Římská říše. Bankovní a obchodní velmoc. Předchůdce EU?


19. 07. 2019  00:01     Miroslav Zeman     komentáře (0)

HISTORIE BANK A BANKOVNICTVÍ: Římská říše existovala více než 800 let. Po většinu této doby dominovala jako velmoc velké části Evropy. Na rozdíl od dnešní EU však Římská říše sjednocovala Evropu silou. ČTĚTE DÁLE!

Římská říše. Bankovní a obchodní velmoc. Předchůdce EU?
Nelze asi srovnávat tehdejší a dnešní poměry a celkový vývoj civilizace a lidského poznání. Faktem je, že původní Řím neměl žádné výhody ve smyslu bohatých nalezišť zlata a dalších surovin, přírodní bohatství, nebo štěstí na slabé sousedy. Řím byl projevem toho, jak efektivní vláda, precizní organizace a sparťanská poslušnost může dovést jeden národ k dominanci nad ostatními. 

V době největšího rozmachu se Římská říše táhla od Španělska, Velké Británie, Francie, části Německa, Rakouska, Rumunska, pokrývala celé území Bulharska, Řecka, téměř celou severní Afriku, Turecko, Izrael a velkou část Sýrie. Římská říše tak měla nepřátele a konkurenci pouze v Barbarských státech na severu - Germáni, Slovani, Keltové, tak na především na východě, zejména Perskou říši. Jinak byla Římská říše po staletí garantem míru a práva ve většině Evropy a nositelem civilizace. Není tedy s podivem, že na území říše mocně rozkvétal obchod a investice. Extenzivně se rozvíjelo zemědělství a to především za účelem uživení rostoucího počtu obyvatel říše a především hlavního města Říma.

Už v této době se uplatňovaly ekonomické aktivity, které známé v různých modifikacích i z dnešní doby. Existovaly právnické osoby, podnikalo se, počítal se zisk, příjmy i náklady. Existoval i silný finanční sektor v podobě bohatých patricijských rodin, které na úrok půjčovali peníze podnikatelům či jiným občanům. Mocně si půjčovali i císaři říše, protože státní pokladna byla v době vlády mnoha císařů značně deficitní. Tedy stav, který známe i z dnešní doby. V době Římské říše už se také začaly objevovat první manufaktury, v nichž pracovali z většiny otroci. Otrok je sice někdo kdo je majetkem svého pána, ale stejně jako u mzdových nákladů zaměstnanců i u otroků museli podnikatelé počítat s náklady na jejich bydlení, stravu, případně vzdělávání a zaučení. 

Jak fungoval obchod uvnitř říše, tak fungoval i ve směru do říše a z říše ven. Vývoz se uskutečňoval zejména ke spřáteleným či neutrálním barbarským kmenům na severu Evropy, nebo až na dálný východ. I dnes nacházejí archeologové zajímavé nálezy římských výrobků či peněz na odlehlých místech Evropě či Asie, které Římská říše nikdy neovládala. 

Římská říše tak fungovala v tehdejších podmínkách a poměrech jako předchůdce dnešní Evropské unie. Garantovala volný obchod, jednotnou vládu s decentralizovanou mocí Římem dosazených vládců a správců a garantoval uplatňování práva ve všech ovládaných územích. To vše před více než 1600 lety a dávno před tím než Evropu ovládl středověk s celkovým hospodářským i kulturním úpadkem.

I toto zamyšlení do historie může ukazovat cestu a směr jak nahlížet na existenci Evropské unie, jako Římské říše starověku a co následovalo po jejím rozpadu.

 

 Římská říše. Bankovní a obchodní velmoc. Předchůdce EU?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15242729632

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3,04


ČÍSLO TÝDNE - 3,04 právě tolik bilionů korun činily v březnu tohoto roku vklady českých domácností v bankách. Proti únoru se však vklady poprvé od roku 2017 snížily. Rekordní inflace nutí střadatele s penězi lépe a efektivněji nakládat než je pouze nechat ležet na účtech u bank.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5900
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1220
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3255
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0335
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8280
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9706
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více