Sazby v prosinci mohou dosednout na dno


08. 11. 2016  14:55          komentáře (0)

Sazby hypoték klesají s menšími přestávkami 7 let v řadě, nyní přichází okamžik, který může toto období ukončit. Jak to aktuálně vypadá s úrokovými sazbami hypoték? Blíží se cenové dno a co tomu nasvědčuje? 

Sazby v prosinci mohou dosednout na dno
Vývoj hypotečních sazeb dlouhodobě sledujeme prostřednictvím systematického monitoringu nabídkových sazeb jednotlivých bank. Kromě aktivních cenových změn, kdy se snaží některou z hypoték cenově zatraktivnit, dochází v nabídkách bank v poslední době také změnám technického typu související s přenastavováním pásem LTV*, které plyne z regulace LTV ze strany České národní banky. V uplynulém měsíci jsme zaznamenali cenové změny u hypoték Raiffeisenbank, mBank, Expobank a Oberbank, přičemž v případě prvních tří bank se jednalo o snížení. Oberbank sazby naopak zvýšila. 

graf

 

Výsledkem je pokles titulního indexu GOFI 70 (měří sazby hypoték poskytovaných v pásmu LTV 0 – 70 %), který v říjnu korigoval svou hodnotu o 3 setiny procentního bodu z 1,88 % na 1,85 %. Oproti loňskému roku jsou dnes 70% hypotéky o 29 bazických bodů úrokově levnější, což v měsíční splátce u 2milionové hypotéky s 20letou splatností dělá rozdíl 275 Kč.

 

Tip: Pro porovnání dvou variant hypoték můžete využít kalkulačku Srovnání dvou hypoték na portálu golemfinance.cz

 

K mírnému poklesu došlo i v dalších sledovaných kategoriích hypoték jak s fixní (GOFI 85 a GOFI 100**), tak variabilní sazbou. Index GOFI 70 VAR v říjnu klesl na 2,09 %. I nadále však zůstávají floatové hypotéky v průměru výrazně dražší, než úvěry s fixní sazbou. Přitom není to tak dlouho, kdy variabilní sazby byly o několik desetin procentního bodu pod fixními sazbami. V roce 2014 však došlo k obratu, fixní sazby výrazně zlevnily a od té doby rozdíl v neprospěch variabilních sazbách s menšími přestávkami spíše narůstá.

graf2

 

Blíží se úrokové dno?

V posledních dvou měsících vidíme na trhu obrat a v prosinci očekáváme dosažení úrokového dna (měřeno úrokovými indexy nabídkových sazeb) a postupné změně struktury cenové nabídky. Podle našeho názoru v nadcházejících měsících zdraží úvěry na dlouhé fixace nad 5 let, které se nyní prodávají pod cenou.

 

Sazby jsou nyní na rekordních minimech a v příštím roce se očekává jejich nárůst. Klienti dlouhodobé fixace poptávají a pozitivní odezvu nacházejí i na straně nabídky. Banky s ohledem na blížící se platnost zákona o spotřebitelském úvěru, který částečně zvolní podmínky předčasného splacení úvěru, chtějí klienty s co nejdelší fixací a tím pádem tento typ sazeb cenově zvýhodňují. Druhým důležitým faktorem, který indikuje brzký cenový obrat, je vývoj křivky ceny peněz na mezibankovním trhu. Pěti- a víceleté swapy v říjnu výrazně rostou, čímž bankám zdražují peníze na vstupu a pokud na trhu nedojde k obratu, tak se tento faktor projeví s odstupem i v cenách hypoték.  

„Podle našeho názoru dojde na konci roku minimálně k zastavení poklesu úrokových sazeb hypoték a u některých typů pravděpodobně dojde i ke zdražení. Cenový nárůst očekáváme u hypoték s fixací nad 5 let a u úvěrů s vyšším LTV,“ uzavírá Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření.

 

………………………..

*LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a částkou úvěru

** ČNB doporučila bankám zastavit poskytování hypoték s LTV nad 95 %. Přesto 2 banky v tomto pásmu hypotéky nabízejí, proto tento segment i nadále monitorujemeSazby v prosinci mohou dosednout na dno

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28389283596

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3590
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5035
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5545
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1228
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více