Spotřebitelské organizace:
Novela zákona o úvěru pročistila trh


14. 06. 2017  00:40     ČTK     komentáře (0)

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od 1. prosince 2016, pročistila trh a zlepšila situaci spotřebitelů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi spotřebitelskými organizacemi. Upozornily ale na to, že na důkladnější zhodnocení dopadů je ještě příliš brzy. Varovaly také před nástupem lichvářů, kteří stojí mimo dohled centrální banky.

Spotřebitelské organizace: Novela zákona o úvěru pročistila trh
Ještě další rok totiž potrvá takzvané přechodné období, během něhož Česká národní banka přezkoumává žádosti o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. "Není vyloučeno, že ČNB mezi žadateli objeví nějakého poskytovatele, který by se dal za úvěrového predátora považovat a který podal žádost pouze s cílem využít ještě alespoň to přechodné období," uvedla Kristýna Schreilová z občanské poradny Remedium. Podobně situaci komentuje také ministerstvo financí. V současnosti procházejí tyto subjekty licenčním řízením, díky němuž dojde k výraznému pročištění trhu, což bylo jedním z cílů nového zákona. Na nějaké obsáhlejší hodnocení bude vhodné počkat alespoň do konce tohoto roku, řekl dnes ČTK Jakub Vintrlík z oddělení komunikace MF.

Do 1. března musely všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, požádat o licenci ČNB. Ta má 15 měsíců na rozhodnutí. Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo podle odhadů asi 55.000, nový zákon má trh výrazně pročistit. Požadavky ČNB pro licenci jsou kapitál 20 milionů Kč, prokazatelnost peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání. O licenci požádalo pouze několik desítek subjektů. Zároveň ale ti, kteří se s pochybnými úvěry a jejich klienty střetávají denně, vidí mírný optimismus. "Ukazuje se totiž to, co jsme předpokládali, ale v delším časovém horizontu, že regulace neférových podmínek vytvoří prostor pro legální a férový úvěrový byznys," uvedl Daniel Hůze ze Člověka v tísni. "Změny jsou evidentní. Některé nepoctivé firmy trh opustily. Jsou ale i společnosti, které požádaly o licenci a

do poloviny příštího roku budou moct podnikat, i když je zcela evidentní, že jejich obchodní model je postaven na poplatcích a pokutách. Tyto firmy by neměly licenci obdržet," míní ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Trh se podle něj zprůhlednil a nepotvrdily se katastrofické scénáře, že dohled zkolabuje. Spíše schází dostatek informací o tom, jak probíhá licenční proces a jak se odborná veřejnost může svými podněty podílet na očistné funkci tržního dohledu. Zatím chybí mechanismus spolupráce mezi dohledem a těmi, co denně pracují s tržní realitou. Výsledkem může být nekontrolovatelný boom nelegálního poskytování úvěrů a zastavárenského lichvaření, varoval. Rovněž se objevuje staronová praktika, půjčka na živnostenský list, jež má mnohá úskalí. "Náš klient byl přemluven, aby si kvůli žádosti o úvěr zřídil živnostenské oprávnění, a v důsledku toho o ochranu zákona o úvěru přišel," uvedl Schreilová. Takový úvěr je totiž sjednán jako podnikatelský. Například u úvěrové firmy Profi Credit toto není možné. "Při sjednání podnikatelského úvěru žádáme určitou dobu trvání živnostenského oprávnění a také předložení historie podnikání. Kdo přijde s čerstvým živnostenským listem, má u nás smůlu," doplnila marketingová ředitelka firmy Dana Hakavcová.Spotřebitelské organizace: Novela zákona o úvěru pročistila trh

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více