Téměř každý desátý klient dá přednost variabilní sazbě


04. 10. 2011  01:04     Luboš Svačina     komentáře (0)

Zájem o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou roste. Z aktuálních statistik vyplývá, že hypotéku bez fixované úrokové sazby si v srpnu pořídil téměř každý desátý klient. Rostoucí poptávka nenechává banky v klidu a další bankou, která přichází na trh s produktem s variabilní úrokovou sazbou je Raiffeisenbank. Ta díky zmíněné novince bude mít v nabídce již dva hypoteční produkty bez fixace úrokové sazby.





Podíl hypoték s variabilní úrokovou sazbou v posledních měsících dynamicky roste a v měsíci srpnu již tvořily variabilní hypotéky 7 % celkového počtu nově sjednaných hypoték, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. Pokud však k těmto číslům připočteme také produkci LBBW Bank a mBank, které se statistik neúčastní, ale u nichž hypotéky s variabilní úrokovou sazbou rovněž představují významnou část produkce a zohledníme aktuální vývoj a novinky na trhu, je možné, že variabilní hypotéky dosáhnou 10% podílu ještě před koncem letošního roku. 

    Zdroj: www.hypoindex.cz  

Hypotéku s variabilní úrokovou sazbou v současnosti na českém trhu nabízí 7 bank, přičemž klienti mají na výběr ze sazeb vázaných na 3měsíční, 1měsíční ale i jednodenní mezibankovní sazbu PRIBOR. Jednou z prvních bank, která přišla s plovoucí úrokovou sazbou, byla Raiffeisenbank s Variabilní hypotékou, jejíž sazba je navázána na jednodenní PRIBOR. Novinkou, kterou banka představí v tomto týdnu je možnost sjednat si plovoucí úrokovou sazbu ke stávající produktové nabídce úvěrů Klasik. Sazba v tomto případě bude navázána na 1M PRIBOR a banka tím pádem bude mít ve své nabídce již 2 produkty bez pevně zakotvené úrokové sazby.

 

Variabilní hypotéky lákají klienty flexibilitou a především nízkou úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje hluboko pod třemi procenty. Klienti však musejí počítat s tím, že stejně jako sazby rychle klesly, stejně rychle mohou začít růst a nárůstem měsíční splátky dojde k většímu zatížení rodinného rozpočtu. V současné chvíli však pro rychlý nárůst sazeb zatím nic nehovoří a v případě nutnosti klienti mají vždycky možnost přejít na fixovanou úrokovou sazbou. Ovšem pozor, ta může růst stejným tempem, ne-li vyšším, než variabilní sazby. 

 

Procentuální podíl hypoték s fixní úrokovou sazbou v severských zemích

Kombinace variabilních a fixních úrokových sazeb je ve světě běžná a podíl fixních a variabilních hypotečních sazeb se v jednotlivých zemích liší. Zajímavé dlouhodobé porovnání můžeme vidět v grafu skandinávských zemí. Ve Švédsku je vidět více konzervativní přístup, podíl fixních sazeb převažuje a dlouhodobě osciluje kolem 60% až 70%. V Dánsku je poměr zhruba na polovině, ale v Norsku dominují variabilní sazby, fixní mají dlouhodobě podíl jen 10%. Variabilní hypoteční sazby mají své místo na trhu, nicméně je třeba říct, že mají také svá rizika. Ty by měly být plně pod kontrolou, jak ze strany bank, tak ze strany klientů.

     

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

 

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

 

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank



Téměř každý desátý klient dá přednost variabilní sazbě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12579401536

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3060
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4400
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5935
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0060
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0918
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více