undefined


Položené dotazy


Dotaz

Dobrý den, psal jsem Vám cca před 14 dny, informoval jsem se o problému s reklamací bankovní služby v bance. Reklamoval jsem platbu platebni kartou, kde jsem zboží nekoupil ale částka mi byla stržena z účtu./porucha terminálu v prodejne/ Ten stejny problém měla i přítelkyně, ale její banka reklamaci uznala a peníze ji do 3 dnů vrátila. Po Vaší radě, jsem navšívil banku , to už byl cca 40 den reklamace a slečna která mi reklamaci vyřizuje ani pořádne neznala stanovy a reklamační řád banky. Banka má na vyřizení 30 kalendářích dní. Pak se odovolala na Asociaci platebních karet, která to prej řeší a u této asociace neplatí žádne termíny na vyřízení.Po tomto sdělení jsem si připadal jako z jiné planety, a proto se na Vás obracím s prosbou jestli mám možnost se ještě nějak bránit.Připadá mi to jako v pohádce. S pozdravem Radovan Koisser

Odpověď

Dobrý den,

se svým problémem se obraťte na finančního arbitra ČR (www.finarbitr.cz) Na těchto stránkách naleznete formulář pro podání Návrhu na zahájení řízení před tímto orgánem mimosoudního vyrovnání sporů. Tato Vaše transakce spadá do jeho kompetnece.

Přeji Vám pevné nervy.


Dotaz

Dobry den chtela jsem se zeptat byly mi poslany penize z Ceske sporitelny 19.11.2008 na Komercni banky za jak dlouho budou pripsany na mem uctu jeste je tam nemam a jak vlastne probiha pripisovani penez behem dne a nebo je stanovena hodina dekuji Kucerova

Odpověď

Dobrý den, paní Kučerová,

Pokud Vám ČS odepsala peníze z Vašeho účtu dne 19. listopadu, což je středa a platba nebyla stanovena jako expres, pak by ji měla KB připsat dne 21. listopadu v pátek.

Pokud jste však platbu do ČS dne 19. 11. poslala po tzv. cutt of time (tzn. po lhůtě, do kdy banka stanoví zpracování platby ještě ten den na vrub Vašeho účtu), pak ji banka může odepsat z Vašeho účtu až dne 20. 11. a KB pak připsat nejpozději dnes - tj. 24. Připsání může být provedeno až ve večerních hodinách, tzn. po dávce z ČNB, ale nemusí. Neznám časy, ve kterých KB přebírá data z mezibankovního zúčtovábní z ČNB, která v ČR zajišťuje propojení do mezibankovního platebního styku.


Dotaz

chtěl bych zrušit stávající účet u ČSOB a přejít na E-banku. Dá se to elektronicky, nebo nějak na dálku, účet mám u ČSOB Břeclav. Děkuji Josef

Odpověď

Dobrý den, pane Josefe,

 

pokus jste měl smlouvu zřízenu v písemné formě (což určitě ano, neboť český právní řád jinou formu ani nrpřipouští), tak i výpověď z ní by měla mít stejnou formu, pokud banka nepřipouští ještě i jonou formu. Neznám podmínky banky pro zuršení účtu, ale obecné právo (obchodní zákoník) hovoří v § 715 o písemné výpvoědi....


Dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se informovat o problému s reklamací bankovní služby v bance. Reklamoval jsem platbu platebni kartou, kde jsem zboží nekoupil ale částka mi byla stržena z účtu./porucha terminálu v prodejne/ Ten stejny problém měla i přítelkyně, ale její banka reklamaci uznala a peníze ji do 3 dnů vrátila. Já už měsíc čekám , banka vůbec nereaguje a nevím jak se zachovat a jak postupovat. Děkuji , S pozdravem Radovan Koisser

Odpověď

Dobrý den, vážený pane Kaissře,

samozřejmě banka je povinna provést tzv. charge back (zpětnou platbu). Vy jste pravděpodobně měl kartu bez čipu, tudíž jste jistě nepodepsal účtenku k danému obchodu. Takže obchodník není schopen doložit účtenku s Vaším podpisem.

 

Doba "charge back" je různá podle místa, kde měla být transakce uskutečněna. Prosím, lhůta pro vyřízení Vaší reklamace se řídí Reklamačním řádem Vaší banky. Pokud bude neúměrně dlouhá, můžete podat Návrh na zahájení řezení v této věci u finančního arbitra.


Dotaz

Zdravim Dr. Schlossbergera, z Ostravy, a dotazuji se. Dcera - studentka, z důvodu , ze ebanky ,nyni tzv. Rajka si stahla z jejiho uctu poplatky a dostala dceru do minusu o 1,50 Kč. pote dcera dostala dopis, ze precerpala ucet a banka ji z pristich penez, ktere jsou prevazne kapesne a tzv. detsky pridavek, tak si strhla pokutu 200,- Kc. Muze se dcera obratit na FA nebo na arbitra banky, pokud ho maji zrizeneho. dekuji za odpoved a zdravim z Ostravy Y.Dostalova

Odpověď

Zdravím,

 

obávám se, že RBCZ nemá svého ombudsmana, ale jistě má oddělení, které se zabývá stížnostmi klientů. Určitě bych z důvodu přečepání 1,5 Kč si stěžoval a žádal o prominutí už jen proto, že banka si poplatek stáhala sama. Je sice pravda, že v podmínkách k účtu bude jistě mj. uvedeno, že klient má dbát na dostatečné množství peněz na účtu, aby se toto nestalo. Budiž, ale o jednu korunu padesát mi to připadá přinejmenšním "smutné".

Jsem názoru, že tento případ nespadá do kompetnence FA pro ČR, neboť převod ze strany banky není převodem ve smyslu zákona o finančním arbitrovi (zákon č. 229/2002 Sb.)


