Účet GSM banking vyjde dost draho (MfD, 13.6.2006)


01. 01. 2005  01:00     Kateřina Štíchová     komentáře (0)

Jako za každou bankovní službu i za GSM banking její uživatel platí. U tohoto kanálu přímého bankovnictví je však potřeba počítat s tím, že poplatky mu počítají hned dvě instituce - banka a mobilní operátor.




Účet GSM banking vyjde dost draho



Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.06.2006
Název: Účet GSM banking vyjde dost draho
Ročník: 17
Číslo: 137
Autor: KATEŘINA ŠTÍCHOVÁ
Str.: 04 - Peníze
Pořadí: 01
Rubrika: Peníze
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 13.06.2006 06:38:21
Identifikace: MF20060613000255

Text:

Jako za každou bankovní službu i za GSM banking její uživatel platí. U tohoto kanálu přímého bankovnictví je však potřeba počítat s tím, že poplatky mu počítají hned dvě instituce - banka a mobilní operátor. Poplatky v případě aktivního používání GSM bankovnictví nabíhají opravdu rychle, a i když to nejsou horentní částky, rozhodně mohou s vaším celkovým účtem zahýbat.

Poplatky, kam se podíváte


Banky si nechávají zaplatit u naprosté většiny služeb jejich pasivní vedení i jednotlivé použití. V případě GSM bankingu to platí také. Aktivace služby bývá u českých bank bez poplatku, avšak pokud nevyužíváte některý z balíčků služeb, budete za GSM banking platit měsíčně paušál ve výši od 20 do 40 korun. U,"balíčkových" kont je tento kanál přímého bankovnictví v ceně.
GSM banking je vnímán spíše jako doplňkový způsob přímého bankovnictví, například u ČSOB jej nelze zřídit jinak než v kombinaci s telefonním bankovnictvím. Díky tomu však zase získáte slevu na poplatku - ze 40 na 20 korun.
Ceny za jednotlivé operace se pohybují v řádech několika korun. U aktivních služeb je poplatek za provedení podobný jako u internetbankingu, a to dvě až osm korun.
Nemusí to však být jediná finanční částka spojená se zadáním příkazu. Při vyčíslení nákladů na jeden příkaz zadaný pomocí GSM bankingu je nutné u GE Money Bank a HVB Bank započíst ještě takzvanou odpovědní SMS zprávu, která potvrdí, že příkaz byl přijat ke zpracování. Ta stojí korunu u HVB Bank a 2,50 koruny u GE Money Bank.
Více bank zpoplatňuje využívání pasivních služeb GSM bankovnictví. Jestliže se dotážete na zůstatek účtu, historii obratů, kurz vybrané cizí měny nebo úrokovou sazbu, opět zaplatíte za odpovědní esemesku - výjimkou je pouze ČSOB a Česká spořitelna, kde je to zdarma.
Banky mají obvykle cenu za jednu vyžádanou SMS určenou jednotně. Najdou se však i výjimky - HVB Bank má GSM bankingové esemesky rozčleněny do několika skupin. Ceny lze rozdělit i podle toho, jaký cenový program klient využívá (eBanka) . Určitý počet zaslaných SMS může být i součástí měsíčního paušálu.

Započtěte i operátora


Posledním dílčím nákladem, který je třeba do celkové částky za jednu operaci provedenou přes GSM banking započítat, je poplatek mobilnímu operátorovi za každou odeslanou SMS zprávu. Jeho výše se odvíjí od tarifního programu, který máte aktivovaný.
U měsíčního paušálu jeho majitel platí většinou operátorovi korunu až dvě. Majitelé předplacených SIM karet však mohou za SMS zprávu platit až 3,70 koruny (platí pro jeden z tarifů Eurotel Go).
Jestliže tedy chcete spočítat, na kolik vás jedno odeslání příkazu přijde například u Živnostenské banky u konta Economy přes Vodafone kartu, dostanete se ke sčítání položek: 6 korun za platební příkaz + 2,38 koruny za odeslanou esemesku operátorovi + 1,90 koruny za odpovědní SMS z banky. Celková suma je tedy 10,50 koruny.
Jestliže bychom toto zadání měli porovnat s jiným produktem téže banky - telebankingem, pak se dostaneme na částku 13 korun (6 korun příkaz, 6 korun položka účtovaná bankou za spojení telefonním bankéřem, 1 koruna jednorázové bezpečnostní heslo TAN). GSM je tedy v tomto případě levnější.

