Rok 2022 bude těžký, ale věřme sobě i budoucnosti


31. 12. 2021  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Rok 2022 bude rokem těžkým a náročnám pro velkou část obyvatel České republiky. Po překonání problémů bychom se však mohli dočka naděje na zlepšování. Nové vakcíny proti koronaviru, růst ekonomiky k normálu, snížení inflace, ale na druhou stranu i zvyšování úrokových sazeb. Kromě toho také mnoho nových příležitostí v oblasti elektronizace všech stránek našich životů.

Rok 2022 bude těžký, ale věřme sobě i budoucnosti
Rok 2022 přinese mnoho změn. S největší pravděpodobností se bude jednat i o změny k horšímu. Po trošku pochmurném roku 2021, který byl plný nejistot, překotných změn i omezování, příchází naděje, kterou je nová vakcína proti koronaviru, která se začala masivně aplikovat. Koronaviru jsme se však nezbavili a jehé síla opět v mnoha částech světa sílí.

Využít příležitosti a potenciálu - digatalizace všude, kam se podíváme

Důležité také je, abychom nepromarnili příležitosti, které nám koronavirová krize přinesla. Jedná se zejména o schopnost rychle a efektivně reagovat na podobná ohrožení v budoucnu. Tou cestou je masivní digitalizace ekonomiky a mnoha dalších činností. Zejména ve školství se jedná o cestu, které se nevyhneme. To samé platí i pro širší uplatňování home office, tedy práce z domova nebo elektronické komunikace se státní správou a bankami.

Jakákoliv osobní přítomnost na úřadě, v bance nebo třeba i v práci, by měla být vždy nahraditelná i elektronickou formou. 

Rok 2022 je i naděje i past pro ekonomiku

Ekonomika má už v příštím roce růst. Po letošním skromném růstu, který byl doprovázen velmi vysokou inflací, bude  příští rok ve znamení vyšších úrokových sazeb a tedy i dražších úvěrů, hypoték a snižováním hodnoty mezd. V druhé půlce roku až bychom se však měli dočka klesající míry inflace, která vyvrchlí dle odhadu odborníků v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ekonomika by se mohla dočka dle odhadů růstu o více než 4 procenta. Vše však záleží na vývoji ve světě, vývoje epidemie a obnovení dodávek surovin a materiálů pro výrobu.

Naděje pro politiku

V letošním roce proběhly velmi důležité parlamentní volby. V nich zvítězily pravicově středové koalice. Politika, kterou prosazují bude znamenat spíše snižování míry růstu v krátkodobém horizontu. Pokud se situace zlepší, měli bychom se výsledků dočkat někdy za dva roky, kdy současně s mírou schodku státního rozpočtu se začne výrazněji zvedat i ekonomika. Vše však do velké míry nezáleží jen na nás, ale také na vývoji ve světě. Otázkou také je, do jaké míry bude nová vláda stabilní a akční. Historické zkušenosti zatím nikdy nedopadly v tomto směru dobře. Jakmile se mělo dohodnout a spolupracovat více partnerů, vždy to skončilo nestabilitou, hádkami a nejistotou.  

Ať už to dopadne jakkoliv, a doufejme, že pro Českou republiku a její občany co nejlépe, bude stát před novou vládou mnoho výzev, které bude muset řešit.Rok 2022 bude těžký, ale věřme sobě i budoucnosti

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19522129895

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7950
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2775
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6600
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0040
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více