TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY:
Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá


12. 08. 2019  00:31     Miroslav Zeman     komentáře (0)

TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Úvěrový trh v České republice patří ke nejbezpečnějším v Evropě. Podíl neplatičů, tedy těch kdo řádně nesplácí své úvěry je i v porovnání s vyspělými zeměmi nízký a podíl těchto neplatičů navíc stále klesá.

TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá
Dluhy tuzemských občanů dosáhly v celkovém objemu více než 2 biliony korun. Zvýšily se tak meziročně o 162 miliardy korun. Naopak objem nesplácených úvěrů se snížil o 6 miliard korun na 41 miliardy korun.

Podíl neplatičů také postupně klesá. Tuzemské banky tak v podstatě vůbec nejsou ohroženy rizikem velkého objemu nesplácených úvěrů, jako je tomu u mnoha bank v zahraničí. Není také na místě brzdit trh úvěrů a hypoték, který je velmi stabilní a bezpečný.

Za nárůstem úvěrů přitom mohou do velké míry hypoteční úvěry. Na jedné straně sice došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotečních úvěrů způsobeném regulací České národní banky, na druhou stranu však zájem o hypotéky začal po podzimním loňském vrcholu klesat až z počátkem tohoto roku. Ačkoliv k poklesu trhu s hypotékami nakonec skutečně dochází, nemělo by být tohoto cíle dosahováno zásahy z vnějšku, které degenerují trh.

Právě hypoteční úvěry mají přitom velký podíl na bezpečnosti úvěrového portfolia tuzemských bank. Na rozdíl od jiných druhů úvěrů totiž hypoteční úvěry rostou nejvíce. Hypoteční úvěry navíc patří mezi nejbezpečnější druhy úvěrů. Jsou totiž na rozdíl od spotřebitelských úvěrů zajištěny nemovitostí a tudíž je banka v případě nesplácení úvěru výrazně více chráněna, než v případě klasických, neúčelových úvěrů. Podíl neplatičů patří právě v případě hypotečních úvěrů k těm nejnižším.

Na pozitivním vývoji na trhu úvěrů a zvyšování jejich bezpečnosti má dále vliv rekordně nízká nezaměstnanost, která snižuje počet neplatičů, resp. lidí, kteří nejsou schopni splácet své závazky. Lidé, kteří pracují mají možnost našetřit na své budoucí výdaje a tak nejsou tolik závislí na využívání prostředků z úvěrů. I to je důvodem proč počet dlužníků klesl meziročně o 27 tisíc, na celkových 3,03 milionů. I tento fakt prokazuje, že Česká republika není zemí, která funguje pouze z úvěrů a její občané jsou předluženi, resp. nehrozí, že by lidé v České republice byly hromadně a globálně ohroženi rizikem nemožnosti splácet své závazky.

NÁŠ SERIÁL O ÚVĚRECH, ÚVĚROVÝCH PRODUKTECH A FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!

S partnerem speciálu o úvěrech

 TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

19770775554

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více