Úrokové sazby u hypoték přestaly růst. Mírně se snižují


05. 10. 2022  08:12     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Tolik očekávaný obrat ve vývoji úrokových sazeb u hypoték pomalu začíná. Strmě narůstající úroky mohou být minulostí. V poslední době napak dochází k zatím velmi mírnému poklesu průměrných úrokových sazeb. Velký podíl má na tomto vývoji Česká národní banka, která přestala zatím zvyšovat úrokové sazby.

Úrokové sazby u hypoték přestaly růst. Mírně se snižují
Co bylo v poslední době spíše pravidlem je nyní jinak. Nové vedení ČNB přistoupilo k rozhodování o vývoji úrokových sazeb spíše konzervativním způsobem. Na posledním jednání tak nedošlo poprvé po dlouhé době k nárůstu úrokových sazeb, které tak zůstávají na 7 procentech.

Projevilo se to v průměrných úrocích u hypoték, které přestaly poprvé od května roku 2021 narůstat a v poslední době se spíše velmi mírně snižuje. Například průměrný úrok u hypotéky se v měsíci říjnu, proti předchozímu měsíci snížil o 0,03 procentního bodu. Jde sice o nepatrný pokles, ale může vyznačovat nový trend.

Tím nejdůležitějším je vývoj inflace

Nejdůležitějším ukazatelem současnosti je vývoj inflace. Pokud začne inflace stagnovat, nebo dokonce snižovat, není žádný důvod pro růst úrokových sazeb a ty se naopak mohou začít snižovat. Dobrým příkladem je počínající pokles cen bytů a domů, který odráží právě nárůst úrokových sazeb u hypoték a nárůst poptávky.

Úrokové sazby u hypoték se zvýšily za poslední rok o více než 4 procenta, což u standardních hypoték znamená zvýšení splátek o tisíce korun.Úrokové sazby u hypoték přestaly růst. Mírně se snižují

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15404688240

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2630
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7210
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8170
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4815
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0782
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více