Dotaz

Dobrý den. Chci se zeptat,jaký způsob je nejvýhodnější poslání peněz ze zahraniční banky v GBP měně do některé banky fungující v ČR?Která z bank fungujících na území ČR je mi schopna převést tyto peníze s nejmenším možným poplatkem? Budu rád, když mi poradíte s nejméně nákladnou variantou na tento převod. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Novák.

Odpověď

Dovrý den,

tak to Vám neporadím, neboť nejsem placená komerční poradenská kancelář. Je mi líto, ale tato odpovědna má sloužit pro řešení, jak na stížnosti klientů u bank.


Dotaz

Jako majitel běžného účtu jsem při kontrole zjistil, že z účtu jehož jsem majtelem ve smyslu §708 a nsl. zákona č. 513/1991 Sb. banka neorávněně převedla peněžní prostředky na cizí účet. Banka tak učinila bez mého vědomí a proti mé vůli. Jak jednat v případě, že interní audit banky odmítá uznat chybu na straně banky? Existuje nějaký smírčí orgán jež může přimět "sebevědomé" pracovníky banky k respektování zákonů? Jaká je v tomto případě úloha vyplývající ze zákona na straně ČNB? Jak se mám zachovat vůči příjemci peněz? Mám je soudně vymáhat na něm? Děkuji za odpověď. s úctou v. JETMAR

Odpověď

Dobrý den,,

můžete si ztěžovat u FA,protože ten je kompetentní řešit i spory z operací platebního styku, ke kterm nedal podnět majitel účtu nebo disponent (osoba z podpisových vzorů).

Úloha ČNB v tomto případě není žádná, neboť ta neřeší konkrétní záležitosti mezi kleintem a bankou. Maximálně může sledovat směr toho vývoje a při případných dohlídkách na místě sledovat zpracovanou metodiku pro jejich soulad či nesoulad s obecdně platnými právními předpisy.

Otázkou zde ale je, zda Vám banka neprovedla tzv. opravdné účtování ve smyslu zákona o bankách. Z mé praxe vím, že banky bez svolení majitele účtu nepřevádějí peníze s výjikou zákonných možností (exekuse na účet, opravné zúčtování apod.). Nicméně banka Vám jistě sdělila důvod, proč peníze z účtu odčerpala. Tuto povinnost má, pokud se jednalo o opravné zúčtování.

Proto, není-li odpověď z banky pro Vás uspokojivá, obraťte se na finančního arbitra.


Dotaz

Dobrý den, potřebuji založit účet českých korunách, na který by nepravidelně docházela platba v kanadských dolarech, na účtu by nebyl velký pohyb finančních prostředků, žádné stálé platby. Nutné je internetové bankovnictví a pokud možno mezinárodní platební karta. Protože je pro mě obtížné vyhledat takovou možnost v jednotlivých bankách, prosím o radu, kde bych za takový účet platila co nejméně. Děkuji Lucie Bergerová

Odpověď

Vážená paní,

je mi moc líto, ale já Vám na Vaši otázku nezopovím. Tato odpovědna není komerční poradna a kromě toho, to co může být výhodné pro mne, nemusí být výhodné pro Vás. Na to si, prosím, najměte bankovního poradce. Tato odpovědna je založena na pomoci klientům bank v případě, že byli bankou zklamáni a neví, jak postupovat v případě podání stížnosti.

Omlouvám se tedy......


Dotaz

Dobrý den, své finanční prostředky mám uložené v podílových listech Peněžní trh plus KB a během pár dní hodně klesly. Zajímalo by mě jaká je prognóza těchto podílových lístů, myslíte se, že může nastat zvrat a nebudou již klesat. Za poslední dny jsem prodělala pár tisíc. Nebo mám své finanční prostředky vybrat?? Děkuji vám za odpověĎ a přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

Dobrý den,

 

to Vám neřeknu, neboť takto odpovědna má radit klientům co se stížností týká a přístupu bank vůči těmto stížnsotem. Není to ekonomická poradna. ..... Je mi líto.


Dotaz

Dobrý den, potřebuji vědět, zda je vklad u tohoto produktu jištěn státem - 50t eur. Děkuji.

Odpověď

Odpovím takto, zatím ne, neboť prozatím nebyla přijata novela zákona. Je to jen vládní návrh. Zatím je pojištění do výše 90 % vkladu, max. 25 tis. eur. Podmínka je neanonymní vklad, což toto není. Až bude novela, tak se to dozvíme......

 

 


Dotaz

Dobrý den velice Vás prosím o radu - Jak z ČR zjistím můj aktuální stav na účtu u anglické Lloyds bank? Mám mezinárodní platební kartu - Visa vydanou Lloyds bank, ale z ČR není možné zjistit aktuální stav uctu. Žádný bankomat mi neukáže aktuální stav, ale v obchodech lze provádět platební přikazy. Na internetu jsem našla jen angl. tel. cisla na banku - přímá spojení ale je i jiná možnost jak zjistit stav účtu? Anebo kdo a kde by mi pomohli z ČR zjistit stav účtu. Na www.strankách Lloydsbanky jsou pouze tel. cisla, ale moje anglictina neni natolik dobrá abych v telefonu rozuměla. Mám obavy abych se nedostala do minusu a v Anglii mi nepočítali úroky. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud nemáte se svou bankou dohodnut vzdálený přístup ke svému účtu (např. přes interentové bankovnictví nebo telefon), tak to zjistíte těžko. A kam Vám chodí výpisy z účtu? Z něj byste to také mněla zjistit. Obyčejným telefonem Vám to nesdělí, neboť budou jen obtížně zjišťovat, že jste to skutečně Vy.... sice by to šlo, ale nevím, jak má tato banka propracovánu metodologii identifikace či následné kontroly klienta.

