Poradna odborníka
Položené dotazy
Dotaz
Dobrý den,měla bych následující dotaz: od 7.1. 2008 mám vystaven živonostenský list na vedení daňové evidence a účetnictví. Chtěla jsem se zeptat, zda je nutné mít založený podnikatelský účet. Mám vlastní účet u KB, kde provádím jak osobní platby, tak jsem z tohoto účtu platila vystavení ŽL. Je to nějaký problém? Na účet mi z podnikatelské činnosti bude chodit měsíčně pouze jedna platba, ostatní pohyby na účtě jsou soukromé. Podnikatelskou činnost mám pouze jako vedlejší činnost a tím pádem neplatím další odvody. Děkuji za odpověď Dagmar Zemková
Odpověď
Dobrý den, paní Zemková,
tento dotaz je spíše dotazem na příslušný finanční úřad. Na druhé straně však banky tento problém také zajímá. Je to z toho důvodu, že podnikatelské účety v bance nejsou zatíženy srážkovou daní jako účty občanů - vyzických osob. Některé produkty banky, tedy běžné účty, mají přímo v podmínkách uvedeno, že účet nesmí (neměl-by) sloužit k podnikatelským účelům.
Pokud budete mít na účet sem tam příjmy z podnikání a účet je soukromý a budete schopna v případě kontroly finančnímu úřadu vše doložit, pak bych v tom ale problém zase až tak neviděl. Jde jen o to, abyste pak raději připsaný úrok zahrnula do přiznání dani z příjmu fyzických osob, protože část prostředků na tomto účtu bude z podnikání, i když úrok bude zdaněn srážkovou daní. Tato částka bude ale s největší pravděpodobností bagatelní. Chcete-li však mít vše v pořádku (což bych už s ohledem na to, v čem budete podnikat) doporučoval, bylo by lepší mít pro podnikání samostatný účet. Pak bude vše průkazné.
Dotaz
Dobrý den, omlouvám se, ale protože s veřejným příslibem nemám vůbec žádné zkušenosti, tak Vás chci tímto požádat o Vaše vyjádření. Až 7500,-Kč prémie po 24měsících spoření u PF AXA je částka myslím více než zajímavá, obzvláště přičtu-li k tomu státní příspěvky a nějaké zhodnocení fondu. Nejde tento veřejný příslib dodatečně zrušit např. na základě rozhodnutí státních orgánů - např. nekalá soutěž? Nebo víte o nějakém jiném možném úniku z veřejného příslibu? Můžete-li pomoci radou či jiným způsobem, budu potěšen.Hezký den
Odpověď
Také zdravím,
nevím, kdo by se mohl domáhat zrušení tohoto "veřejného příslibu" či jisté reklamy za účelem získání dalších klientů. Již podobné snahy zde byly (např. jedná velká banka prohlásila, že vyplatí odměnu 10 tis. každému studentovi,který si u ni zřídí studentské konto a absolvuje studium na VŠ s červeným diplomem - tedy s vyznamenáním). Když však mělo dojít k realizaci, začala se samostná instituce vymlouvat na to, že to vlastně nebyla podmínka smlouvy, jen jistá nezávazná informace. Podle názoru právníků by pak šlo o tzv. klamavou reklamu. Takže pokud daná společnost nechce dopadnout stejně, měla by tento "veřejsný příslib" coby kategorii občanského zákoníku jistě dodržet. Pak byste se mohl, podle mého náhzoru, docela dobře soudní cestou domáhat vyplacení této veřejně prezentované odměny za to, že jste se stal klientem dané spoldečnsoti a dodržel jste jí dané podmínky.
Dotaz
Jak se vyhnout bankovním poplatkům za vedení účtu při blokaci účtu po zemřelém způsobenou dědickým řízením? Jsou případně i banky, které si poplatek v tuto chvíli neúčtují?
Odpověď
Dobrý den, pane Draha,
banky by v případě úmrtí majitele účtu tento blokovat vůbec neměly, proto poplatky spojené s vedením účtu by měly nadále uplatňovat podle původně uzavřené smlouvy se zemřelým. Pouze v případě, že majitel účtu ještě za svého života ozámil bance, že účet nebo některé platby z něj se po jeho smrti vykonávat nemají, banka v tomto případě účet zruší nebo zastaví provádění plateb z něj. Obchdní zákoník však již neřeší nic, co se poplatků týká. Z logiky věci však vyplývá, že pokud účet zruším , tak nemohu uplatňovat poplatky, pokud účet zablokuji, tak znemožňuji jeho základní funkci, tudíž llogicky bych také poplatky uplatňvat neměl, a to ani za vedení účtu. Je to však můj názor. S ohledem však na uvedené výše, by k této situaci v podstatě nemělo vůbec dojít. Účet je buď zcela funkční nebo je nutno jej po smrti majtiele zrušit podle jeho dispozice.
Praxe, o kterou opíráte Váš dotaz, byla uplatňována před novelou obchodního zákoníku., kterou byl do něj vložen § 715a.
