Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana:
Měli jste družstevní byt před manželstvím? Po rozvodu o něj můžete přijít


16. 12. 2020  00:49     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PRÁVNÍ PORADNA: Paní Radka (45) let pracuje jako pečovatelka v domově pro seniory. Nyní se však rozvádí. Před manželstvím si pořídila družstevní byt v Plzni, o který se starala. Přesto může nyní po rozvodu o byt přijít. Jak je to možné?

Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Měli jste družstevní byt před manželstvím? Po rozvodu o něj můžete přijít
Dotaz paní Radky:

Ještě jako mladá jsem za peníze darované rodiči zakoupila družstevní byt v Plzni, kde jsem bydlela a zkrášlovala si ho. Asi po třech letech jsem poznala svého současného manžela. Vše dobře fungovalo, tak jsme se nakonec vzali. Manžel se podle stanov družstva stal společným členem družstva, spolu se mnou. Když začalo družstvo prodávat byty, tak nám to přišlo jako dobrá investice a příležitost. Byt jsme od bytového družstva za výhodnou cenu odkoupili. Je tak zapsaný jako naše společné jmění manželů. A teď se dostává k problému.

Naše manželství začalo vážně skřípat. Manžel se rozhodl rozvést se a našel si novou známost. Nárokuje si byt s tím, že mě vyplatí a já si mám hledat nové bydlení. Prý nemám šanci byt udržet, protože on má na moje vyplacení a já ne. Byt je ale přece můj, bydlím zde mnohem déle a je to dokonce moje srdeční záležitost. Jaká je tedy pravda? Přijde mi nesmysl, abych musela svůj byt opustit a hledat si něco jiného jen proto, že manžel zdivočel a musel si najít někoho jiného.

PRÁVNÍ PORADNU PŘINÁŠÍ PRÁVNÍ SERVER PRO LAIKY WWW.PROFIPRAVNIK.CZ

Odpověď Mgr. Miroslava Zemana

Dobrý den, je mi velice líto, ale nebudu mít pro Vás úplně pozitivní odpověď. Ta špatná zpráva je, že manžel má na udržení bytu větší šanci, protože Vás může ihned vyplatit. Platí, že pokud jste v době odkoupení bytu byly manželé a v bytě jste měli společné bydliště manželů, a byli jste oba členy družstva  z titulu manželství, pak byt i právně spadá do společného jmění manželů. Není pak podstatné, kdo byl prvním členem družstva a kdo do něj investoval před mnoha lety. Podstatné je, že byt byl odkoupen společně oběma manželi, ze společného vlastnictví družstevního podílu a manželé pořídili byt do společného jmění manželů. Existuje na to i judikát Nejvyššího soudu, který toto pravidlo jasně konstatoval. Pokud by jste měla na vyplacení manžela prostředky, pak by mohlo dojít i k vyplacení z Vaší strany a je možné, že byste u soudu uspěla a byt udržela, a to i vzhledem k tomu, že k němu máte mnohem vřelejší vztah. Pokud však na vyplacení manžela nemáte, je logické, že byt získá on.

Nyní k té lepší zprávě. Manžel Vám musí vyplatil polovinu tržní hodnoty bytu, tedy nejedná se o nějakou cenu, kterou si on stanoví. Pokud se na částce vypořádání nedohodnete, musí ji určit znalec i s ohledem na to, jak se stejné a obdobné byty standardně v dané lokalitě prodávají.

Jak řešit vypořádání společného jmění manželů:

  • Vždy je vhodné snažit se o dohodu – znamená to velké úspory za soudní řízení
  • Pokud dohoda není možná, tak musí o věci rozhodnout soud. Jedná se o řízení o vypořádání společného jmění manželů
  • Řízení o vypořádání lze započít vždy až po rozvodu manželství a nejpozději do tří let ode dne nabytí právní moci o rozsudku manželství
  • Poplatek za každou vypořádávanou nemovitosti činí 5000 korun. Poplatek za rozvodové řízení činí 2000 korun


Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Měli jste družstevní byt před manželstvím? Po rozvodu o něj můžete přijít

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

35942434047

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více