Rozdíly jsou velké, vybírejte pečlivě


Jak dopadly jednotlivé banky ve srovnání v našich modelových příkladech? Která je nejlevnější? Pro propočet cen jsme zvolili dva příklady. Do výpočtu nebyly zahrnuty poplatky za služby jednotlivých operátorů vzhledem k jejich velmi rozdílné výši - i v rámci jednoho operátora by jinak vyšla cena pro klienta s paušálem a jinak pro zákazníka s předplacenou kartou, přičemž rozdíly existují samozřejmě i mezi jednotlivými paušály.
Z pohledu na tabulku je zřejmé, že rozdíly u jednotlivých bank v měsíčních nákladech jsou opravdu značné. U obou modelových klientů se vysoko umístila Poštovní spořitelna zejména díky absenci paušálu za GSM banking, stejně jako díky nulovým poplatkům za příchozí tuzemské platby.
U ČSOB a České spořitelny jsou výhodou nulové poplatky jak za potvrzující SMS o přijetí transakce, tak za vyžádané SMS o zůstatku, historii a podobně. V případě aktivního klienta se jako první umístila Živnobanka, a to díky svému balíčku Osobní menu Standard, který je k aktivnímu klientovi cenově a transakčně přívětivý. Jeho majitel totiž v rámci měsíčního paušálu získává všechny elektronické transakce zdarma - tedy příchozí i odchozí platby či platby uskutečněné na základě trvalých příkazů či inkas plus některé další služby.
Připravili jsme modelový příklad. Banky nabídly službu podle zadaných požadavků, některé službu zařadily do balíčku, takže klient dostane ještě něco navíc. Například Česká spořitelna má v balíčku kromě dvou elektronických transakcí v ceně za měsíční vedení i dva výběry z bankomatu ČS zdarma, podobně Živnobanka dva výběry ze svých bankomatů v rámci konta Economy. Obalíčku Osobní menu Standard od Živnobanky a jeho zvláštní konstrukci jsme se již zmiňovali výše.
Stejně tak u většiny bank za dané měsíční náklady získáte všechny kanály přímého bankovnictví. Výjimku tvoří GE Money Bank, v jejímž kontu Genius jsou kromě vedení účtu s výpisem dvě služby zdarma -tedy pouze v příkladu uvedená platební karta a GSM banking. Podobně je tomu u Raiffeisenbank s Kompletkontem Start a Živnobanky s kontem Economy, zde je opět pouze jeden kanál přímého bankovnictví v rámci měsíčního paušálu. Poštovní spořitelna pak má jen telebanking pro pasivní operace.

***

U mobilní banky se vám může snadno stát, že za jednu operaci zaplatíte až třikrát

Na kolik vyjde používání GSM Bankingu

Málo aktivní klient:


* vedení běžného účtu s aktivní službou GSM bankovnictví
* 2 převody na účet v jiné tuzemské bance (zadané přes GSM banking)
* 2 příchozí platby z jiné tuzemské banky
* 2 platby na základě trvalého příkazu do jiné banky
* 1 platba SIPO
* měsíční výpis z účtu zaslaný poštou
* platební karta
* 2x zjištění zůstatku přes GSM banking
* 1x zjištění historie transakcí přes GSM banking

banka produkt měsíční náklady


Poštovní spořitelna program Klasik 57,00 Kč
ČSOB Osobní konto Plus 88,00 Kč
Česká spořitelna Výhodný program 89,50 Kč
HVB Bank konto Pohoda 95,00 Kč
Živnostenská banka konto Economy 108,70 Kč
Raiffeisenbank Kompletkonto Start 109,00 Kč
eBanka program Základ zdarma* 113,60 Kč
GE Money Bank konto Genius/běžný účet** 125,50/115,50 Kč
eBanka program Základ 215,40 Kč

Aktivní klient:


* vedení běžného účtu s aktivní službou GSM bankovnictví
* 10 převodů na účet v jiné tuzemské bance (zadané přes GSM banking)
* 10 příchozí plateb z jiné tuzemské banky
* 5 plateb na základě trvalého příkazu do jiné banky
* 5 plateb na základě povoleného inkasa do jiné banky
* měsíční výpis z účtu zaslaný poštou
* platební karta
* 5x zjištění zůstatku přes GSM banking
* 3x zjištění historie transakcí přes GSM banking

banka produkt měsíční náklady


Živnostenská banka Osobní menu Standard 124,20 Kč
Poštovní spořitelna program Klasik 127,50 Kč
HVB Bank konto Pohoda 200,00 Kč
ČSOB Osobní konto Plus 210,00 Kč
eBanka program Plus zdarma*** 217,40 Kč
Česká spořitelna Výhodný program 228,50 Kč
Raiffeisenbank Kompletkonto Start 248,00 Kč
GE Money Bank konto Genius/běžný účet** 264,00/254,00 Kč
eBanka program Plus 365,20 Kč

Poznámka: *v případě, že klientovi přijde měsíčně na účet minimálně 15 tisíc korun, **při průměrném měsíčním zůstatku nad 40 000 korun je běžný účet s výpisem zdarma, ***v případě, že klientovi přijde měsíčně na účet minimálně 30 tisíc korun, do výpočtů nejsou zahrnuty poplatky operátorů
Zdroj: výpočty Fincentrum/iDNES

Foto popis: PŘES MOBIL Jedna SMS bance vyjde až na 3,70 koruny, těm kdo často používají GSM, se vyplatí vybrat vhodný tarif
Foto autor: FOTO: ISIFA

O autorovi: KATEŘINA ŠTÍCHOVÁ, Fincentrum/iDNES

 


Účet GSM banking vyjde dost draho (MfD, 13.6.2006)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12497934304

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3140
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4540
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8640
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6035
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9030
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0905
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více