovat ve vztahu k mé staré bance. Mám jí to ohlásit. Mohu tam zajít a říct, že si budu brát hypotéku jinde a tuhle budu chtít doplatit? Nemohou mě zato nějak potrestat? Je mi jasné, že se jim nebude líbit, že u nich končím, ale nemám jiné řešení.

Odpověď poradce:

Dobrý den, pokud Vám stále běží fixace u staré hypotéky, tak nebudete moci zatím refinancování využít. Jediná možnost je, že by jste akceptovala sankce, kterou na Vás Vaše banka uplatní a může se jednat o několik desítek tisíc. Ve Vašem případě není možné ještě využít ustanovení nového zákona o spotřebitelském úvěru. Doporučoval bych tedy posečkat na ukončení fixace Vašeho úvěru a nebo si prostě spočítat, zda Vám snížení splátek u refinancovaného hypotéky nevykompenzuje uvalenou sankci. Následně pak vše už vyřídíte u nové banky, která za Vás dojedná u původní banky vše ostatní. Celý postup je tak poměrně jednoduchý a nekomplikovaný. Záleží tedy na podmínkách banky u které budete refinancování pořizovat. Pokud však můžete ušetřit takovou vysokou částku, lze využít před pořízením refinancování ještě jednán s původní bankou. Často se stává, že když klient  vyjádří přesvědčení svou hypotéku refinancovat, sníží mu úroky a následně splátky i jeho původní banka. Nicméně opět to nejčastěji bývá v době ukončení fixace. 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Poradna BP: Refinancovat hypotéku lze jen při skončení fixace

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28396742706

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3590
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5035
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5545
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1228
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více