 

 


Dotaz

Děkuji za rychlou odpověď na téma spolumajitelé a účet. Je to tak,že jsme 4 spolumajitelé,tedy podílnici,činžovních domů v Praze,z toho jeden před pár lety šel a založil účet na sebe,disponovat s ním může jen on a správcovská firma. S tím dlouhodobě nesouhlasíme,protože toto vzniklo,účet byl založen, bez souhlasu,vědomí,dohody atd. Odcházejí z něj finanční prostředky ke kterým jsme my(nyní mluvím za sebe a za sestru,tedy za 2 1/4 spolumajitele)souhlas ani plnou moc nikdy nedaly,vzniká nám dluh atd. Konkrétně - ze společných peněz je placena advokátka,která zastupuje jen 2 spolumajitele,ale platba je počítaná všem. Částka je už hodně vysoká za několik let a platby pokračují dále i přes náš nesouhlas atd. O účtu nevíme vůbec nic,nemáme k němu přístup,jsme něco jako rukojmí v rukou jednoho z dalších spolumajitelů. Nevíme nic o kontrole plateb a dalších věcí. Toto v podstatě vůbec neměla dovolit správcovská firma,aby se stalo,u té jsme na cestě k výpovědi již dlouho. Bohužel od účtu,kde jsou peníze 4 lidí a s účtem disponuje jen jeden a navíc bez souhlasu ostatních a s problémy výše popsanými se odvíjí řada dalších problémů. Navíc dávno víme,že jde založit účet na 4 lidi(již takový máme u Volksbank),takže udělat něco takového,co se stalo,je jen diletantství,které vede k dalším problémům. Stručně řečeno,jsme vlastníky něčeho co nemáme ve svých rukou,nemůžeme ovládat a z toho vznikají další problémy a majitel účtu toho využívá v neprospěch všech. Zvažovaly jsme předběžné opatření a nemožnost nakládat s účtem do vyřešení celé věci,převedení prostředků všech na nově založený účet,nebo nevíme zda máme podat trestní oznámení. Jiná situace by byla,kdyby byl na počátku souhlas,vůle všech,ale ten nikdy nebyl.Nikdo nebylo dáno současnému majitelu účtu právo,aby si peníze 4 lidí převedl sám na sebe,protože s tím by byl problém i kdyby se mu něco stalo. Děkuji.

Odpověď

Zdravím Vás,

už dále nevím, co Vám mám poradit. Banka založí účet tomu, kdo prokáže, že je osobou (buď fyzickou nebo právnickou). Banka nezkoumá, jaké peníze tam pak plynou, zda se jedná o pensíze jen vlastníka ůčtu nebo i další...... tedy z pronájmu bytů apod. Je to o tom, že Vy můžete zarazit zasílání peněz na tento účet. Pokud byl účet zřízen na FO, tak s tím banka nic neudělá. Pokud máte sro. nebo něco takového, pak je v zakladatelské listině jasně stanoveno, kdo je statutární zástupce. Obávám se, že toto nemáte, že účet zní na FO - Vašeho jednoho kolegu.

Řešení je tendy ve Vašich rukou. Zřídit si jiný účet a zmocnit osoby do podpivového vzoru. Nebo naopak - požádat Vašeho kolegu o nápravu a zřídit účet spoluvlastnický, kdy úkony s účtem činí všichni nebo alespoň dva a do podpisových vzroů se můžete uvést i Vy. Pokud banka činí vše podle zákona, pak by neměla zřídit účet bez indentifikkace....... Dokumentace však záleží na Vás, jaký účet budete mít.


Dotaz

Dobrý den, mám dotaz,který nevím,jestli mi můžete zodpovědět,ale zkusím to. Jeden ze 4 spolumajitelů nájemních domů šel a před pár lety založil účet na sebe(zrušil účet předchozí bez souhlasu,informování ostatních,jejich vědomí atd.).Přestože byl jen 1/4 vlastník v poměru k vlastníkovi polovičnímu a dalšímu čtvrtinovému. Dnes je poměr vlastnictví 4 krát 1/4,ovšem stav s účtem i přes nesouhlas ostatních trvá. Je tam manipulace s penězi na účtu bez souhlasu a vědomí ostatních a další věci a dotyčný i přes desítky výzev neučinil krok k nápravě. Nevím,jestli se toto dá klást za vinu i bance,že to umožnila. Že banka drží peníze lidí,kteří k účtu sami nemají přístup apod. Nejsme si jisti zda je to na trestní oznámení na držitele účtu,soudní řešení apod. Děkuji ing M.Vaňková

Odpověď

Dobrý den, paní inženýrko,

v tomto případě je důležité, kdo je "majitelem" účtu a kdo je tzv. oprávněná osboa s nakládáním s prostředky na účtu. Z Vašeho dotazu toto nevyplývá. U nájemních domů je to většinou pro nájemníky dosti neprůhledné z důvodu, že majitel domu to není povinen nikomu prezentovat. Takže odpověď je dosti složitá bez znalosti vztahu majitel vs. účet. Jen osoby zmocněné majitelem účtu mohou disponovat s prostředky na účtu. Koho majitel zmocnil, Vy asi nevíte. On jako majitel je oprávněn zmocinit kohokoliv,pokud mu v tom nezabrání smlouva s uživateli bytů...... A to já nevím. Musel bych vidět kokrétní smlvuní dokumentaci jak mezi nájemíky a majitelem, tak mezi majitelm a bakou.


Dotaz

Dobrý den, je mi 15 let a zrovna jsem v prvním ročníku na gymnáziu - zjistil jsem, že už jsem "student" a že bych mohl už mít nějaký studentský účet.. Můj dotaz bude asi trochu mimo, ale přesto bych se chtěl zeptat, který ze studentských účtů doporučujete? Který je momentálně nejvýhodnější apod.? A druhá otázka se týká spoření/spořících účtů, který je z nic doporučujete apod.? Děkuji předem ..

