Tržby maloobchodníků v březnu zažily strmý pád, duben bude nejhorší a s květnem se situace zlepší


06. 05. 2020  05:41     Tomáš Volf     komentáře (0)

Maloobchodní tržby (bez prodeje automobilů) za březen meziročně klesly o 8,9 %, meziměsíčně o 12,2 %. Tržby maloobchodníků půjdou meziročně v dalších měsících ještě dolů. Kromě samotného zmrazení nabídky většiny maloobchodníků bude důvodem také rostoucí nezaměstnanost. Ta za duben předběžně vzrostla na 3,4 % a dá se čekat, že bude v nejbližších měsících ještě růst.

Tržby maloobchodníků v březnu zažily strmý pád, duben bude nejhorší a s květnem se situace zlepší
Zvyšující se počet lidí s nižšími příjmy či dokonce bez práce bude omezovat spotřebitelskou poptávku. Obava o budoucí příjmy dopadá na všechny, a proto se jejich spotřeba omezuje na nezbytně nutné zboží.

Zlepšení však není daleko. Meziroční srovnání všech statistik bude ještě řadu měsíců vyznívat negativně. Pokud se dosavadní plány vlády na uvolnění restriktivních opatření v souvislosti s koronavirem nezmění, pak lze očekávat první meziměsíční zlepšení tržeb maloobchodníků už v květnových číslech.

Největší pokles zaznamenaly prodejci oděvů (64,9 %) a sportovního zboží (47,1 %). Tradičně rostl prodej přes internet (20,8 %), u něj se dá však čekat v dubnu výraznější nárůst. Naopak lépe si stály prodejci farmaceutického zboží (9,1 %) a potravin.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Tržby maloobchodníků v březnu zažily strmý pád, duben bude nejhorší a s květnem se situace zlepší

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

23584505930

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

205


ČÍSLO TÝDNE - 205 miliard korun. Právě tolik činil schodek státního rozpočtu ke konci měsíce červenec roku 2020. Jedná se o historicky nejvyšší schodek samostatné České republiky. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více