Termín pro zaplacení daně z nemovitostí dnes končí. Opozdilci budou platit tučné pokuty


01. 06. 2020  08:23     Miroslav Zeman     komentáře (1)

1. červen je posledním dnem pro řádné a včasné zaplacení daně z nemovitých věcí. Ten kdo zaplatit daň opomene, může se vystavit vysokým a nepříjemným sankcím. Sankce může přesáhnout i 500 korun a každým dnem roste.

Termín pro zaplacení daně z nemovitostí dnes končí. Opozdilci budou platit tučné pokuty




Opozdit se s platbou daně z nemovitosti se nemusí vyplatit. Výše sazeb u této daně nejsou vysoké. Nejčastěji se daň u bytu v Praze pohybuje mezi 1000 až 3000 korun za rok. Záleží jaký koeficient si příslušná městká část zvolila. Na menších městech se pak u této daně velmi často vejdeme s přehledem do 700 korun za celý rok.

I proto se nevyplatí tuto daň ignorovat a včas ji nezaplatit. Finanční úřady usnadňují zaplacení této daně i tím, že ji každoročně připomínají zasíláním složenky, nebo výzvy k platbě do datové schránky, pokud ji poplatník vlastní. Povinnost platit daň z nemovitosti má každý člověk, který vlastnil v České republice byt, dům nebo pozemek. 

Při nesplnění povinnosti řádně daň uhradit do stanoveného dne splatnosti, tedy do 1. června příslušného roku se ještě nemusí nic stát. Poplatník má ještě pět dnů na to, aby v dodatečné lhůtě zaplatil. Pokud ani poté nezaplatí, může očekávat do několika týdnů obsílku finančního úřadu s výzvou ke splnění povinnosti a uplatnění sankce 0,05 procenta z dlužné částky za každý den prodlení. 

Pokud ani poté daň nezplatíme, může finanční úřad uplatnit jednorázovou tvrdou sankci 500 korun. I to může být vysoká částka, vzhledem k tomu, že samotná daň z příjmů se pohybuje na úrovni několika stovek, maximálně několik tisíc korun. Nikomu také určitě není příjemné, když se o něj začne zajímat finanční úřad. Delší prodlení se zaplacením daně už se rozhodně nevyplatí, protože následující exekuční kroky finančného úřadu, které mohou dlužnou částku zvýšit až na mnohanásobek, původně stanovené daně.


Hlasujte v Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2020 a pomozte nám ho zrušit ZDE!

Páka poplatky



Termín pro zaplacení daně z nemovitostí dnes končí. Opozdilci budou platit tučné pokuty

Nevim, no
Loni jsem na daň zapomněl a zaplatil ji až v půlce srpna a taky se prd stalo....
Diskutovat (1)