Reálná mzda v Rusku balancuje kolem nuly, průměrný Rus bere 14 178 korun


22. 10. 2020  00:25     Tomáš Volf     komentáře (0)

Rusové se bojí utrácet, což je přirozený jev ve všech ekonomikách v době, kdy se lidé obávají o své budoucí příjmy. To však ruským maloobchodníkům nepomůže.

Reálná mzda v Rusku balancuje kolem nuly, průměrný Rus bere 14 178 korun
Nejnovější čísla o příjmech Rusů dále potvrzují zhoršující se kondici ruské ekonomiky. Průměrná mzda meziročně v Rusku v srpnu vzrostla o 0,1 %, zatímco trhy čekaly nárůst o 1,5 %. Ještě v červenci mzdy rostly tempem 2,3 %. Průměrná mzda se v Rusku posunula na 47 649 rublů, což při aktuálním kurzu vychází na necelých 14 200 korun. Situace v oblasti mezd není jednoduchá. Ještě na přelomu roku mzdy rostly tempem převyšující 6% hranici. S dubnem však přišel pád do červených čísel, ze kterých se sice mzdy v Rusku vyšplhaly do kladných hodnot, ale jen do blízkosti nuly. 

Vše souvisí se vším a dopad snižujících se reálných mezd pociťují především maloobchodníci na tržbách. Ty se v září meziročně snížily o 3 %, což je oproti očekávání trhů zklamáním. O velké překvapení se však nejedná, protože tržby maloobchodníkům klesají už šestý měsíc v řadě. Jejich propad se sice v posledních měsících snižoval, zářijové číslo však opět znamená prohloubení propadu. Rusové se zkrátka bojí utrácet, což je naprosto přirozený jev ve všech ekonomikách v sobě, kdy se lidé obávají o své budoucí příjmy. Pokles tržeb se týká prodejů potravin (pád tržeb o 4,6 %) i nepotravinářského zboží (pokles o 1,3 %).  

Do celé situace navíc promlouvá nezaměstnanost. Ta sice v září klesla z 6,4 % na 6,3 %, ale i tak se jedná na Rusko o poměrně vysoké číslo. Počet nezaměstnaných rusů se dostal na 4,777 mil. Jedná se o první pokles nezaměstnanosti za posledních šest měsíců. Ještě letos na jaře se ruský nezaměstnanost pohybovala hluboko pod 5 %. 

Celkový obrázek ruské ekonomiky však v září vykazuje snižující míru propadu. V září meziročně Rusko kleslo o 3,3 %, což ukazuje na mírnější pokles HDP. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Reálná mzda v Rusku balancuje kolem nuly, průměrný Rus bere 14 178 korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35458601289

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více