Starobní důchod si posílá do banky už 59 % lidí, na poštu jde jen 23 %


23. 07. 2014  16:48          komentáře (0)

Představa, že senioři tráví každý měsíc hodiny na poště čekáním na důchod, už dnes není pravdivá. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti STEM/MARK, na poštu si dnes pro starobní důchod chodí už jen 23 % lidí. Dalších 18 % si nechává peníze nosit domů poštovním doručovatelem. Vůbec nejvíce seniorů, celých 59 %, si už dnes ale nechává důchod zasílat elektronicky na účet v bance. Důvodem jsou klesající bankovní poplatky i jednodušší bankovnictví, s kterým přišly takzvané nové banky.

Starobní důchod si posílá do banky už 59 % lidí, na poštu jde jen 23 %




„Velkou výhodou posílání důchodu na účet v bance je, že si klient nemusí vyzvedávat všechny peníze najednou a pak je nosit v hotovosti domů. Své peníze má přitom díky platební kartě nebo hotovostním výběrům kdykoliv k dispozici,“ vysvětluje Zdeněk Románek, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Jak zjistil průzkum, účet u některé z bank má i 22 % seniorů, kteří si pro důchod stále chodí na poštu nebo si ho nechávají doručovat domů v hotovosti. Účet ale pro posílání důchodu zatím nevyužívají, protože podle svých slov potřebují hotovost (27 %), ze zvyku a pohodlnosti se nechtějí změnou zabývat (27 %) nebo mají k bankám obecnou nedůvěru (23 %). Ti, kdo účet nemají vůbec, nejčastěji uvádí, že ho k ničemu nepotřebují (35 %) nebo nechtějí platit poplatky spojené s vedením účtu a s výběry hotovosti (31 %).

„Obavy z poplatků už dnes nejsou na místě. Na trhu lze najít několik bank, které nabízí většinu běžných služeb zdarma. U nás si navíc mohou klienti na jednu smlouvu založit až deset běžných účtů nejen pro sebe, ale i ostatní členy rodiny, třeba starší maminku nebo tatínka. V praxi všichni ušetří za poplatky, které by jinde platili za vedení účtu pro každého člena rodiny zvlášť,“ uzavírá Zdeněk Románek.

Právě postupné snižování poplatků je jedním z důvodů, proč si dnes už celých 59 % seniorů nechává posílat svůj starobní důchod do banky. Druhým důvodem je zjednodušování bankovních služeb, s kterým přišly před pár lety takzvané nové banky. Například na pobočkách Air Bank používají bankovní asistenti stejné internetové bankovnictví jako klienti doma a dívají se s nimi i na jeden monitor. Klient se s ním tak jednoduše seznámí už při založení účtu a ani starší člověk pak nemá problém s ním pracovat i doma.

„Jen během posledních dvou let si k nám začalo posílat důchod přes 13 tisíc klientů nad 65 let. Starší klienti často přichází na doporučení svých dětí, které jim někdy s otevřením účtu a nastavením služeb pomáhají. I bez jejich pomoci to však díky jednoduchým službám zvládají,“ doplňuje Zdeněk Románek.

Starobní důchod si nechávají na účet posílat o něco častěji senioři, kteří i přes svůj důchodový věk stále aktivně pracují. Této možnosti využívají více než tři čtvrtiny z nich. I u nepracujících seniorů jde ale o více než polovinu.

 

Co je potřeba udělat pro zasílání důchodu na účet u banky

Klient, který si o důchod žádá poprvé a zatím jej nepobírá v žádné podobě:

  1. Zajít na pobočku vybrané banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.

  2. Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).

  3. Podepsanou žádost následně musí sám klient odnést na příslušný úřad, který žádost vyřídí. Peníze z důchodu začnou na účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.

Klient, který si důchod zatím vyzvedává na poště, nechává si ho donášet nebo si ho už nechává posílat do banky, ale chce ji změnit:

  1. Zajít na pobočku vybrané nové banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.

  2. Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).

  3. Podepsanou žádost následně zpracuje sama banka a odešle ji k vyřízení na příslušný úřad. Peníze z důchodu začnou na nový účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.



Starobní důchod si posílá do banky už 59 % lidí, na poštu jde jen 23 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15611222192

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8355
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5095
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0773
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více