Právní poradna serveru BP:
Jak řešit půjčku od ČSTSP?
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Sjednání úvěru osobně na pobočce, nebo přes internet?
Finanční poradna serveru BP: Než si půjdete pro hypotéku nechte si udělat odhad
TÝDENNÍ SERIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Statisícové pokuty u úvěrů jsou stále realitou
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano
Mají zatížené nemovitosti, které nemohou následně převést. Půjčky od ČSTSP dělají starosti mnoha rodinám. Jedná se totiž o staré závazky, kdy lidé splatili svou půjčku, kterou si brali v osmdesátých či na začátku devadesátých let na pořízení, nebo rekonstrukci svých nemovitostí, avšak už nezajistili výmaz zatížení ze svých nemovitostí.
Dotaz čtenáře:
Dobrý den, rozhodli jsme se s manželkou převést náš dům na naši dceru darovací smlouvou. Darovací smlouva byla bezchybná, stejně jako návrh na vklad. Vše jsme podepsali a odnesli na katastr nemovitostí. Teď nám ale z katastru přišlo, že nám na domě vázne nějaká půjčka od ČSTSP, jestli to správně píšu. A že není možné nemovitost převést, dokud katastru nepředložíme, že nic nedlužíme a že byl podán návrh na výmaz té půjčky z katastru nemovitostí. Vůbec si přitom nejsme vědomi, že bychom měli s manželkou jakýkoliv dluh. Zřejmě se jedná o něco starého. Nevíte co s tím?
Odpověď právníka:
Děkuji za položení Vašeho dotazu. Tzv. půjčky od ČSTSP, které váznou na Vaší nemovitosti jsou půjčky od bývalé Československé státní spořitelny, která dříve financovala náklady spojené s pořízením či rekonstrukcí domů a bytů. Jako zajištění pak vkládala na tyto nemovitosti právě zatížení nazvané půjčka od ČSTSP. Nejedná se přitom o klasické zástavní právo, ale o formu zástavního práva ve spojení se zákazem převodu na jinou osobu. Vy jste v průběhu doby sice půjčku splatili, ale zapomněli jste už zajistit výmaz tohoto zatížení ze své nemovitosti. Nyní se pak tento problém řeší třeba i po desítkách let od splacení, a řešení je pak samozřejmě i náročnější. Je tak nutné kontaktovat, nebo ideálně navštívit s listem vlastnictví pobočku České spořitelny a tam požádat o výmaz půjčky od ČSTSP z nemovitosti. České spořitelna pak vystaví tzv. kvitanci o bezdlužnosti a splacení závazku, spolu s návrhem na výmaz tohoto zatížení, které si odnesete na katastr nemovitostí, uhradíte tisíc korun poplatku, a katastr by měl výmaz provét.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PRÁVNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!