Odpověď

Dobrý den,

ve Vašem věku, bohužel, ještě nemáte tzv. způsobilost k právním úkonům, tzn. že nemůžete uazvírat smlouvu za sebe samotného. Většina bank v ČR na tomto staví. Smlouvu o účtu tak může pro Vás uzavřít Váš zákonný zástupce, což je v podstatě hlvně rodič.

Tato odpovědna není komerčí poradna, proto Vám záměrně nebudu doporučovat žůádnou konkréní službu. Jste mladý člověk, který jistě rád brouzdá na internetu. Proto si jistě najdete pro sebe vhodný produkt. Jen smlouvu bude muset podespat někdo za Vás. Až budete zletilý, tj. bude Vám osmnáct let /pár výjimek existuje, ale to neřešte), tak si smlouvu podepíšete sám.

 

 


Dotaz

Dobrý den, jsem zamestnancem organizacni slozky nemecke spolecnosti v Ceske republice. Z tohoto mi plynou komplikace pri prijimani plateb od meho zamestnavatele, jako je plat, vyrovnani nakladu na sluzebni cestu atd.. Pri kazde takoveto platbe ze strany meho zamestnavatele na muj ucet si Banka strhne 1% minimalne vsak 150Kc maximalne 1000Kc. Myslim, ze nejen z meho uhlu pohledu je to neskutecna nehoraznost. Vlastne to vypada tak, ze cim vic penez prijde tim vic s tim ma banka prace. Muj dotaz zni, lze toto nejak obejit? napr. zalozenim uctu v DE? Mohu si jako prosty obcan CR zalozit ucet v zahranici? Mohou z toho vzniknout nejake komplikace? Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

ano, dnes si můžete založit účet v zahraniční bez jakýchkoliv povinností vůči regulátoru - ČNB. Už není nutné ani oznamování otevírání účtů v zahraničí, natož v zemi EU.

Jen je otázka, aby Vám jako cizozemci nějaká banka v Něměcku účet otevřela. Pak Vám možná vydá platební kartu. Jen pokud budete vybírat z ATM v Česku, tak výběr bude zpoplatněn jako výběr v cizí zemi. Poplatek německé banky nebude zanedbatelný.  Zvažte, co je pro Vás lepší. Takto to vypadá, že byste musel pro peníze do Německa. Jen pak ale pozor na tzv. zahraniční převoz. Pokud byste převázžel nad 10 tis. eur, podléhá to hlášení celním orgánům příslušné zemi EU (viz náš zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizací výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Stejná právní úprava by měla být řešena v Německu, neboť byla do našeho zákona transponována směrnice EU č. 60 z roku 2005 hovořící o této problematice.


Dotaz

Poplatek 6000 - 18000 Kč při změně penzijního fondu - jde o návrh !!! / při měsíční úložce 500 resp. 1500 Kč jde o poplatek až 4000 resp. 12000Kč / Vážený pane Schlossbergere . Prosím Vás o Vaše vyjádření k danému a níže popsanému problému ! S úctou zdraví a hezký den Vám přeje Petr Bránit se preventivně - uvádím jako příklad včerejší požadavek Prezidenta asociace penzijních fondů pana Jiřího Rusnoka : " Tlačíme na to , aby se zavedly poplatky za přestup " / a to je prosím bývalý ministr financí v Zemanově vládě !!! /. A tento pán ještě minulý měsíc prosazoval možnost PF investovat do rizikovějších produktů na kapitálovém trhu ! Jestli si myslíte , že jeho chuť riskovat či hospodařit s rizikem za cizí peníze klesla , velice se mýlíte . Dnes chce téměř ve vší tichosti prosadit do zákona poplatek za přechod k jinému PF ve výši až 8.mi násobku měsíčního příspěvku svého klienta , což je ve velké většině případů 6000 - 18 000 Kč. Sakra drahý přestup a to jde , dle mého názoru , o přestupy v převážné míře způsobené změnou zaměstnavatele a jeho ochotou přispívat jen v určitých penzijních fondech - pohodlnost českých klientů pro změny je známa . Jen vyjímečně se najde klient , který odchází od např. nejlépe hodnoceného PF v roce 2007 / ale s absolutně nejnižším zhodnocením finančních prostředků - 2,2 % / k jinému fondu a přesto ten nejlépe hodnocený penzijní fond po velkém a soustavném tlaku pošle finanční prostředky na účet následnéhho PF až po 87 dnech od podání výpovědi ! Nebylo by fér nenapsat , že to vše je dle zákona , ještě méně fér je však nenapsat , že ten zákon byl dodatečně upraven - změněn novelou zákona , samozřejmě v tichosti a bez jakékoliv pozornosti "hlídacích psů demokracie" - novinářů a tudíž i občanů . S největší pravděpodobnosti se jednalo o nějaký t.zv. přílepek ! Včera byl v MF Dnes / Ekonomika / vypuštěn zkušební balonek na zřízení výše zmíněného poplatku s velmi chabým zdůvodněním , sám jsem zvědavý , zda to opět ujde pozornosti všech médií včetně ekonomických ! Proto navrhnuji v této anketě tento poplatek při změně penzijního fondu nominovat , i když ještě dnes neplatí ! Myslím , že poplatek ve výši 6000-18000 Kč tam má své místo ! P.S. Malý dovětek k přestupům u PF - byl jsem už od samého počátku penzijních fondů klientem už u 6.ti PF , přičemž jsem si sám zvolil pouze ten první a potom i poslední PF ! Jinak jsem přestupoval zcela nedobrovolně - akvizice - k VOPF a.s. , potom k Credit Suisse Pensions , následoval Winterthur , následně pak PF AXA a teprve potom následoval penzijní fond , který jsem si opět mohl sám zvolit za cenu nedobrovolného hospodaření s mými finančními prostředky po dobu 87 dnů ve prospěch někoho mi neznámého - a jednalo se nejeni o moje peníze, ale i o finance , kterými přispívá náš stát - tedy zase my všichni ! V žádném případě nešlo o zanedbatelnou částku . To však , jak se zdá , nikomu nevadí !

