Průmysl padá, nové zakázky skomírají


07. 10. 2020  12:00     Tomáš Volf     komentáře (0)

Průmysl pokračuje v pozvolném propadu. V srpnu letošního roku průmyslová výroba meziročně klesla 5,5 %. Trhy čekaly její pád o 2,8 %.

Průmysl padá, nové zakázky skomírají
I když se situace v průmyslu zlepšuje, dlouhodobě se potýká s meziročním poklesem. Naposledy se domácí průmyslová výroba meziročně zvedla v březnu 2019. Tehdy se všeobecně hovořilo o zpomalování ekonomiky a o ochlazování zahraniční poptávky. Vše se pochopitelně změnilo s příchodem koronaviru.

Nové zakázky skomírají. Jejich hodnota meziročně klesla o 9,8 %. Dolů jdou především ty zahraniční, a sice o 11,1 %. Ty tuzemské klesly o 6,6 %. Problém je především v automobilovém průmyslu. Naopak nové zakázky vzrostly v odvětvích produkce počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení.

V meziměsíčním vyjádření se situace může na první pohled jevit jako dobrá, protože za sebou máme tři měsíce kontinuálního růstu, avšak v srpnu již opět klesla o 0,9 %. Faktor, který může zkreslovat celkový obrázek je nízká srovnávací základna s předchozím měsícem.

Do konce roku se situace bude nejspíš pomalu zlepšovat, vše ale mají v rukou politici. Další omezení ekonomiky by znamenalo výraznější propad tempa průmyslu. Další podmínkou je dobrá kondice zahraniční poptávky. Pokud by k restriktivním opatřením ze strany vlády nedošlo, do konce roku se může situace pomalu zvedat.

 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Průmysl padá, nové zakázky skomírají

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32579278447

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 50 000

50000


ČÍSLO TÝDNE - 50 000 právě o tolik klesl počet lidi v exekuci. Nově tak představuje počet lidí v exekuci 736 425 lidí. Pokles počtu lidí v exekuci je velmi dobrou zprávou v této neklidné době. Právě 50 000 lidí mohlo začít život s čistým štítem a bez nesplácených dluhů.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více