Dotaz
Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, zda má klient banky nějaké zastání v zákonných normách proti bance? Původně jsem měla kreditní kartu vedenou u HVB Bank a mé splátky čerpání úvěru se na účtu u HVB objevovaly hned následující den po odeslání z mého běžného účtu vedeného u Poštovní spořitelny. Po sloučení HVB a myslím Živnostenské banky do Uni Credit jsou mé splátky úvěru připisovány až třetí pracovní den. Banka se samozřejmě ohání zákonným třídenním limitem, který jí povoluje zákon a nezbytností pohybu peněz přes clearingové centrum. Myslím, že tyto podmínky měla i HVB a dařilo se připisovat splátky ihned. Podle mé zkušenosti s HVB jsem posílala i Uni Credit splátky den před splatností, ale narazila jsem. Jejich zpoždění/využití zákonného limitu tří dní, mě stálo cca 200 Kč na úrocích za nedodržení termínu splatnosti.Domnívám se, že kromě mých 200 Kč na úrocích z mého úvěru, si mou splátkou cca 10000 Kč, vydělali i na bankovním trhu s penězi slušné úroky za ty dva dny, po které zadržovali připsání této splátky na můj úvěrový účet. Lze vůbec prokázat bance, že peníze úmyslně zadržuje a vydělává na tom? Nebylo by už načase změnit zákon a neposkytovat bankám takový prostor pro manipulaci s penězi klientů? Tři dny na převod se mi zdají dost na to, aby kurýr peníze v jedné bance vzal a dovezl je do druhé, natož aby byl převod uskutečněn elektronicky.Můžete na můj dotaz nějak reagovat, případně mi poradit, jak se takovému jednání banky bránit?
Odpověď
Dobrý den,
Váš problém je probléme asi celé řady klientů. Ze zákona o platebním styku (mj. zákon č. 124/2002 Sb.) v podstatě opravdu vyplývá, že banky mezi sebou mohou realizovat převod opravdu až za tři dny, tedy jeden den se odepíše z účtu plátce, druhý den se platba předá do zúčtovacího systému ČNB a třetí den připisuje banka příjemce klientovi převáděnou částku. Realizace paltby však může i ve standardních podmínkách trvat kratší dobu a mám osobní zkušenost, že dokonce i jeden pracovní den v rámci dvou bank na území ČR. Ze zákona se obávám banku k rychlejší reakci nepřinutíte. Před fůzí mohl půvondí peněžní ústav mít jiné vnitřní předpisy pro to, jak bude s platbnou pracovat.
Zákon o platební styku se bude měnit, tuším že nejpozději na podzim roku 2009, neboť Česká republika bude muset do tohoto zákona promítnout novou směrnici EU o platebních službách na vnitřním trhu. tato směrnice sice stanovní zpočátku lhůty, které se nezdají býti pro nás atraktivní (mnohdy jsou delší než dnes u nás), ale cílově se počítá až se lhůtou D + 1.
Rada - budete si, bohužel, se znalostí toho, jak banka splátky úvěru připisuje, odečíst od lhůty, kdy máte úvěr splatit, počet dnů převodu a tento den stanovit jako den splatnosti Vašeho příkazu k převodu. Např. je -li den splátky úvěru 15-tý den v měsíci a převod trvá 3 dny, pak den splatnosti musíte dát 13. den v měsíci. To znamená, že 13. se platba odepíše z Vašeho účtu, 14. dne bude v zúčtovacím systému a 15 . den bude (musí být) připsána ve prospěch úvěrového účtu jako řádná splátka.
Dotaz
Dobrý den,prosím o radu jak postupovat. Banka si na základě smlouvy o pronájmu bezpečnostní schránky, kterou jsem nakonec nepodepsal, t.j. s bankou neuzavřel, strhla z mého účtu 196,40 Kč. dne 20.8.2007 a 15.1.2008 si opět strhla 460,- Kč, to mi bylo divné a proto jsem se byl zeptat v bance osobně a sepsal jsem stížnost, načež 17.1. mi byly obě částky vráceny zpět na účet, (podotýkám, že jsem požadoval písemné vysvětlení na email, které samozřejmě nepřišlo :) ) jde mi o to, zda mohu požadovat kromě vráceníé poplatků za tyto platby i nějaký úrok/náhradu za zadržování oné částky 196,40 po dobu 149 dní. V zákoně je to obecné. Děkuji a jsem s pozdravem, Kopecký
Odpověď
Odpovědět na dotaz | Bankovní poplatky [url=http://www.g36w5pac602j89h2sadq2yiq82370ik2s.org/]urednnhbwkv[/url] rednnhbwkv http://www.g36w5pac602j89h2sadq2yiq82370ik2s.org/ arednnhbwkv
Sekce obsahuje celkem 1025 dotazů. Výše vypsáno 0 - 30
doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Lektor semináře působil v bankovnictví od roku 1981 v různých odborných a později managerských pozicích v rámci SBČS a po roce 1990 komerčních bank (Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank CZ).
V roce 2002 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako historický první finanční arbitr ČR na léta 2003 – 2007. Ve vysokém školství působí od roku 1996, v současné době je vedoucím Katedry financí Vysoké školy finanční a správní, a. s. V roce 2016 habilitoval v oboru Finance na Vysoké škole ekonomické, Fakultě financí a účetnictví a stal se docentem v oboru Finance. Dále působí jako expert a poradce v oblasti komerčního bankovnictví, zejména platebního styku, praní špinavých peněz, etiky v bankovnictví a ochrany spotřebitele. Publikoval více než 70 odborných statí, monografií a vědeckých studií.