ÚTERÝ - Číslo dne - 2 biliony korun


06. 06. 2017  00:03     Miroslav Zeman     komentáře (0)

TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA PŮJČKY: Číslo dne - 2 biliony korun! To je celková výše úvěrů, které tuzemské domácnosti dluží finančním institucím. Jedná se o obrovské číslo, které představuje zhruba polovinu celého hrubého domácího produktu České republiky.

ÚTERÝ - Číslo dne - 2 biliony korun
Hrubý domácí produkt České republiky představuje více než 4 biliony korun ročně. Pro představu výše ročních příjmů státního rozpočtu přestavuje částku 1 350 miliard korun, tedy 1,35 bilionu korun. Výše úvěrů tuzemských domácností tak je vyšší než je celý státní rozpočet naší země na celý rok.

Přesto v mezinárodním srovnání není výše zadlužení našich občanů vysoká. Naopak jsme ve skutečnosti pod průměrem.

Meziročně se toto celkové zadlužení zvýšilo o 165 miliard korun, tedy o necelých deset procent. Rozhodující a největší vliv na nárůstu objemu úvěrů a dosažení našeho čísla dne - 2 biliony korun měl nárůst objemu hypoték. Hypotéky jsou stále nejoblíbenějšími úvěry, které jsou také z pohledu bank i klientů nejbezpečnější, protože jsou zajištěny nemovitostmi a jejich hodnotou.

Naopak i přes nárůst objemu úvěrů se snížil objem úvěrů, které nejsou řádně spláceny, nebo jsou ohroženy tím, že je dlužníci nebudou splácet. I tento podíl špatných a rizikových úvěrů je v České republice velmi nízký a dokonce nižší než ve vyspělejších západních zemích. Konkrétní objem nesplácených úvěrů činí pouze 41 miliard korun a meziročně se nížil o 6 miliard.

I proto se nemusíme bát půjček a odpovědně se zadlužovat. Úvěrům hraje do noty velká konkurence na trhu a stále velmi nízké úrokové sazby a celkové RPSN úvěrů.

NÁŠ SERIÁL O ÚVĚRECH, ÚVĚROVÝCH PRODUKTECH A FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!

S partnerem speciálu o úvěrech

Equa BankÚTERÝ - Číslo dne - 2 biliony korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29315654341

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,1120
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0620
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,9470
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5255
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9668
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více