Mzdy nerostou rychleji hned z několika důvodů. I když je nezaměstnanost stále velmi nízká, na těchto úrovních ji drží vláda svými podpůrnými opatřeními. Jakmile s nimi skončí, dá se čekat prudký nárůst počtu lidí bez práce. Lidé se nyní spíše obávají o své zaměstnání a na výrazné zvýšení mezd nepomýšlejí. Vyšší nezaměstnanost a nejistota ohledně budoucích příjmů nevytvářejí tlak na zaměstnavatele na rychlejší růst mezd. Pokud nepočítáme letošní druhé čtvrtletí, naposledy v ČR mzdy klesaly na konci roku 2013.
Dalším důvodem je vysoká inflace, která znehodnocuje platy. Růst cenové hladiny se drží prakticky celý rok v blízkosti 3 % tempa. Začátkem roku ČNB kvapem snižovala sazby ve snaze podpořit ekonomiku, ale aktuální klíčová 2T REPO sazba na úrovni 0,25 % jednoduše nestačí krotit růst cenové hladiny.
V dalších měsících se dá čekat, že se můžeme vrátit do poklesu mezd. Trvaleji se situace obrátí v momentě většího rozběhnutí ekonomiky. To sice s sebou ponese další růst cen, ale vyšší tempo aktivity v ekonomice bude mít za následek i růst tlaku na zaměstnavatele.
Tomáš Volf
Celý článek naleznete na www.citfin.cz
Další články k tématu
Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili