Revoluce v dani z platů. Zaměstnanci ušetří i tisíce korun


31. 08. 2020  08:30     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Od ledna roku 2021 má být zrušena superhrubá mzda. Dosud lidé platí daně i z pojištění, které za ně odvádí zaměstnavatel. Předseda vlády Andrej Babiš navrhl a bude prosazovat snížení reálné daně z 20 na 15 procent. Jednalo by se o největší snížení daní v historii České republiky.

Revoluce v dani z platů. Zaměstnanci ušetří i tisíce korun
Daň nyní činí téměř 20 procent z hrubé mzdy

I když platí pro většinu zaměstnanců sazba 15 procent daně, reálně každý hradíme 20 procent z hrubé mzdy. Pokud se totiž nezdaňuje pojištění, je základ pro zdanění nižší. Předseda vlády vážně uvažuje o snížení reálné sazby daně z příjmů, tedy i daně z mezd zaměstnanců z 20 na 15 procent. Snížení by tedy představovalo celou čtvrtinu.

V praxi by se snížení dosáhlo tím, že by byla ponechána sazba 15 procent jako nyní, ale daň by se vypočítávala z o třetinu nižšího základu, tedy jen z hrubé mzdy, bez pojištění. Tím by se dosáhlo velmi vysokého poklesu daňové zátěže.

Snížení daně je i přes pochybnosti reálné

Vláda o snížení daně v předvolením roce bude s velkou pravděpodobností usilovat. Důkazem je skutečnost, že se postupně upouští od původní myšlenky a dohody na tom, že daňová sazba vzroste ze současných 15 na 19 procent, čímž by se reálné zdanění snížilo jen minimálně.

Parametry nové daně z příjmu:

  • Ministryně financí již připustila, že vedle poklesu daně z příjmu na 15 procent bude zavedeno progresivní zdanění. Více vydělávající zaměstnanci by tak platili vyšší sazbu daně. Bude se jednat o již zmíněnou sazbu 15 procent pro lidi vydělávající do 140.000 korun hrubého a 23 procent, pro lidi vydělávající více. Tato vyšší sazba se týká ale výrazně menšího počtu zaměstnanců, například 20 procent. Tím se dosáhne efektu, že se daně sníží všem, protože i dosud hradili více vydělávající zaměstnanci tzv. solidární přirážku k dani příjmu a hradili tak sazbu 23 procenta.
  • Zástupci vlády už připustili, že v případě takto výrazného snížení daně z platů by se zmrazil růst platů státních zaměstnanců. Jednalo by se o logický krok, protože jednak dochází k výraznému poklesu ekonomiky z důvodu koronavirové krize, ale také růst příjmu zajistí právě pokles daně. Státním zaměstnancům tak na výplatních páskách zbyde více, i když jim platy neporostou.
  • Předvolební rok. Jedná se o opatření, které poměrně výrazně sníží daňovou zátěž zejména zaměstnanců, kterých se dosud různé daňové úpravy a úlevy moc netýkaly. I v době krize se tak zvýší velké části zaměstnanců příjmy.

To vše vede k závěru, že vláda skutečně i s pomocí opozice prosadí rekordní pokles daní v objemu až 75 miliard korun.

Ušetřit byste mohli stovky až tisíce korun

Pokud by se daň z příjmu skutečně snížila u zaměstnanců na 15 procent, došlo by k výraznému zvýšení platů u všech skupin.

Zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 korun by po snížení daně získal čistou mzdu vyšší o 1 020 korun měsíčně

Zaměstnanec s hrubou mzdou 25 000 korun by po snížení daně získal čistou mzdu vyšší o 1 275 korun měsíčně

Zaměstnanec s hrubou mzdou 40 000 korun by po snížení daně získal čistou mzdu vyšší o 2 040 korun měsíčně.

Zaměstnanec s hrubou mzdou 50 000 korun by po snížení daně získal čistou mzdu vyšší o 2 530 korun měsíčně.

Zaměstnanec s hrubou mzdou 70 000 korun by po snížení daně získal čistou mzdu vyšší o 3 550 korun měsíčně.

Pokud by na vyšší příjmy už spadala vyšší sazba dejme tomu 19 procent, neušetřil by zaměstnanec například se mzdou 100 000 korun měsíčně 5 070 korun, jako v případě 15 procentní daně, ale pouze 1 070 korun. Navýšení čistého platu by tak bylo stejné jako v případě zaměstnance s platem 20 000 korun hrubého.

Výrazný propad příjmů státního rozpočtu z důvodu snížení daně, který se odhaduje až na 75 miliard korun. Výraznější progrese o níž se původně hovořilo a uvažovalo nakonec zavedena nebude. Vyšší sazby by totiž s největší pravděpodobností zaplatila střední třída, která je základem ekonomiky.

<hr>

Hlasujte v Anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2020 a pomozte nám ho zrušit ZDE!

Páka poplatkyRevoluce v dani z platů. Zaměstnanci ušetří i tisíce korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19180721606

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7360
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,5220
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2800
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6320
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6775
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2450
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0033
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více