Odpověď

Dobrý den,

to víte, že se mi to také líbit nebude. Pak ať je zřízen jen jeden fond a bude..... Nejsem v této obalsti odborníkem, ale jsem názoru, že klient podepsal určitou smlouvu za určitých podmínek. Pokud by se do zákona prosadilo toto řešení, pak by mělo být účinné jen pro ty smlouvy, které budou uzavřeny od okamžiku učinnsoti této regulatorní podmínky. Jsem však názoru, že občan se může i v případě penzijního připojištění u soukromého fondu rozhodnout pro jiné řešení. Chápu na jedné straně chuť odradit klienty fondů, aby přecházely. Na to snad všek nemusí být zákon. Nestudoval jsem podklady, ale zdravý rozum mi říká, že bych takovou podmínku mohl dát do smlouvy již nyní. Pak by ale hodně lidí zvážilo, do jakého fondu půjde a zda do něj vůbec půjde. Může to být kontraproduktivní k tomu, že se chce navodit situace, aby si lidi na penzi šetřili ze svého...... To je jen stručně k tomu. Jinak Váš dotaz přesahuje rámec poradny.....


Dotaz

dobrý den chtěl bych se zeptat kde mohu zažádat o vímaz z registru dlužníků

Odpověď

Dobrý den,

 

obávám se, že o výmaz zažádat nemůžete. Pokud jste ueden v registru neoprávněně, musíte se domáhat výmazu přes banku, která Vás tam nahlásila. Registr má jistá pravidla, která musí dodržovat. Pokud Vás instituce odmítne "vymazat" (pouze z důvodu jejího chybného hlášení), můžete se domáhat výmazu u soudu.

 


Dotaz

Je možné, aby banka účtovala poplatky za událost, jejíž vznik a délku trvání (poplatek je účtován měsíční sazbou) klient nemá možnost jakkoli ovlivnit? Jinými slovy pokud si banka dá do sazebníku poplatky za to, že v Praze prší, a klient si toho při uzavírání smlouvy nevšimne, musí skutečně klient za kždý den, kdy v Praze bude pršet, poplatek uhradit?

Odpověď

Dobrý den,

ano, uhradit to musí, pokud to bylo v sazebníku v době uzavírání smluvního vztahu. Jiné by to bylo, kdyby byl poplatek včleněn jako nový poplatek už v době trvání smluvního vztahu. Tam je potřeba žádného informování klienta s tím, že klient může zavedení poplatku (tj. změnu podmínek vedení smlouvy) odmítnout. Banka však může pak od smluvního vztahu ustoupit, není-li to v rozporu s podstatou produktu (napřl. hypotéční úvěr apod.).

Cena je totiž smluvní záležitost a pokud si klient "nevšimne" jakéhokoliv poplatku, byť absurdního, má ho platit, nastane-li skutečnost, že banka jej může účtovat. Samozřejmě lze dát celý sazebník k soudu a domáhat se nápravy soudní cestou, např. pro nesmyslnost či vadnost stanovení ceny apod.....


Dotaz

Dobry den, banka po me pozaduje zaplatit debet a penale za precerpani uctu. Problem je, ze jsem vybiral z bankomatu jine banky a chvili trvalo, nez se vyber zauctoval. Cca 4 dny. Mezi tim mi prislo od FU narizeni k platbe, ktere banka realizovala. Coz je v poradku. Nicmene mi nasledne dorazila transakce z vyse uvedeho ATM a ja se ocitl v debetu. Je to tak v poradku? Kdyz jsem penize z banomatu vybiral, tak na uctu jeste prostredky byly. Domnivam se ze nemohu za to, ze bance tak dloho trva, nez si vymeni informace o transakci. Dekuji za odpoved.  

Odpověď

Dobrý den,

při výběru z ATM se provádí autorizace na zústatek do autorizačního centra (buď banky, nebo jiné společnosti, která to pro banku zajišťuje). Většinou dochází k tomu, že autorizovaná částka se na účtu klienta zablokuje. Někdy se však stane, pokud následná operace na vrub účtu je učiněna neprodleně, že se skutečně vybraná částka zaúčtuje do debetu. Je to v případec h, kdy banka autorizovanou částku výběru na účtu klienta nezablokuje.

Není to úplně chyba banky, i když si myslím, že  měla částku zablokovat do okamžiku zúčtování, ale také trochu Vaše, protože vy máte znát svůj zůstatek na účtu a své toky peněz. Jistě jste věděl nebo měl vědět, že jste vybral určitou částku z bankomatu a pak banka provedla převod ve prospěch finančího úřadu. Pokud by částka výběru z ATM byla bankou zablokovaná, pak by se neudělala platba na FU a mohla by Vám hrozit třeba i sankce za prošvihunutí termínu plnění..... Proto jste měl svůj účet nadotovat penězi z jiného zdroje. Myslím, že banka postupuje správně. V podmínkách máte jistě uvedeno, že odpovídáte za nepovolený debet na účtu. Je ale faktem, že banka má učinit vše pro to, aby k téměto situacím nemohlo dojít.


Dotaz

Dobrý den, je možné aby za naprosto totožnou transakci jedna banka neúčtovala žádné poplatky (příp. řádově jednotky korun) a jiná banka částku kolem 35.000,- korun?

Odpověď

Dobrý den,

je to jistě možné, protože to závisí na rozhhodnutí každé banky, jak stanoví sazebník poplatků. Není to pro mne nic až tak překvapivého........


