Průzkum:
Riziko, úroveň znalostí a dostatek peněz. To jsou nejčastější obavy začínajících investorů


16. 09. 2021  15:50     Air Bank     komentáře (0)

S rostoucí inflací se Češi poohlížejí po různých způsobech, jak mohou zhodnocovat své úspory. Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank investují například do podílových fondů, kryptoměn, nemovitostí, akcií či různých komodit. Zejména začínající investoři ale mají občas z investování obavy. Dotázaní zmiňují především strach z rizika spojeného se ztrátou peněz (66 %). 34 % lidí pochybuje, že má pro investování dostatečnou úroveň znalostí, a 31 % respondentů se domnívá, že nemají tolik peněz, kolik je podle nich pro investování potřeba.

Průzkum: Riziko, úroveň znalostí a dostatek peněz. To jsou nejčastější obavy začínajících investorů




„Mezi překážkami, které lidem brání investovat, převládají obavy ze ztráty vložených peněz. Na jednu stranu je to přirozená úvaha každého začínajícího investora, na druhou stranu je riziko spojené s možnou ztrátou finančních prostředků zároveň logickou a nedílnou součástí jakékoliv investice. Vždy proto záleží zejména na tom, jak k němu investor přistupuje a jaké si pro zhodnocení peněz vybírá investiční nástroje, a samozřejmě také na způsobu diverzifikace, tedy jak rozděluje své investice. Právě vhodné rozložení peněz mezi více různých investičních nástrojů je pro snížení rizika klíčové,“ říká Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank.

Mezi účastníky průzkumu také často zaznívá přesvědčení, že investování nerozumějí nebo na něj nemají dostatek peněz. To spolu se strachem z rizika ztráty peněz patří mezi vůbec nejčastější překážky investování. Respondenti dále také zmiňovali, že nedokážou posoudit, do jakých konkrétních investičních nástrojů by měli investovat (28 %), a 25 % dotázaných si myslí, že investování není vhodné pro lidi, jako jsou oni sami.

„Že je pro investování napřed nutné mít hodně peněz, hluboké znalosti o finančních trzích anebo že to zkrátka není pro běžné lidi, patří mezi časté obavy, se kterými se setkáváme. Existují přitom jednoduché moderní nástroje pro automatické investování, které proces investování usnadní. V Air Bank klientům nabízíme například Zonky Rentiéra, který za investora rozloží vklad do stovek půjček a tím diverzifikuje portfolio. A také několik různých podílových fondů anebo službu Portu. Všechny tyto služby pro investory navíc v Air Bank nabízíme bez vstupních poplatků a lze je jednoduše sjednat online,“ dodává Filip Zavřel.

Oblíbené podílové fondy

Průzkum rovněž ukázal, že dotázaní Češi pro své investice nejčastěji volí podílové fondy (15 %). Druhé místo patří investicím do kryptoměn (10 %), které jsou téměř stejně oblíbené jako investice do nemovitostí mimo vlastní bydlení (9 %) na třetí příčce. Shodný podíl respondentů investuje do individuálních akcií firem a také do komodit, jako je například zlato (v obou případech 6 %). „Úspory Čechů na běžných a spořicích účtech dle statistiky České národní banky aktuálně dosahují zhruba tří bilionů korun. Zároveň ale stoupá míra inflace, která postupně snižuje jejich hodnotu. Jednou z cest proti znehodnocení úspor při akceptaci rizika možné ztráty finančních prostředků tak může být právě investování. Aby však potenciální výnos zároveň nesnižovaly třeba různé poplatky, vyplatí se při výběru investičního nástroje vždy věnovat pozornost smluvním podmínkám,“ uzavírá Filip Zavřel z Air Bank. 

HLASUJTE V NAŠÍ ANKETĚ O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ PROCES ZDE!!

Nejčastější předsudky o investování:

1)     Investování je příliš velké riziko ztráty peněz

Riziko, ať už v jakékoliv míře, k investování vždy patří. Proto by měl začínající investor napřed zvážit, jaký k němu má přístup. Než investor začne investovat, vyplňuje obvykle investiční dotazník, který vyhodnotí jeho zkušenosti, postoj k riziku a vhodnost investičních nástrojů. Investoři, kteří se rizika bojí více, volí zejména konzervativní strategie, kdy riziko bývá zpravidla nízké. Obecně lze říci, že větší riziko může přinést vyšší výnos, ale také větší ztrátu.

2)     K investování jsou potřeba velké znalosti

Pokud investor neplánuje obchodovat denně prostřednictvím brokera na burze, pro zhodnocení svých peněz nepotřebuje rozsáhlé znalosti ani zkušenosti z finančních trhů. Investice například do podílových fondů, cenných papírů nebo třeba půjček jsou dostupné prostřednictvím webových a mobilních aplikací, díky kterým má k investování přístup prakticky každý. 

3)     Pro investování je potřeba hodně peněz

Díky moderním technologiím je dnes možné investovat řádově už od jednotek stovek nebo tisíců korun, často navíc i bez vstupních poplatků. Přesto se stále objevuje častý mýtus, že investování patří mezi výsady bohatých. To ale rozhodně neplatí, začít investovat je možné i s málem, a není tedy nutné ihned vynakládat větší sumy peněz.

Výzkum Air Bank realizovaný agenturou IPSOS se uskutečnil formou online dotazování v červenci a srpnu 2021 na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů ve věku 18 až 65 let.



Průzkum: Riziko, úroveň znalostí a dostatek peněz. To jsou nejčastější obavy začínajících investorů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15497348688

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2540
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6480
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8380
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4915
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0220
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0751
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více