Ručíte nemovitostí svým dětem? Můžete o ni snadno přijít


19. 12. 2022  05:26     Miroslav Zeman     komentáře (1)

PRÁVNÍ PORADNA - důvěra ve své děti se někdy nemusí vyplatit. Zvlášť když dáváte v sázku svou střechu nad hlavou. Stačí málo, třeba zásah nemoci, či nezodpovědný partner, a můžete o svůj dům nebo byt velmi snadno příjít.

Ručíte nemovitostí svým dětem? Můžete o ni snadno přijít
Jiřině letos bude 73 roků. Je to svižná a čilá paní, která lpí na své rodině a udělala by pro ni cokoliv. O tom svědčí i tento reálný příběh. Jiřina má dvě děti. Dceru a syna. Když si dcera našla přítele, začala žít jen jím a nic jiného jí nezajímalo. Přestala k Jiřině jezdit tak často jako dříve a plně svůj čas věnovala novému příteli. V poslední době ji však několikrát navštívila. Dcera přednesla Jiřině příběh o tom, jak se jim podařilo s přítelem sehnat velmi výhodně dům nedaleko od bydliště Jiřiny, jak je dům skvělý a jak si ho vždy přála. Bohužel na pořízení domu jim chybí s přítelem milion korun. A zřejmě tak o tu jedinečnou šanci přijdou. Pak už dcera čekala diplomaticky na názor a vyjádření maminky Jiřiny. Ta sice milion korun nemá, ale má dům, kterým by mohla dceři ručit, protože ten nový ještě není stále zapsaný v katastru nemovitostí, jedná se totiž o nedokončenou stavbu na kterou prý dceři hypotéku neposkytnou. Nyní po odjezdu dcery se Jiřina obrátila na právníka se svou otázkou...

Jiřina: Pane doktore, nechci Vás obtěžovat. Jsem už v podstatě rozhodnuta, jen bych chtěla znát Váš názor na celou věc, abych měla lehčí svědomí. Poradíte mi prosím? Chci dceři ručit svým domem, aby si mohla pořídit své vysněné bydlení. Když je ona šťastná, budu i já. Už jsem také stará a kromě syna, vnoučat a dcery nikoho nemám. A rozhodně bych nechtěla o kohokoliv z nich přijít. Jak bych měla celou věc udělat a na co bych si měla dát případně pozor?


Odpověď právníka: Paní Jiřino, rozumím Vašim obavám a rozumím i tomu, že chcete svou dceru potěšit a pomoci jí splnit její sen. Na druhou stranu se na věc podívejte i optikou své dcery. Také jí stejně tak jako Vám záleží na Vás a Vašem štěstí? Vycházím z toho, že ve svém popisu jste uvedla, že dcera v minulých měsících a letech nejevila o Vás nějaký vážný zájem, na rozdíl od syna. Nyní se to najednou změnilo, ale s tím zájmem přišel i požadavek na pomoc. Musíte si uvědomit, že to co po Vás dcera chce je vysoce riziková transakce a to pouze pro Vás. V podstatě zástavou svého domu zaplatíte pořízení domu dcery. Pokud se dcera například následně rozejde s partnerem, nebo se dostane do finančních problémů a nebude schopna splácet svůj dluh vůči bance, banka se obrátí na Vás jako zástavce a následně může požadovat uhrazení dluhu, nebo prodej Vašeho domova. Zatímco dcera ponese riziko pouze minimální. Navíc se tohoto rizika nemusíte zbavit po mnoho desítek let, kdy bude dcera splácet svůj dluh. Nevím zda by byla dcera schopna přestat dluh hradit. Někdy to může přijít i bez ohledu na vůli toho člověka, ale známe ze své praxe spoustu případů, kdy rodiče přišli o střechu nad hlavou a celá tato pomoc vedla pouze k tomu, že jejich dítě se s nimi definitivně rozešlo. Pokud Vám mohu radit, neriskujte. Dcera si jistě poradí i bez této pomoci, jen to bude o něco složitější ale věc určitě řešitelná je. A po odmítnutí této vysoce rizikové pomoci, také zjistíte, zda dcera i nadále bude s Vámi ráda, a bude se s Vámi stýkat stejně jako je tomu teď, a nebo se opět situace změní a Vy budete na druhém místě. Tedy zjistíte, zda šlo pouze o ty peníze a nebo jde i o Vás samotnou.

Při vložení vaší nemovitosti jako zástavy nikdy neriskujte. Například nemoc, ztráta zaměstnání, odstěhování do zahraničí či další dluhy vašeho potomka či kohokoliv jiného mohou vše velmi rychle změnit. Banka uplatní právo na prodej zástavy, a vy o střechu nad hlavou přijdete.
Ručíte nemovitostí svým dětem? Můžete o ni snadno přijít

ručení nemovitostí
1) schopná banka vezme do zástavy (a patřičně ocení) pozemek s rozestavěnou stavbou 2) ručení a zás...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

39252365584

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4710
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2975
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4065
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9197
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více