Dotaz

Dobrý den, můj partner (živnostník) často přijímá platby z Eurozóny a Švýcarska. Účet má vedený u KB, např. u platby z Francie 40,2 € - byl poplatek korespondečních bank 15€ a poplatek KB 225 Kč. Z očekávaných 960 Kč po úhradě poplatků získal 375 Kč. Zajímalo by mě jaký účet by byl pro něj nevýhodnější, aby se vyhnul poplatkům při platbách ze zahraničí a aby mohl též nejlépe bez poplatků platit své české dodavatele. Děkuji, E. Hrubá

Odpověď

Dobrý den,

 

ono je těžko radit, jaký účet. Já neznám produkty bank natolik, abych Vám mohl poradit. Spíše mne v tomto případě napadlo, zda jste si ověřovala podle platného sazebníku, zda Vám banka účtovala správné poplatkyza došlou platbu........ Jedná se o přshraniční převod, pro jejichž zúčtování platí jistá pravidla, kdy si účtuje poplatek jak banka plátce, tak banka příjemce. Poplatky na straně banky plátce, tedy francouzské, by měl platit plátce pltby. Pokud však popaltek nebyl SHA /dělené), ale BEN (tj., že vše platí příjemce, což vypadá, že to tak bylo), pak si ověřete, zda těch 225 Kč na str. KB je v sazebníku..... Pokud ano, pak je to OK a je to jen další důkaz o tom, jak jsou poplatky bank neúměrně vysoké. Náklad na zprcování Vaší položky je opravdu minimální.......


Dotaz

Dobrý den,asi jsem se špatně vyjádřil,peníze jsem zatím nedostal údajně jsou připravené k odeslání,ale kanadská banka chce po mě zaplatit 100euro viz. výpis:(Nyní žádáme, abyste zaplatit (100.00EUR) prostřednictvím Western Union Money Převod na dané adrese výše poslat peníze Vlastní adresu a vrátit se na nás s platební detaily, jako je MTCN ČÍSLO,),za nějaké poplatky ohledně převodu.Jde mě o to jak zjistit pravost převodu ,zda se nejedná o podvod? Děkuji

Odpověď

Hm, tak to se obávám, že v podstatě nezjistíte, zda Vás "někdo" nepodvede...... Je to na Vás, jak se rozhodnete. Obvávám se, že se takovými záležitostmi nikdo nezabývá.


Dotaz

Dobrý den,snažím se zjistit pravost transakce z kanadslé banky do mojí banky v čr.jelikož anglicky moc neumín,telefon mě tam neberou,je nějaká instituce v čr ,která by mě to mohla ověřit? kod transakce znám.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

prošetření Vaší platby může provést jen Vaše banka. Pokud by však banka usoudila, že transakce není legální, měla či musela ji nahlásit Finančně analytickému útvaru MF ČR,ale to měla udělat dříve, než Vám ji připsala na účet. Má však právo vznést dotaz do zahraničí i poté.... Jde o to, zda se Vy dohodnete s Vaší bankou. Jde o spolupráci Vaší banky a banky v Kanadě, příp. korespondenstké (spolupracující) banky.


Dotaz

Dobrý den, Chtel bych se prosím Vás zeptat. Zalozil jsem si účet u mBank a chtěl bych se zeptat, jakým způsobem me vyjde nejlevneji si poslat peníze na účet, které jsem o prazdninách vydělal a dostal na ruku, děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ono levných metod na uložení hotovsoti není moc. Záklaldní je ta, že své peníze vezmete a odnesete fyzicky na kontaktní místo m-Bank. Nevím však, zda na těchto místech (nebo na všech) přijímají hotovosti. To by mělo být v podstatě zdarma (nakonec - podívejte se na jejich sazebník, když jste klient, tak jej máte přístupný v poho z PC).

Pak můžete použít příslušnou poštovní poukázku, ale ta už stojí dost, totéž se týká, když jako neklinet jiné banky složíte hotovost u ní ve prospěch účtu v m-Bank. Poplatek může jít do stovky i více Kč. A pak - tuto službu nabízí jen omezené množství bank....

Nebo peníze složíte v hotovosti na účet přátel, rodičů apod. a z tohoto účtu provede majitel účtu či osoba oprávněná okamžitě převod ve prospěch Vašeho účtu u m-Banka. Zde jsou ale rizika důvěry apod. Takže si vyberte?


Dotaz

Vazeny pane doktore,rada bych se vratila k postupu CSOB pri prevzeti banky IPB,kdy museli klienti IPB prejit pod CSOB,a nemohli si tudiz jinou banku vybrat, a dale pro klienty,kteri zadali o pujcku u IPB to znamenalo, ze i pres zaslani navrhu zadosti na IPB,kdy museli jiz predem podminky IPB akceptovat,tedy zalozeni uctu u IPB pro prevod pujcky,nedostali nejen po prevodu na CSOB nic,ale jeste museli akceptovat podminky CSOB, tedy misto predlozeni 2 dokladu totoznosti a zalozeni uctu predem, museli u pujcek napr. do 20,000 kc respektovat podminky CSOB, tedy potvrzeni o prijmu,posouzeni pujcky pro jeji poskytnuti,aniz meli moznost provest znovuzhodnoceni podminek vsech bank, a prip. si vybrat banku jinou za pro ne vyhodnejsich podminek. domnivate se, ze banka postupovala spravne,pokud nepozadala kienty o souhlas s prevodem,pokud neposkytla jiz rozjednanym klientum o pujcku s IPB stejne podminky,ani jejich zadost nevratila s navrhem na pujcku od nich za jinych podminek?muzete take rozebrat primo podminky pro poskytovani pujckem u IPB a CSOB v r. 2001 v dobe prevodu,dekuji  

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je nad rámec této poradny či odpovědny na stížnosti klientů. Touto otázkou se zabávala celá řeada právníků před léty, probíralo se to v tisku apod. Já na to mám jistý názor, ale nebudu ho zde prezentovat, neboť se to opravdu týká složité právní problematiky nástupnictví apod.....

To, že jste byla "násilím" převedena do ČSOB jste mohla řešit velmi jednoduše - přechodem na jinou banku... Nikdo Vás přeci nemůže nutit, že musíte být u té nebo oné banky. Holt situace se vyvinula tak, jak ji všichni známe a nebylo nic snažšího, než odejít. Znám několik lidí, kteří to udělali okamžitě.......


Dotaz

Dobrý den, mám problém ohledně platby do zahraničí. Mám účet u poštovní spořitelny a potřebuji převédst peníze na účet prodejci do polska. Zaslal mi všechny údaje a s nimi i SORT CODE. Postupně jsem přišel na to co kam patří ale nevím kam s tímto kódem (žádná kolonka pro něj není). Je pro transakci důležitý? Jestli ano kam ho zadat? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

sort code je povětišnou brán buď jako kód banky nebo v některých zemích jako tzv. předčíslí. Takže tento údaj vepište do kolonky bankovního spojení (tzn. čísla účtu a kódu banky) s písemnýám popisem sort code.

Pokud se však jedná o platbu do Polska, bylo by ideální, kdyby Vám Váš obchodní partner napsal spojení IBAN (tzv. mezinárodní banovní číslo účtu). Tam už bude sort code uveden tak, jak ho předespala banka příjemce. Každý občan EU musí svůj IBAN mít od své banky uveden. I když se třeba nebude jednat o tzv. přeshraniční převod (částka bude vyšší než 50 tis. euro), tak je dobré IBAN do bankovního spojení příjemce uvést.

Také by Vám měla umět poradit Vaše banka, tzn. ČSOB, neboť poštní spořitelna není banka, ale pouze část ČSOB.

 

 


Dotaz

D.den sauer,začlo to nalezením výhodné nabídky RD na internetu.hned druhý den sem šel na prohlídku a byl jsem velmi nadšený jak stavem,prostory tak možnostmi podnikání.néváhal jsem obletěl všechny banky,a ihned složil 40tis rezervační zálohu.potom se čekalo aš se dum přepíše na katastru s komerce na RD.mezitím jsem v práci dělal maximu abych mněl co největší příjmy,jelikož je manželka na mateřské dovolené a má níské příjmy.dum má 2 bytová jednotky-2+1,1+1,+3 velké pudy na rekonstrukci-150m a 2 komerční prostory textil-40m ,pedikura-30 v čem spočívá problém.muj tip po oblýtání asi 5 bank-vyhrala Mbanka,urok-možnosti.např možnost doplacení bes poplatku i celou hypo v době fixu,nebo kdykoliv mněnit fix atd.Potom jsem si našel přes známého v praci finančního poradce-ten udělal propočty a předložil my jako nejvýhodnější banku unicredit-kde je sice menší urok ale omezenější možnosti.my jsme byli nadšení že budeme platit asi o 500kč meně a poslechli jsme ho.před týdnem sme šli žádat o hypoteku do unicredit,dostali jsme sazbu 4,92.vyřízení zdarma odhad jsme platili 5tis.naš fin poradce říkal že o komerci se nemame zminovat a vtom byl háček,dnes nám sdělili že se musí předělat komerční smlouvy,asi nový odhad atd...vtom jsme si uvědomili že pokud budeme muset vypovědět všechny smlouvy tak ten dum nemužeme sami utáhnout-velké poplatky na vytápění atd.. a navíc ho nevyužijem.Puvodně jsme vtom domě viděli že nám vpodstatě budou platit hypotéku nájemníci.co máme tedkom dělat prodali jsme kvuli toho náš byt,Prodejci RD-on nám vyplatil 300tis na naše dluhy které jsme ihned poplatili a 900tis je na smlouvách že pujde do rodinného domu.Nevím přesně co my banka-unicredit v pondělí 16.9.08 navrhne ale určitě nám to nebude vycházet do našich plánu.jsou tam přísné podmínky!pokud budeme muset rušit komerci-peníze navíc+vytápění,tak uvažujem že by jsme prodali byt 2+1 který má samostatný vchod a i zahrada jde výborně rozdělit,to by nám umožnilo splatit hypotéku předčasně,a dělat si naše podnikatelské záměry.vtom případě by jsme šli do Mbanky kde je možné klidně ihned prodat část 2+1,a co nejdříve doplatit celou Hypotéku.i v době fixu.bonitu mame 52procent.chceme pujčit na dum 1.160tis+navýšit na 1.300tis,at mame na rekonstrukci-dum stojí 2.100tis-papírově mame doloženo 940tis.Prosím o rychlou odpověd-tel:739298016,xavir@seznam.cz,icq 442898379

Odpověď

Dobrý den,

je mi líto, ale já Vám v tomto neporadím. Nejsem finanční poradce a Váš dotaz či žádost o radu jde nad rámec této poradny. Zde Vám  mohu poradit, jak na banky v případě stížnsoti na opožděné  platby nebo neprovedené platby apod. Váš dotaz je zcela jiného ražení. Takže se obraťte např. na rubriku Osobní finanční poradenství (viz níže pod upoutávkou na tuto poradnu).


Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se dotázat na to, zda v naší zemi existuje instituce, firma .., která by malým podminkatelů (OSVČ) zapůjčovala platební terminály bezplatně? Doposud máme terminál České spořitelny. Dostala jsem však nyní po 6 letech výpověď  ze smlouvy o přijímání platebních karet, kterou jsem uzavřela v r.2002. Podle této smlouvy si banka účtujem sjednané procento z částky za zboží placeného bankovní kartou. U této banky máme i osobní účet. Ráda byh převedla svůj osobní účet  jinam, protože mne jednání banky opravdu znechutilo. Nestačí jim snad tučné zisky které mají? Úrok ze soukromého účtu je směšný. Dá se v této době mi nějaké řešení doporučit? Děkuji Vám za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

na tuto otázku Vám neodpovím, neboť na ni odpověď neznám. Je to otázka obchodní, o kteerou jsem se nikdy nezajímal. Takže Vám nezbude nic jiného, než se bank zeptat rovnou. Proč však Vám současná banka vypověděla smlouv? Měla jste na terminálu pravděpodobně málo transakcí. Banky mají větišnou stanoveny hodnoty na počet, příp. objem transakcí na jeden termnál, kdy se jim vyplatí tento obchodníkovi zapůčit. Pokud terminál dlouhodobně nesplňuje  tato jimi stanovená kriéria, není to pro banky efektivní. To víte. banky si to hodně počítají a vše, co je ztrátové, ruší...... (tedy skoro vše)...


Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, jaký zvolit nejlepší a pro mě nejvýhodnější účet v případě, že v bance využívám především tyto služby: Internet banking platba kartou u obchodníka a na internetu výběr z bankomatu asi 5x měsíčně platba kartou v zahraničí nebo výběr z bankomatu v zahraničí 1x měs. trvalý říkaz k úhradě přes internet. bank. Případně, zda nějaká banka nabízí konto pro lékaře, jako tomu dříve bylo u České Spořitelny. Děkuji Vám, MUDr. Radka Švancarová  

Odpověď

Vážená paní doktorko,

to je těžké Vám poradit. Víte, já nejsem znalec všech produktů bank, jsem schopen Vám poradit, jak na banku v příapdě stížnsoti... Určitě byste měla zvolit nějaký běžný účet nebo účet spořící, ke kterému však banka vydává platební kartu. Na trhu je bank ke třiceti, k tomu ještě družstevní záložny....... prosím, pokuste se projít si internetové stránky finančních serverů, tam jsou sem tam analýzy produktů..... Omlouvám se, ale Váš dotaz je nad rámec této odpovědny.


Dotaz

Vazeny pane doktore, rada bych se zeptala na Vas nazor ve veci splatky kreditni karty,ktera ma ukoncenou platnost, a kde mam povinnost vratit vypujcenou  castku do urciteho data uvedeneho na vypise,a zda-li je toto datum pro banku i pro klienta zavazne,a dale zda-li  je take zavazna uzavrena smlouva, tj. co do vyse splatek,co do data splatek, co do vyse uroku, ci zdali si banka muze narokovat uroky dle sveho uvazeni, zajiste ze nasobky puvodne uzavrene.a zda-li jiz v tomto pripade nekdo podal tr.oznameni,a s uspechem byl nekdo za nedodrzeni smlouvy odsouzen,vc. nedodrzeni zakona na ochranu udaju,pokud je vymahana castka neexistujici ci dosud nesplatna dekuji  

Odpověď

Dobrý den,

k jednotlivým dotazům asi uvádím následující:

Chtěl bych zdůraznit, že smlouva o vydání a užívání platební karty (ať debetní či kreditní) je samozřejmě závazná. To vyplývá ze samotné podstaty smlouvy jako takové. Platí pravidlo, že "smlouvy se mají/musí plnit", Pokud by tomu tak  nebylo, neměly by význam. Z toho pak vyplývá jasná odpověď i na Vaše další podotázky. Výše splátky kreditní karty je daná smlouvou (např. 10 % z čerpané čístky) k určitému datu. Pokud splatíte vše, pak se může stát, že nebudete platit žádný úrok (jde o další podmínku u většiny kreditních karet dnes vydávaných). Pokud však včas nesplatíte, banka je oprávněna nasadit tzv. sankční úrok z prodlení (musí být ale smluvně dohodnut, odkaz na jiný podklad banky je přípustný) Bývá to opravdu hodně, často kolem 30 i více procent....). Banka je oprávněna i bez Vašeho souhlasu uvést Vás jako neplatiče do tzv. Bankovího registru klientských informací. Banka nepotřebuje v tomto případě Váš souhlas, neboť do registru mohou nahlížet jen banky, které jsou zavázány bankovním tajemstvím......Pokud máte kartu vydanou nebankovním subjekterm, pak souhlas od klienta tato instituce potřebuje. Nepodléhá toitiž bankovonímu tajemství, které je provázáno jen na banky.....

Neznám všechny skutkové podstaty trestných činů,ale obávám se, že za skutky, které uvádíte, bude asi těžko někdo trestně odpovědný. Občansko - právně, resp. civilně právně asi ano (může jít např. o možnost vzniu škoddy na straně klienta....), to si představit dovedu... Za porušení bankovního tajemství nebo ochrany osobních údajů také, ale to není odpvoědnsot trestní, ale porušení civiní právní normy.... takže jiná odpvoědnost než trestní: Neznám případy, že by byl někdo tedy odsouzen.......

Pěkný víkend.


Sekce obsahuje celkem 1018 dotazů. Výše vypsáno 0 - 30

schlossberger

doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.

Lektor semináře působil v bankovnictví od roku 1981 v různých odborných a později managerských pozicích v rámci SBČS a po roce 1990 komerčních bank (Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank CZ).

V roce 2002 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako historický první finanční arbitr ČR na léta 2003 – 2007. Ve vysokém školství působí od roku 1996, v současné době je vedoucím Katedry financí Vysoké školy finanční a správní, a. s. V roce 2016 habilitoval v oboru Finance na Vysoké škole ekonomické, Fakultě financí a účetnictví a stal se docentem v oboru Finance. Dále působí jako expert a poradce v oblasti komerčního bankovnictví, zejména platebního styku, praní špinavých peněz, etiky v bankovnictví a ochrany spotřebitele. Publikoval více než 70 odborných statí, monografií a vědeckých studií.

Poradna